فرق مشارکت مدنی با مشارکت در ساخت

فرق مشارکت مدنی با مشارکت در ساخت

فرق مشارکت مدنی با مشارکت در ساخت-شرکت مهندسی تُکا-tka-eng.com

فرق مشارکت مدنی با مشارکت در ساخت-شرکت مهندسی تُکا-tka-eng.com

در بسیاری از قراردادها دیده شده که عنوان مشارکت مدنی در ساخت اشتباها بجای مشارکت در ساخت استفاده می شود که تبعات جبران ناپذیری برای طرفین خواهد داشت. در این مقاله بطور مختصر این تفاوت را توضیح خواهیم داد.

مشارکت مدنی در ساخت:

شرکت مدنی یا مشارکت مدنی نوعی عقد است که در قانون تعریف مشخصی دارد

ماده ۵۷۱ قانون مدنی: “شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیئ واحد به نحو اشاعه”

مثلا فرض کنید که ۲ نفر مشترکا زمینی را خریداری می نماید. در این حالت یک شرکت یا شراکت مدنی بوجود آمده و بدون اینکه میزان سهم هرکدام چقدر باشد در متر متر زمین باهم شریک خواهند شد. پس هیچ کدام بدون اجازه دیگری حق فروش یا تصمیم گیری راجع کل ملک  را ندارد. چرا؟ چون عملا این مال بصورت مشاع بوده و افراز شده نیست.

درخواست مشاوره

مشارکت در ساخت:

مشارکت در ساخت طبق ماده ۱۰ قانون مدنی نوشته می شود. زمانی که مالک زمین را در اختیار سازنده می گذارد عملا عقد شرکت مدنی بوجود نمی آید. چرا؟ چون مالک و سازنده وقتی قرارداد را امضا نمودند مشاعا نباید شریک شوند. سازنده باید پس از انجام پاره ای از تعهدات در قسمتی از ملک شریک خواهد شد.

پس دقت کنید، بطور خلاصه اگر قرارداد که قصد آن ساخت پروژه ای خصوصی است و در آن یک طرف فقط سرمایه ساخت دارد و طرف دیگر مالک زمین است نوشتن قرارداد با عنوان “مشارکت مدنی در ساخت” یا “شرکت مدنی” و از قبیل این موارد، کاملا به نفع سازنده خواهد بود.

درخواست تنظیم قرارداد مشارکت

تست مشارکت در ساخت

اینستاگرام تکا

سی دی آموزش صفر تا صد مشارکت در ساخت

1 ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 5)
Loading...
رسول مدرس شرکت تکا
نویسنده : رسول مدرس

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

7 دیدگاه ها

 1. محمدی گفت:

  با سلام
  موارد اشاره شده توسط کارشناس محترم حقوقی بسیار ارزنده وظریف است ،زیرا اصولا قراردادها توسط مشاورین املاک ازجنس مشارکت در ساخت بوده و بلافاصله پس از انعقاد قرارداد بخشی از سند مالکیت را از سهم مالک خارج وبه نام سازنده می نمایند باچند چک این معامله داریم یا می دهند،حال آنکه احتمال وجود معارض و عدم انجام تعهدات وسایرریسکها درآن بررسی نگردیده و شرایط فسخ بوجود می آید واکنون سازنده برای کارهایی که از تعهداتشبوده و انجام نداده برای آزادسازی سند انتقالی ،اعاده خسارت مینماید.
  لطفا بفرمائید راهکارچیست؟

  • مدیریت گفت:

   بسیار ممنون
   خطای اصلی انتقال سند در قبل از اخذ جواز می باشد. جهت اخذ مشاوره در خصوص مسائله خودتان با شرکت تماس بگیرید

 2. رضا گفت:

  با سلام وتشکر از سایت بسیار خوبی که دارید.من ضمن اینکه با سازنده ایی دو دانگ از زمینی را شریک شدم(شراکت مدنی) در ساخت و تکمیل پروژه نیز شرکت دارم(مشارکت در ساخت).دودانگ از زمین بنام من شده.ویک قرارداد دارم که با اصلاح یک قرداد که از قبل مربوط به کسی بوده و کمی تغییرات تنظیم نمودیم .و دوتا شاهد امضا کردند ونه تعیین داور.ساخت به اتمام رسیده ولی هنوز پایان کار نه.تقسیم نامه نه .تفکیک نه.پس سند هم نه.ایشون همه واحدها رو فروخته و یه مشارکت با یه مالک دیگه تنظیم کرده که قراره منم شریک باشم سهم وآورده من میشه حاصل از پروژه قبلی در جدید.نگرانم هر چند می دونم سند مشاع بنام من هست(۲دانگ)وباید تفکیک بشه و حتی اگر فروخته غیر قانونی هستش.اما مضطرب هستم وننی دونم چرا وعده وعید الکی میده ورو قولش نیست.حالا یه مشاور می خوام که کمکم کنه ممنون میشم

  • مدیریت گفت:

   سلام
   ممنون از توجه شما
   این نگرانی ها تا حدودی به نفع شما می باشد و کمک می کند تا خدای نکرده انحراف شریکتان را زود تشخیص دهید. در خصوص قرارداد بررسی کنید که آیا جدول زمانبندی برای هرکدام از امور داشته اید یا نه؟ جدول زمانبدی و ضمانت اجرای آن کمک بسزایی جهت فشار به طرف مقابل می کند.

 3. نامشخص گفت:

  واقعا این دوتا انقدر فرق داشتن ما نمیدونستیم و قرارداد مشارکت در ساخت رو اشتباهی با مدنی نوشتیم .
  کلی ضرر کردیم. امان از بی سوادی

 4. بی نام گفت:

  بدبخت شدیم رفت با این قراردادمون

 5. مرتضیعابدی گفت:

  یعنی واقعا این مشاور املاکا انقد بی سوادن که فرق این دتا رو نمیدون من از یکیشون پرسیدم چه فرقی داره گفت هیچی حالا کلی هم ادعاش میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با وارد کردن ایمیل خود می توایند از مطالب جدید سایت ما از طریق ایمیل آگاه شوید.

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

شرکت مهندسی تُکا | tka will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.