کمیسیون ماده ۱۰۰

کمیسیون ماده ۱۰۰

کمیسیون ماده 100

کمیسیون ماده ۱۰۰

 

کمیسیون ماده ۱۰۰ در حقیقت جمعی متشکل از نماینده قوه قضاییه ،نماینده وزارت کشور ونماینده شورای شهر است.که تخلفات ساختمانی اعم از مسکونی ،اداری،تجاری و غیره را با درخواست شهرداری بررسی کرده ودر نهایت رای بدوی صادر می گردد.
رای کمسیون ماده ۱۰۰  ظرف مدت ۱۰ روز از زمان ابلاغ قابل اعتراض می باشد که در صورت عدم اعتراض و قطعی شدن رای،به مالکان ۲ ماه مهلت داده می شود که رای را اجرا کنند.بدیهی است در صورت عدم اجرای رای در مدت یاد شده،شهرداری می تواند رسما اقدامات قانونی مرتبط را انجام دهد .
هر گونه اقلام عمرانی اعم از بازسازی،تخریب کامل،نوسازی ساختمان،تفکیک اراضی یا تجمیع آنها و از این دست الزاما نیاز به اخذ مجوز یا پروانه از شهرداری تهران (یا هر شهر دیگری)دارد.در صورتی که مالکی بدون پروانه و یا مازاد ومغایر با پروانه موجود اقدام به انجام عملیات ساختمانی نماید، شهرداری می تواند به وسیله ی مامورین خود از عملیات ساختمانی جلوگیری نماید. برای قانونی بودن این امر و جلوگیری از سو استفاده های اجتماعی بستر قانونی آن در قالب کمیسیون ماده ۱۰۰ مهیا شده است .

این اصطلاح در حقیقت از ماده ۱۰۰ قانون شهرداری مصطلح شده است که به شرح ذیل است و ۱۱ تبصره دارد :
” مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم باید قبل از هر گونه اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان ،از شهرداری پروانه اخذ نمایند .شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی ،ساختمان های بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه بوسیله مامورین خود اعم از آن که ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد جلوگیری نماید.

 

 

 

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری می توانید با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۸۲۶۳۱۸

شرکت مهندسی تکا

جهت عضویت در کانال شرکت مهندسی تکا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 ۱۲۳۸۵

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
نویسنده : مدیریت

نوشته شده در تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.