زمانبندی در قراردادهای مشارکت در ساخت

زمانبندی در قراردادهای مشارکت در ساخت

زمانبندی قراردادمشارکت .شرکت مهندسی تُکا

زمانبندی قراردادمشارکت .شرکت مهندسی تُکا

در قراردادهای مشارکت در ساخت زمانبندی نقش بسزایی دارد .و بسیاری از مالکین به علت عدم رعایت زمانبندی دقیق و مشخص در قرارداد مشارکت درساخت، به مشکلات جبران ناپذیری برخورد می نمایند.

 

به طور مثال:

در قرارداد مشارکتی در خیابان آجودانیه، ذکر شده بود که سازنده موظف به اخذ جواز می باشد. ولی سازنده بعد از گذشت ۱۵ ماه هنوز جواز نگرفته بود. چون در قرارداد، زمانبندی دقیقا مشخص نشده بود، و از نظر حقوقی، وقتی برای بندی در قرارداد، زمان دقیقا مشخص نشده باشد، آن بند باطل است. و مالکین برای اینکه بتوانند از طریق دادگاه اقدام نمایند باید تا اتمام زمانبندی قرارداد منتظر می ماندند و هنوز بعد از مدت ۵ سال پروژه در مرحله تخریب باقی مانده است.

زمانبندی در قراردادهای مشارکت در ساخت، نسبت به متراژ، منطقه، و توافقات مالکین و سازنده متفاوت می باشد. ولی در هر صورت باید زمان را دقیق مشخص کرد. و باید به این مهم توجه ویژه ایی در قراردادهای مشارکت در ساخت داشت.

زمان شروع قرارداد، لحظه  امضای قرارداد وتنظیم وکالت نامه جامع کاری از طرف مالکین به سازنده جهت امور اداری ودریافت اخذ جواز می باشد.

به طور مثال:

برای یک زمانبندی مناسب ودقیق در قرارداد مشارکت درساخت بهتر است چنین جدولی تنظیم کرد و تمام موارد را با تاریخ دقیق در جدول مشخص نمود .

 

 

 

زمانبندی
ردیف شرح مدت (ماه) مورخ
۱ دستور نقشه از … تا …
۲ اخذ فیش از … تا …
۳ دریافت جواز ساخت از … تا …
۴ تجهیز کارگاه از … تا …
۵ اجرای سازه نگهبان و پایدارسازی گود از … تا …
۶ اجرای اسکلت تا کد صفر ساختمان از … تا …
۷ اتمام اسکلت از … تا …
۸ اتمام سفت کاری از … تا …
۹ اتمام نازک کاری از … تا …
۱۰ اجرای نما و محوطه سازی از … تا …
۱۱ تحویل تمامی آپارتمانهای مالکین از … تا …
۱۲ اخذ پایان کار از … تا …
۱۳ اخذ صورت مجلس تفکیکی اسناد از … تا …
۱۴ اخذ اسناد تک برگ از … تا …

 

 

 

 

مالک و سازنده باید در قرارداد مشارکت در ساخت زمان انتقال سند را نیز ریز به ریز مشخص کنند. و دقیقا زمان انتقال سند را مشخص کنند.

زمانی که در قرارداد مشارکت در ساخت مشخص می شود، امکان دارد در شرایط های خاص، فورس ماژور و شرایط قهری تغییر کند، که سازنده و مالک باید توافقنامه جدیدی امضاء کرده و ضمیمه قرارداد نمایند.

مشخص کردن ریز زمانبندی در قرارداد مشارکت در ساخت به مالکین کمک میکند که در صورت عدم انجام تعهد، توسط سازنده  طبق زمانبندی حق فسخ یا خسارت برای خود در نظر بگیرند .و سریعتر به حق و حقوق خود برسند و نیازی نیست که تا آخرین زمان قرارداد منتظر بمانند.

امیدوارم که این مطلب بتواند در زمانبندی قرار داد مشارکت در ساخت به شما کمک کند و فراموش نکنید که  بندهای قرارداد بدون مشخص کردن زمان دقیق از لحاظ حقوقی باطل می باشد.

 

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری می توانید با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

 ۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز, میانگین: 5٫00 5)
Loading...
نویسنده : شیرین قاسمی

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۸/۰۶/۰۵

2 دیدگاه ها

  1. ناشناس گفت:

    مطالب مشارکت در ساخت بسیار دقیق و موشکافانه بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.