قوانین نظام مهندسی ساختمان

قوانین نظام مهندسی ساختمان

قوانین نظام مهندسی

قوانین نظام مهندسی

سازه های با زیر بنای کل بالای ۱۵۰۰ متر مربع اصطلاحا ۴ ناظره می شوند که شامل ناظر معماری، عمران، تاسیسات برقی و مکانیکی می باشد. سازه های بالای ۲۰۰۰ متر مربع زیر بنا علاوه بر موارد فوق نیازمند تعیین  و معرفی مجری ذی صلاح اجرای ساختمان به سازمان نظام مهندسی بوده و شامل ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی می شوند.

بررسی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی ساختمان:

ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی ساختمان شامل ۴۰ بند در ۱۱ فصل می باشد که در آن شرح وظایف و قوانین مربوط به افراد و دفاتر مهندسی اشاره شده است. برای آشنایی با مفاد این قانون برخی از آن ها در ادامه ارائه شده است.

 • بر طبق این قانون به مهندسان دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی،کاردانهای فنی و معماران تجربی که دارای پروانه اشتغال بکار می باشد، شخصیت حقوقی گفته می شود.
 • دفتر مهندسی به هر گونه محل انجام خدمات مهندسی اطلاق می گردد که طبق بند ۹ آیین نامه اجرایی نظام مهندسی دارای پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهر سازی می باشند.
 • شخص حقوقی، به شرکت، موسسه، سازمان و نهاد عمومی یا خصوصی که برای انجام خدمات مهندسی، دارای پروانه اشتغال بکار مهندسی شخص حقوقی معتبر از وزارت مسکن و شهرسازی باشد اطلاق می گردد.
 • بر طبق ماده ۳۳ قوانین نظام مهندسی ساختمان کلیه ساختمان ها موضوع مقررات ملی ساختمان،در هنگام طراحی اجرا و بهره برداری باید به صورت کامل از مباحث مقررات ملی ساختمان تبعیت کنند.
 • به منظور ارائه خدمات کارآمد،کلیه خدمات مهندسی شامل طراحی معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و برقی توسط اشخاص حقوقی و دفاتر مهندسی صلاحیت دار(پروانه دار) انجام گردد.
 • شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه موکلف هستن تنها نقشه ای بپذیرن که طراح یا شرکت مهندسی دارای پروانه معتبر آن را طراحی کرده باشد.
 • سازمان نظام مهندسی موظف به نظارت بر حسن انجام کار اشخاص حقوقی و دفاتر مهندسی طراح می باشد و در صورت بروز تخلفات حسب مورد با توجه به آیین نامه های موجود با آن تخلف برخورد  شود.
 • مجری ساختمان نماینده فنی صاحب کار در اجرای ساختمان بوده و پاسخگوی کلیه مراحل اجرای کار با نظارت ناظر و دیگر مراجع کنترل ساختمان می باشد.
 • شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمانی موظفند نام و مشخصات مجری واجد شرایط را که توسط صاحب کار معرفی شده و نسخه هایی از قرارداد منعقد شده با او را که در اختیار شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قرار داده است، در پروانه مربوطه قید نمایند.
 • مجری مکلف است پس از پایان کار نسبت به تهیه نقشه ها به همان صورتی که اجرا شده یعنی نقشه های چون ساخت (as built) اعم از معماری، سازه ای و تأسیساتی و مانند آن اقدام نموده و پس از امضاء و اخذ تأییدیه ناظر (ناظران) یک نسخه از آنها را تحویل مالک و یک نسخه هم به شهرداری مربوطه تحویل نماید.
 • اشخاص حقوقی یا دفاتر مهندسی طراحی ساختمان که توانائی طراحی و اجرای پروژه را بصورت توام دارند، می توانند از وزارت مسکن و شهرسازی درخواست صلاحیت طرح و ساخت بنمایند.
 • ناظر به هنگام صدور پروانه ساختمان، توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان انتخاب شده و به مالک و مراجع صدور پروانه ساختمان معرفی می گردد. ناظر نمی تواند شاغل در دستگاه صادر کننده پروانه ساختمان در منطقه ای باشد که ساختمان در آن منطقه احداث می شود.
 • دستورالعمل مربوط به نحوه ارجاع کار، نظارت، میزان حق الزحمه و نحوه دریافت و پرداخت آن و همچنین رفع اختلاف نظر بین ناظر و مجری، توسط وزارت مسکن و شهرسازی استان تهیه و ابلاغ خواهد شد.
 • ناظر نمی تواند مجری تمام یا بخشی از ساختمان تحت نظارت خود باشد، اما انجام نظارت ساختمان توسط طراح ساختمان بلامانع است.
 • شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان موظف به رسیدگی به تخلفات ناظرین و مجریان هستن در صورتی که ناظرین تخلف انجام دهند یا مجریان تخلف انجام دهند باید مراتب را به وزارت مسکن و شهرسازی یا سازمان نظام مهندسی اطلاع دهند و همچنین حق صدور پایان کار به واجدین متخلف را ندارند.
 • مجریان مکلفند پس از اتمام کار، برای تهیه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به ترتیبی که وزارت مسکن و شهرسازی تعیین می نماید، اطلاعات فنی و ملکی ساختمان و تاییدیه های لازم را در اختیار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قرار دهند. یک نسخه از شناسنامه فنی و ملکی ساختمان گواهی ناظر در اختیار شهرداری و یا سایر مراجع صدور پروانه برای صدور پایان کار قرارداده می شود.

ماده ۳۴ قانون نظام مهندسی ساختمان:

 • شهرداریها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان و امور شهرسازی، مجریان ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی، صاحبان حرفه های مهندسی ساختمان و شهرسازی و مالکان و کارفرمایان در شهرها، شهرکها و شهرستانها و سایر نقاط واقع در حوزه شمول مقررات ملی ساختمان و ضوابط و مقررات شهرسازی مکلفند مقررات ملی ساختمان را رعایت نمایند. عدم رعایت مقررات یاد شده و ضوابط و مقررات شهرسازی تخلف از این قانون محسوب می شود.

ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی ساختمان:

 • مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان ها و طرح های شهرسازی و عمرانی شهری که اجرای ضوابط و مقررات مزبور در مورد آنها الزامی است، بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی خواهد بود. به منظور اعمال این نظارت مراجع و اشخاص یاد شده در ماده ۳۴ موظفند در صورت درخواست، حسب مورد اطلاعات و نقشه های فنی لازم را در اختیار وزارت مسکن و شهرسازی قرار دهند و در صورتی که وزارت یاد شده به تخلفی برخورد نماید با ذکر دلایل و مستندات دستور اصلاح یا جلوگیری از ادامه کار را به مهندس مسئول نظارت و مرجع صدور پروانه ساختمانی ذیربط ابلاغ نماید و تا رفع تخلف، موضوع قابل پیگیری است. در اجرای این وظیفه کلیه مراجع ذیربط موظف به همکاری می باشند.

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

 ۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

جهت عضویت در کانال شرکت مهندسی تکا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 ۱۲۳۸۵

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
نویسنده : ناصر ولی نژاد

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.