مراحل صدور پروانه ساختمان در شهرداری مناطق ۲۲ گانه تهران(جواز تخریب و نوسازی)

مراحل صدور پروانه ساختمان در شهرداری مناطق ۲۲ گانه تهران(جواز تخریب و نوسازی)

مراحل صدور پروانه ساختمان

مراحل صدور پروانه ساختمان

 

۱- در مرحله نخست، مالک یا وکیل ملک (فرد دارای وکالت از طرف مالک یا مالکین) با ارائه مدارک زیر درخواست پروانه خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت می‌کند.

اصل و کپی سند یا سندهای ملک، حضور همه مالکین یا یک نفر دارای وکالت از سایرین، کارت شناسایی (کارت ملی)، برگه تسویه‌حساب عوارض نوسازی شهرداری سال‌های گذشته و سال جاری

۲- در مرحله قبل اصطلاحاً پرونده تشکیل می خورد! بعد از تشکیل، می‌بایست بازدید صورت گیرد. در بازدید موارد زیر تعیین و گزارش می‌شود:

ابعاد ملک، عرض گذر، بنای موجود، موقعیت مجاورین در صورت داشتن مواردی از قبیل پخ در بنا و … .

۳- در ادامه دستور نقشه طی یک سیکل اتوماسیون اداری برای ملک موردنظر صادر می‌شود. اطلاعاتی از قبیل ابعاد باقی‌مانده ملک پس از اصلاحی‌های موردنظر شهرداری، مساحت پس از اصلاحی، تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه در دستور نقشه ذکر می‌گردد. معمولاً بر اساس پهنه‌ای که ملک در آن واقع‌شده، متراژ سند (نه متراژ وضع موجود زمین) و عرض‌گذر، حجم ساختمان شامل تعداد طبقات و سطح اشغال آن‌ها تعیین می‌گردد.

۴- در این مرحله نقشه معماری بر اساس ضوابط مورد عمل شهرداری و دستور نقشه صادرشده برای ملک طراحی می‌گردد. مهم‌ترین مرحله در سیکل صدور پروانه، طراحی نقشه معماری است تا حداکثر پتانسیل طرح به لحاظ متراژ، تعداد پارکینگ و کیفیت فضاها ارائه شود.

۵- پس از رفع ایرادات ضوابطی عنوان‌شده از سوی دفاتر خدمات الکترونیک و نهایی شدن نقشه معماری، از سوی واحد صدور پروانه هر منطقه عوارض تراکم شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری آن، محاسبه و تعیین می‌شود.

sodur parvaneh

۶- پس از اخذ تأییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری مبنی بر پرداخت و تسویه عوارض متعلقه، اصطلاحاً پروژه به مرحله پیش‌نویس پروانه می‌آید. در صورت لزوم (ساختمان بیش از ۵ طبقه) گزارش آزمایش مکانیک خاک در این مرحله و هم‌زمان با تهیه نقشه‌های سازه، برق و مکانیک تهیه و از سازمان نظام‌مهندسی تأییدیه اخذ می‌گردد.

۷- درخواست تعیین ناظر در دفاتر خدمات ثبت و پس از عقد قرارداد با ناظر یا ناظرین برگه‌های سهمیه آن‌ها به انضمام قرارداد فی‌مابین را به‌عنوان ملاک تکمیلی پیش‌نویس پروانه به دفتر خدمات الکترونیک تحویل می‌دهیم. به‌علاوه برگه تعهد رعایت اصلاحی، تعهد اخذ تأییدیه نما و … نیز ازجمله مدارک پیش‌نویس است که باید صرفاً توسط مالک (نه وکیل) تهیه شود.

– پرونده‌هایی که متراژ زیر بنایی آن‌ها بیش از ۲۰۰۰ مترمربع باشد مشمول اجرای ماده ۳۳ نظام‌مهندسی ساختمان می-شوند. این یعنی نقشه‌های چهار رشته معماری، سازه، برق و مکانیک می بایست به‌صورت اجرایی با داشتن تمامی جزئیات (اصطلاحاً نقشه‌های فاز ۲) ترسیم‌شده و از سوی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان مورد تائید قرار گیرند. این پروسه زمان بر بوده و ممکن است چندین بار نقشه‌ها دچار اصلاح شوند. توصیه بر این است که در نقشه‌های اولیه (فاز یک) چنین پروژه‌هایی الزامات و ضوابط نظام‌مهندسی در نظر گرفته شود تا در صورت تبدیل نقشه‌ها به فاز ۲ اصلاحات کمتر بوده و در زمان صرفه‌جویی شود.

