ضوابط استفاده از اراضی و ساخت و ساز در زیر پهنه های مختلط M

ضوابط استفاده از اراضی و ساخت و ساز در زیر پهنه های مختلط M

زیر پهنه های مختلط M

زیر پهنه های مختلط M

برای تعیین تراکم، سطح اشغال، حجم قابل ساخت و طراحی ساختمان خود می‌ توانید با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. 

جدول پهنه بندی مختلط شهر تهران

در طرح تفصیلی تهران، برای تعیین متراژ و تعداد طبقات مجاز یک پروژه، ضوابطی ارائه شده است. تراکم مجاز یک ساختمان عمدتا بسته به عرض گذر دسترسی ملک و متراژ عرصه زمین موردنظر و برخی ضوابط خاص معین می شود.
در دسته بندی پهنه های تهران، محدوده ای از شهر که دارای استعداد استقرار فعالیت های چند منظوره اعم از مسکونی، تجاری، خدماتی و غیره را دارد با علامت اختصاری M نشان داده می شود. در جدول این پهنه بندی، برای هر زیر پهنه، تعداد طبقات و سطح اشغال مجاز درج شده است. شرط اختصاص این تراکم به هر ملک داشتن عرض گذر و مساحت حداقلی است که  در دو ستون انتهایی آمده است. چنانچه ملک هر یک از شروط عرض گذر و مساحت حداقل موردنظر را نداشته باشد، به ازاء هر شرط یک طبقه از تعداد طبقات مجاز آن ملک کاسته می شود.

توجه شود که متراژ قطعه های تجاری دارای حداقلی است که علاوه بر جدول زیر پهنه های مختلط M باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس اگر در پهنه M111 متراژ زمینی کمتر از ۵۰۰ مترمربع و اگر در پهنه M112 متراژ آن زمین کمتر از ۳۰۰ مترمربع باشد، حداکثر ۴ طبقه به این پلاک تعلق می گیرد.

در اصلاحیه طرح تفصیلی تهران، دو زیرپهنه دیگر M115 و M116 به زیرپهنه های مختلط اضافه شده است. بر این اساس تراکم مجاز زیرپهنه M115 معادل ۲۴۰ درصد به صورت ۴ طبقه ۶۰ درصد (همکف ۶۰ درصد) و تراکم مجاز زیرپهنه M116 معادل ۳۰۰ درصد به صورت ۵ طبقه ۶۰ درصد (همکف ۶۰ درصد) تعیین شده است. حداقل عرض گذر ها به ترتیب ۱۲ و ۱۴ متر و حداقل اندازه قطعه معادل ۳۰۰ و ۳۵۰ مترمربع خواهد بود.

 

پهنه M شرکت مهندسی تُکا

پهنه M شرکت مهندسی تُکا

 

 

مرجع: طرح تفصیلی تهران – ویرایش تابستان ۹۸

۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 امتیاز, میانگین: 3٫50 5)
Loading...
نویسنده : مدیریت

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.