دو مرحله ای شدن پروانه های ساختمانی

دو مرحله ای شدن پروانه های ساختمانی

از سال ۱۳۹۴ موضوع دو مرحله ای شدن پروانه های ساختمانی در شهرداری تهران و وزارت مسکن و شهرسازی مطرح شده بود. هدف از اجرای دو مرحله ای کردن پروانه های ساختمانی کوتاه کردن زمان اخذ مجوز پروانه و کاهش هزینه ها و عوارض شهرسازی می باشد.

به طور کلی پروانه ساختمانی در طرح جدید به دو مرحله پروانه شهرسازی و پروانه تخریب و نوسازی تقسیم بندی می شود. در حالت تک مرحله ای که در گذشته اجرا می شد برای صدور پروانه ساختمانی ابتدا تشکیل پرونده انجام و سپس دستور نقشه صادر شده و بعد از آن با موافقت با نقشه معماری و پرداخت فیش عوارض و جرایم پرونده به مرحله پیش نویس پروانه منتقل می گردید. پس از تایید نقشه های سازه، برق و مکانیک و همخوانی آنها با نقشه معماری مصوب، پروانه تخریب و نوسازی صادر و چاپ می شد.

مفهوم پروانه شهرسازی این است که تمامی حقوق شهرسازی مالک از جمله نوع کاربری، میزان تراکم و… با صدور این پروانه برای ملک موردنظر تثبیت شده و در مرحله دوم یعنی گرفتن پروانه تخریب و نوسازی مالک یا نماینده مالک نیازی نیست پولی بابت عوارض یا جریمه پرداخت کنند. همچنین درصورت شمول پرونده در ماده ۳۳ نظام مهندسی (متراژ زیربنا بالای ۲۰۰۰ مترمربع) تایید نقشه های سازه، برق و مکانیک توسط نظام مهندسی انجام می شود. این پروسه بعضا زمان بر بوده که هرگونه تغییر در دستورالعمل ها و بخشنامه های شهرداری در این مدت شامل پرونده فعلی نشده و متراژ موردنظر تثبیت شده است.

در سیستم جدید پروانه ساختمانی، شهرداری برای پرونده های تشکیل شده پس از مهرماه ۹۶، برای صدور پروانه شهرسازی در مرحله اول فقط نقشه معماری را نیاز دارد و سایر نقشه‌ها در زمان صدور پروانه ساخت در مرحله دوم موردنیاز است. پروانه شهرسازی دارای اعتبار نامحدود است به این معنا که حقوق شهرسازی تثبیت شده برای ملک تا مدت زمان نامحدود اعتبار دارد و هرگونه تغییر در ضوابط طرح مشمول آن دسته از املاکی که پروانه شهرسازی دارند، (مانند اصلاحی و عوارض جدیدو غیره) نمی‌شود.

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

 ۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

جهت عضویت در کانال شرکت مهندسی تکا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 ۱۲۳۸۵

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 امتیاز, میانگین: 4٫00 5)
Loading...
نویسنده : ناصر ولی نژاد

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۹

1 دیدگاه

  1. محمد گفت:

    لطفا دو مرحله ای بودن را بیشتر توضیح بدهید
    توی دو مرحله ای چه کارهایی میشه کرد؟؟
    سپاسگزارم از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.