۸- بنابراین مدارک پیش‌نویس پروانه شامل موارد زیر می‌شود که باید توسط مالک تهیه و به دفتر خدمات الکترونیک ارائه شود.

نقشه‌های سازه و تأسیسات برق و مکانیک به همراه برگه های سهمیه خدمات مهندسی (اصطلاحاً برگه سبز چهار رشته) ممهور به مهر مهندسین محاسب، قرارداد مالک و ناظر و برگه سهمیه ناظر، برگ تعهد رعایت اصلاحی، برگ تعهد تائید نما، فایل‌های نقشه های سازه، برق و مکانیک، چک لیست‌های مرتبط نظیر مبحث ۱۹، مبحث ۶ و بارگذاری، زلزله و غیره، برگه تعهد مشاور ژئوتکنیک و برگه تأییدیه گزارش خاک و چند مورد دیگر که بسته به پروژه‌های خاص ممکن است لازم شود.

۹- پس از تائید نقشه‌های چهار رشته پروسه اخذ تأییدیه‌های دفتر خدمات الکترونیک، طرح تفصیلی و بر و کف،رئیس صدور پروانه، معاون شهرسازی و معماری و نهایتاً تأییدیه شهردار به‌صورت سیستمی انجام و پروانه ساختمان چاپ می شود.

ممکن است در مرحله اولیه و پس از صدور دستور نقشه، به دلایلی نظیر تعیین کد صفر ملک، عرض بیشتر در ورودی و از این قبیل نیاز به اخذ نظر شورای معماری هر منطقه بوده و حقوق ملک تثبیت شود.

۱۰- نکته آخر اینکه زمان اعتبار پروانه ساختمان ۲ سال از تاریخ صدور است که تا ۲ سال دیگر هم قابل تمدید خواهد بود. مهلت اتمام عملیات ساختمانی هم برحسب متراژ و تعداد طبقات جدولی دارد . به‌عنوان یک معیار کلی حدود ۴ سال در نظر گرفته می شود.

ممکن است در حین ساخت به دلایل مختلف نقشه معماری اولیه تغییر کند. در این صورت سیکل مشابهی نظیر صدور پروانه اولیه اما به‌عنوان “پروانه تغییر نقشه” با تشکیل پرونده در دفتر خدمات الکترونیک مربوطه طی می‌شود و پروانه جدیدی صادر می‌گردد.

در حین اجرا ممکن است مازاد بر متراژ پروانه، اضافه بنا داشته باشیم. در این صورت سیکل گواهی عدم خلاف طی می‌شود و در صورت عدم تجاوز از مقادیر مجاز خلاف! عوارض معادل آن اخذ و گواهی عدم خلاف آن صادر می‌شود. در غیر این صورت در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح و معمولاً رای به تخریب داده می‌شود.

 

 

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

جهت عضویت در کانال شرکت مهندسی تکا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 ۱۲۳۸۵

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
نویسنده : تکا

18 دیدگاه ها

 1. محمد سلامی می‌گه:

  ساختمان مسکونی چند نوع عوارض دارد؟

  • مدیریت می‌گه:

   عوارض یک ساختمان مسکونی از آیتم های زیر تشکیل می شود:
   عوارض مازاد تراکم
   عوارض زیر بنا
   عوارض آموزش و پرورش
   عوارض ایمنی
   عوارض پسماند
   حق بیمه ساختمانی
   حق الزحمه ناظر یا ناظرین
   عوارض تغییر کاربرد (درصورت تغییر کاربری ملک مثلا از آموزشی به مسکونی)
   عوارض ارزش بهینه

 2. شریف زاده می‌گه:

  سلام
  اعتبار اولیه پروانه دو سالس و دوبار هم تمدید میشه ؟؟این قانونه کله کشوره یا شهرهای مختلف فرق میکنه؟؟

  • مدیریت می‌گه:

   اعتبار پروانه برای اتمام ساخت بسته به تعداد طبقه احداثی است. معمولا ۴۸ ماه برای ۵ طبقه روی همکف تعیین می شود. اما مهلت شروع عملیات ساختمانی ۲ سال از زمان صدور اولین پروانه است.
   تنها می توان یک بار تمدید کرد که به مدت یک سال به مهلت شروع عملیات و درنتیجه پایان عملیات ساختمانی اضافه می شود
   این قوانین برای تهران است. بدیهی است هر شهر قوانین مربوط به خود را داشته باشد.

