سطح اشغال و تراکم مجاز ملک

سطح اشغال و تراکم مجاز ملک

سطح اشغال و تراکم مجاز ملک

سطح اشغال و تراکم مجاز ملک

 

در بیانی ساده سطح اشغال مجاز یک ملک بر اساس طرح تفصیلی جامع شهر و بر حسب پهنه ای که ملک مورد نظر در آن واقع شده باشد، تبیین و تعیین می­ شود. از نظر بصری، بنایی که در طبقه اول یک ساختمان مشاهده می­ شود و سایه آن روی زمین نمی افتد سطح اشغال احداث شده آن ساختمان است . براساس این تعریف مساحت نورگیرها جزو سطح اشغال محاسبه نمی­ شود.

در طرح تفصیلی معمولا براساس عرض گذر، مساحت زمین و پهنه وقوع ملک، درصد مجاز سطح اشغال کل در جدولی ارائه می­ شود. (برای مثال می­ توانید به جدول پهنه مسکونی (R) مراجعه کنید. در واقع عدد درصد ذکر شده در جداول در مساحت ملاک تراکم زمین مورد نظر ضرب شده و عدد حاصل همان متراژ مجاز احداث بنا در طبقات ساختمان است. توجه شود که مساحت ملاک تراکم زمین ملکی است به یکی از حالات زیر باشد:÷

(برای توضیحات بیشتر مراجعه شود به مطلب مساحت تراکم شهرداری تهران جهت صدور پروانه):

الف: مساحت زمین بر اساس مساحت قید شده در سند مالکیت

ب: ابعاد و مساحت قید شده در صورت مجلس تفکیکی

پ: زمین هایی با ابعاد غیر مشخص و اصطلاحا حد و حدودی که در این حالت بر اساس وضع موجود زمین تعیین می­ شود.

 

سطح اشغال و تراکم مجاز ملک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مثال: قطعه زمین به مساحت ۳۰۱ متر مربع واقع در پهنه R122 بوده و گذر اصلی آن ۱۲ متر پس از تعریض است . مقدار مفید کل براساس ضوابط شهرداری و شهرسازی چقدر است؟

براساس جدول پهنه مسکونی R ذکر شده در طرح تفصیلی جامع شعر تهران، با توجه به اینکه مساحت ملک بیش از حداقل مساحت ذکر شده است در جدول (۳۰۰ متر مربع) بوده و عرض گذر نیز بیش از ۱۰ متر است. ۵ طبقه مسکونی (روی همکف) با سطح اشغال ۶۰ درصد در هر طبقه با حداکثر تراکم ساختمانی مجاز ۳۰۰ درصد به این ملک تعلق می گیرد. با فرض مساحت در حد ۲۵ متر مربع برای فضای راه پله و آسانسور و احتساب عدد ۱۲ متر مربع برای نورگیر مساحت مفید تقریبی ملک بصورت زیر محاسبه می­ شود.

 

 

متر مربع ۱۴۳٫۶۰ = ۲۵ – ۱۲ – ۰٫۶۰ * ۳۰۱ = مساحت مفید هر طبقه

متر مربع ۷۱۸ = ۵ * ۱۴۳٫۶۰ = مساحت مفید کل

 

برای پیشروی جهت احداث بنا بسته به کاربری ملک اعم از تجاری، مسکونی، خدماتی و غیره ضوابطی در طرح جامع از سوی معاونت شهرسازی شهرداری تعیین شده است. به عنوان مثال برای پهنه های مسکونی معمولا ملاک عمل، معادل ۶۰ درصد طول زمین به اضافه ۲ متر به عنوان پیشروی طولی در نظر گرفته شود. این عدد در عرض زمین ضرب شده و با کسر مساحت نورگیرهای مورد نیاز به عنوان سطح اشغال مجاز ملک تعیین می­ شود.

سطح اشغال ملک براساس هندسه زمین ممکن است به یکی از حالات زیر باشد.

 

 

gozar

 

 

در حالت (۱) و در صورتی که سطح اشغال بیش از ۶۰ درصد شود، مطابق طرح تفضیلی جامع تهران، تا ۷۰ درصد مساحت ملاک تراکم مجاز به پیشروی و احداث بنا هستیم.

 

 

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

 ۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

جهت عضویت در کانال شرکت مهندسی تکا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 ۱۲۳۸۵

2 دیدگاه ها

  1. مازیار می‌گه:

    با سلام و تشکر از توضیح کاملی که فرمودید اگر فرم زمین مشابه تصویر دارای الحاقاتی جدای از گذر بر اصلی باشد در تعیین طول بنا آن را هم باید اضافه کرد یا اینکه تصویر ضمیمه صحیح است و نیاز به احتساب آن قسمت کنار فرعی نیست باتشکر
    http://www.upsara.com/images/7ccf_1212_001.jpg

  2. hadi می‌گه:

    سلام لطفا در مورد چگونگی محاسبه (متراژ تراکم استفاده) شده هم نمونه ای رو توضیح بدید.
    با تشکر

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.