آیا قرارداد مشارکت در ساخت یک سند رسمی است؟

آیا قرارداد مشارکت در ساخت یک سند رسمی است؟

قرارداد مشارکت در ساخت یک سند رسمی؟

قرارداد مشارکت در ساخت یک سند رسمی؟

 

آیا قرارداد مشارکت در ساخت یک سند رسمی است؟

 سند رسمی سندی است که از طریق مراجع زیر تهیه شده باشد.

۱-دفتر اسناد رسمی

۲-دفاتر ثبت اسناد

۳- مامورین دولتی و حکومتی

 

اما سند عادی سندی است که برای تهیه­ آن این تشریفات انجام نشده باشد.

مقایسه ی سند عادی با رسمی

۱- سند رسمی، قدرت اجرایی دارد. در حالی که مساله ی اصلی در اسناد عادی، نداشتن قدرت اجرایی است.

۲- تاریخ سند رسمی، هم از لحاظ اصحاب دعوی و هم از نظر اشخاص ثالث، معتبر است. این در حالی است که تاریخ سند عادی، برای اشخاص ثالث مؤثر نیست.

۳- در مورد سند رسمی، فقط ادعای جعل قابل طرح است، در حالی که سند عادی در معرض ادعای جعل بوده و نیز قابل تکذیب (تردید و انکار) است.

۴- مأمور رسمی دولت در تنظیم سند رسمی، دخالت دارد، در حالی که سند عادی را افراد به هر نحوی که بخواهند، تنظیم می‌کنند.

۵ – در صورت مفقود شدن سند رسمی، تهیه رونوشت از آن به سادگی ممکن است اما با گم شدن سند عادی نمی‌‌توان از رونوشت آن به طور کامل استفاده کرد.

۶- اسناد رسمی بین طرفین تنظیم‌کننده و جانشین قانونی آنها از قبیل ورثه معتبر است.

 

آیا امکان این وجود دارد تا سند عادی را رسمی کرد؟

بله این امکان وجود دارد منتهی هزینه­ انجام آن معمولا بالاست (بر اساس اعداد و ارقامی که در قرارداد ذکر خواهد شد)
اما طرفین قرارداد میتوانند گواهی امضای یکدیگر را از دفتر اسناد دریافت کنند تا در صورت بروز مشکل در مراجع قضایی و یا در صورت ادعای طرف دعوی مبنی بر جعل امضای وی استفاده شود. برای اطمینان بیشتر از اثر انگشت اسفاده شود و دو نفر شاهد هم قرارداد را امضا کنند.

(قرارداد مشارکت در ساخت چه نوع از عقود است؟)

(۱۰۰ نکته فنی و حقوقی جهت مشارکت در ساخت.)

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری و معرفی سازنده می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

 

جهت عضویت در کانال مشاوره مشارکت در ساخت شرکت تکا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.
 کانال تلگرام مشاوره مشارکت در ساخت

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
نویسنده : مدیریت

2 دیدگاه ها

  1. شيرازي می‌گه:

    با سلام
    با توجه به نص صریح قانون تملک آپارتمانها (ماده ١٠) و آیین نامه اجرایی آن ملاک قدرالسهم هرکسی که آپارتمانی میخرد از عرصه(سهم از مشاعات) مجموع اختصاصات آن فرد طبق سند آپارتمان است . از آنجاییکه انباری و بالکن نیز هردو در سند ملک به عنوان اختصاصات مالک درج شده اند، بنابراین در فرمول قدرالسهم در قسمت بنای مفید میبایست مجموع مسکونی و بالکن و انباری برای هر مالک درج شود و روشی که شما فرمودید باعث تضییع حق واحدهایی میشود که انباری های بسیار بزرگ داشته اند و بر اساس آن نه تنها قیمت بیشتری برای خرید آپارتمان پرداخته اند بلکه سالهای سال(گاها۴٠تا ۵٠سال) مبلغ شارژ بیشتری را هم در مجتمع های مسکونی پرداخته اند. بنابراین خواهش میکنم این مساله را با تعمق بیشتری در پروژه های مشارکت بررسی بفرمایید تا حقی ضایع نشود . با تشکر ، کارشناس معماری و شهرسازی

    • مدیریت می‌گه:

      سلام و تشکر از دقت نظر شما

      متن ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمانها به شرح زیر می باشد:

      ماده ۱۰- هر کسی آپارتمان را خریدار ی مینماید به نسبت مساحت قسمت
      اختصاصی خریداری خود در زمینی که ساختمان روی آن بنا شده یا اختصاص
      به ساختمان دارد مشاعا سهیم می گردد.
      همچنین طبق ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها:

      ماده ۱-قسمتهائی از بنا اختصاصی تلقی می شود که عرفاً برای
      استفاده انحصاری شریک ملک معین یا قائم مقام او تخصیص یافته
      باشد .

      صحبت شما درست است لطفا به چند نکته توجه کنید
      ۱-معمولا کسی بابت داشتن انباری و یا بالکن غیر اختصاصی شارژ پرداخت نمی کند.
      ۲-در موارد بسیاری جهت محاسبه ی شارژ طبق متراژ مفید ملک محاسبه انجام می گیرد و گاها موارد متعددی وجود دارد که دسترسی به یک بالکن اختصاصی فقط در اختیار یک واحد است اما در سندشان ذکر نشده!

      ۳-در خصوص نحوه ی محاسبه ای که ما در سایت پیشنهاد دادیم، ذکر کرده ایم که” با توجه به برداشت های وکلا از قانون می باشد اما لزوما در خصوص حل اختلاف فیمابین همساگان از طرق قانونی نمی توان اقدامی انجام داد و بیشتر باید بصورت کدخدامنشانه موضوع حل و فصل شود”

      در نهایت در موارد مختلف باید بررسی های خاص آن پروژه صورت گیرد و راهکار ما تنها راه حل نیست
      باتشکر

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.