 3. مهدی می‌گه:

  سلام من یه جوازقبلا توسال ۹۲براملکم داشتم الان باطل شده ودوباره دارم جوازمیگیرم
  بعدازکلی درگیری شهرداری قبول کردمبلغ فیش قبلیمو بامبلغ فیش امسالم تهاترکنه ؛؛حالابرافیش بیمه وناظرهم ایا مبلغ های قبلا روحساب مییکنن یانه؟
  این جوازهای دومرحله ای دیکه چیه؟
  تاییدیه سازمان اب هم اضافه شده میدونه کسی کمکم کنه

 4. ناشناس می‌گه:

  ضوابط آتشنشانی در خصوص چه ساختمانهایی اجرا میشود و اینکه طبقات منفی ۲ نیز شامل آن می شود ؟

 5. ناشناس می‌گه:

  باسلام
  میخواستم بدونم یه ساختمون با عمر۲۳ سال و متراژ۵۵۰ متر مربع اولا اجازه ساخت میدن یا نه اگه امکان ساخت هست چه میزان متراژ به هرواحد اضافه میشه.منزلی که ما ساکن هستیم ۱۴ واحد که واحدهای ۶۰متری و ۷۵ متری داره باتشکر

  • مدیریت می‌گه:

   با سلام
   بله امکان ساخت برای هر پلاکی طبق ضوابز روز وجود دارد.
   اگر ملک شما شمالی بود ۲۹۷ متر مربع
   اگر جنوبی بود ۳۰۹ متر مربع
   به شرط اینکه زمین با متراژ ۵۵۰ مترمربع باش و طبقه مفید در هر طبقه حدودا ۱۱۰ متر مربع است.

 6. شاهرودی می‌گه:

  برای جمع اوری نقشه سازه در شهرداری تهران چکار کنم

 7. سامان می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدون مراحل اخذ جواز چقدر زمان میگیرد؟ بعد برای ساختمانهای قدیمی که یک طبقه غیر قانونی اضافه کردند برای اخذ پروانه تخریب و نوسازی باید آن ساختمان قدیمی پایانکار بگیرد بعد تخریب شود یا آن طبقه غیر مجاز را باید تخریب کردبعد پروانه صادر میشود یا احتیاجی به تخریب طبقه غیر مجاز ساختمان قدیمی نیست و پروانه تخریب و نوسازی صادر میشود؟

  • مدیریت می‌گه:

   سلام
   زمان پروسه اخذ جواز با توجه به شرایط ملک متفاوت است. حداقل ۶ ماه زمان می برد. پروژه هایی ممکن است تا ۲ سال هم به طول بیانجامد.ضمنا برای تخریب و نوسازی نیازی به تخریب ملک دارای خلاف موجود نیست.فقط شهرداری از مالک تعهد می گیرد که در فاصله زمانی معینی (معمولا زمان موردنیاز برای اخذ جواز) حتما ملک تخریب می شود

 8. ناشناس می‌گه:

  سلام
  اگر ملکی در بافت فرسوده باشد و معاف از مالیات ،انجام پایانکار چقدر زمان میبرد؟؟
  ممنون اگر جواب بدین

 9. اکبر احمدی می‌گه:

  سلام وقت بخیر … برای زمین قولنامه ای دارای بنچاق و سند مادر داخل بافت و با پهنه R131 اخد پروانه ساخت چگونه است ا؟ کلاً به زمین های قولنامه ای پروانه ساخت میدهند ؟ ممنون

 10. زاهد جعفری می‌گه:

  باسلام واحترام
  من میخوام بدونم به ملک مسکونی ما در صورت تخریب چند طبقه جواز ساخت میدهند؟کجا باید مراجعه کنم وچه مدارکی باید ببرم؟
  (زیرا با سازنده ای صحبت کرده ایم که بفروشیم میگوید معلوم نیست جواز ساخت ۵ طبقه بدهند.شاید بگویند ۴ طبقه بیشتر نمی شود ساخت)

 11. مجتبی می‌گه:

  سلا م وقت بخیر آیا باتجمیع دوپلاک بامساحت ۴۰۵مترمربع با موقعیت جنوبی در معبر ۱۰متری پروانه احداث ۷ طبقه روی زمین ویک طبقه زیر زمین داده می شود ومدت زمان اخذ پروانه تخریب ونوسازی آن چند ماه می باشد متشکرم مجتبی

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.