ضریب P

ضریب P

نحوه محاسبه ضریب P شرکت تکُا

نحوه محاسبه ضریب P شرکت تکُا

ضریب P ، ارزش معاملاتی هر متر مربع عرصه املاک در شهر تهران است که توسط سازمان امور مالیاتی کشوربه طور سالانه تدوین و بنا به کاربری ملک ( مسکونی، اداری، تجاری) متفاوت می باشد. این  عدد را می توان از جدول ارزش معاملاتی تهران بر اساس ناحیه بلوک دارایی ملک بدست آورد.

اما این عدد خام بوده و برای استفاده از آن در محاسبه عوارض نیاز به اصلاح دارد. بنابراین P نهایی بکاررفته در محاسبه عوارض، تحت تاثیر ۳ ضریب است:

۱) ضریب اصلاحیه هیئت دولت : که عدد ثابت ۰،۳۶می باشد.

۲) ضریب گذر: این ضریب برای ملک مشرف به گذر ۱۲ متری، عدد ۱ می باشد و به ازای هر یک متر کم شدن عرض گذر ۰،۰۲  از ضریب آن کاسته و به ازای هریک متر افزایش عرض گذر، ۰،۰۲ به ضریب اضافه می شود. حد بالای این ضریب، برای املاک مسکونی، ۰،۱۶ و برای املاک تجاری ۰،۳۶ می باشد.

*ملاک عرض گذر مورد نظر، عرض گذر پس از اصلاحی است.

*در مورد املاکی که بین دو گذر هستند، گذر با عرض بیشتر ملاک عمل می باشد.

۳) ضریب تعدیل: برای املاک با کاربری اداری یا مسکونی ضریب مورد نظر را می توان از جدول ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی(مصوبه­ ی۲۵۶۷ به تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۸) بدست آورد و در خصوص املاک تجاری ضریب تعدیل در نظرگرفته نمی­ شود.

 

به عنوان مثال ملکی که در منطقه ۱ تهران و در ناحیه بلوک دارایی ۰۶-۱ است و عرض گذر مشرف به آن ۱۴ متری می باشد، عدد P به شکل زیر محاسبه می شود:

نحوه محاسبه P شرکت تُکا

نحوه محاسبه P شرکت تُکا

 

۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تُکا

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
نویسنده : مدیریت

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۸/۰۷/۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.