آیا قرارداد مشارکت در ساخت یک قرارداد خصوصی است؟

آیا قرارداد مشارکت در ساخت یک قرارداد خصوصی است؟

آیا قرارداد مشارکت یک قرارداد خصوصی است ؟

آیا قرارداد مشارکت یک قرارداد خصوصی است ؟

ماده‌ی ۱۰ قانون مدنی:” قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند درصورتی‌که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است”
یعنی قانون قراردادهای خصوصی را معتبر می‌شناسد و آن‌ها را موردحمایت قرار می‌دهد.

یکی از مواد قانونی که قراردادهای مشارکت در ساخت بر پایه‌ی آن نوشته می‌شود این ماده‌ی قانونی می‌باشد و  تفسیر کوتاهی بر این ماده خواهیم داشت.

اساساً ثبت جزء شرایط صحت معامله نیست و عدم ثبت سند هم معامله را باطل نخواهد کرد. تمامی قراردادها یا اسناد عادی فارغ از نوشته شدن عنوان جزو قراردادهای خصوصی حساب‌شده و از مصادیق ماده‌ی ۱۰ قانون مدنی می‌باشند.

(چهار شرط اساسی صحت معاملات)

 

چرا قانون در ماده ۱۰ از کلمه‌ی “قرارداد” استفاده کرده و نه از “عقد”؟

 

اقسام عقد در قانون مدنی بدین شرح هستند: بیع ، بیع شرط ، معاوضه ، اجاره ، مزارعه و مساقات ، مضاربه ، جعاله ، شرکت ، ودیعه ، عاریه ، قرض ، وکالت ، ضمان عقدی ، حواله ، کفالت ، صلح ، رهن ، هبه. ولی قرارداد را برای بقیه موارد در نظر گرفته‌اند که عنوان خاصی برای آن‌ها در قانون در نظر گرفته نشده است . این تعبیر معقول و قابل‌قبول به نظر می آید زیرا تمام انواع معاملات که در جامعه ما صورت می‌گیرد در هیچ زمانی محدود به همان عقود معینه در قانون مدنی نبوده است بلکه انواع دیگر معاملات را که در قانون مدنی نامی از آن‌ها ذکر نشده است در برمی‌گیرد.

بنابراین اگر یکی از طرفین این‌گونه قراردادها به دلیل اینکه قرارداد ، خصوصی یعنی عادی است از زیر بار تعهداتی که برعهده‌گرفته است شانه خالی کند ماده ۱۰ قانون مدنی به قاضی می‌گوید به تقاضای ذینفع آن تعهدات، طرف مستنکف از انجام تعهدات را ،محکوم و مجبور و مکلف به انجام تعهداتش کند و در صورتی که تأخیر در انجام تعهداتش موجب ورود خسارت و زیانی به ذینفع شده باشد به تقاضای ذینفع او را به پرداخت خسارت نیز محکوم می کنند . این امر درعین‌حال هشداری است به طرف‌های همه قراردادهای خصوصی آن اگر بخواهند از انجام تعهدات قراردادی خود سرباز زنند باید بدانند که چنانچه مورد تعقیب ذینفع تعهدات واقع شوند ، دادگاه آن‌ها را محکوم به انجام تعهدات و خسارات وارده بر ذینفع خواهد نمود.

 

با توجه به این نکته که قرارداد مشارکت در ساخت جزو هیچ‌کدام از عقود مشخص‌شده در قانون نیست، طبق ماده‌ی ۱۰ قانون مدنی جزو قراردادهای خصوصی حساب‌شده و معتبر به حساب می آید.
در ضمن مطابق با ماده‌ی ۶ قانون مدنی فرانسه، هیچ‌کس نمی‌تواند با قراردادهای خصوصی، قوانین مرتبط بانظم عمومی و اخلاق حسنه را مورد تعرض قرار دهد.

قراردادهای مشارکت در ساخت در صورت رعایت شروط اساسی صحت معاملات و در صورتی که مخالف قانون نباشد با امضای طرفین و دو نفر شاهد معتبر می باشد. پیشنهاد می شود علاوه بر امضائ قرارداد از اثر انگشت هم استفاده شود.

 (آیا قرارداد مشارکت در ساخت یک سند رسمی است؟)

(۱۰۰ نکتهِ فنی و حقوقی جهت مشارکت در ساخت)

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری و معرفی سازنده می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

جهت عضویت در کانال مشاوره مشارکت در ساخت شرکت تکا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.
 کانال تلگرام مشاوره مشارکت در ساخت

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
نویسنده : تکا

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۱۴

4 دیدگاه ها

  1. gilani گفت:

    آیا اعتبار قرارداد مشارکت در ساختی که در آژانس املاک منعقد می‌شود با قراردادی که طرفین خود منعقد می‌کنند متفاوت است؟

  2. حمید گفت:

    آیاامکان بازداشت قرارداد مشارکت ساخت از طرف شخص ثالث وجود دارد؟
    یعنی شخص ثالث بواسطه قراردادمشارکت ساخت امکان بازداشت ملک و سند را دارد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.