بستن
instagram tka
دیگر به من نشان نده

آیا کرونا فورس ماژور است؟

آیا کرونا فورس ماژور است؟

کرونا و فورس ماژور شرکت مهندسی تکا tka-eng.com

کرونا و فورس ماژور شرکت مهندسی تکا tka-eng.com

کرونا و فورس ماژور:

در این مطلب به بررسی شرایط فورس ماژور (قوه قاهره) و ویروس کرونا در قراردادهای مشارکت در ساخت پرداخته ایم تا افراد بتوانند بر اساس قانون در این خصوص تصمیم گرفته و اقدام کنند.

اول از همه باید بدانیم که فورس ماژور یک اصطلاح فرانسوی است و در قانون ما به اسم قوه قاهره (شرایط قهری) شناخته می شود. قانون ما مصادیق فورس ماژور را صراحت ذکر نکرده است. پس در هر نوع شرایطی فقط و فقط باید باتوجه به تاثیر وضعیت بر قرارداد فی مابین وقوع فورس ماژور محقق شود.

قانون مدنی ایران تعریف مشخصی و صریحی از فورس ماژور (قوه قاهره) نیز ندارد. اما با تفسیر ۳ ماده از قانون مدنی تحقق شرایط فورس فورس ماژور در نظر گرفته می شود:

 1. خارجی بودن
 2. غیر قابل پیش بینی بودن
 3. غیر قابل اجتناب باشد

در خصوص قراردادهای مشارکت در ساخت ممکن افراد مواردی را به عنوان شرایط غیرمترقبه (فورس ماژور) تعیین نمایند و برخی اوقات نیز این امر صورت نمی گیرد. بهترین حالت این است که این ماده در قراردادها ذکر شود در غیر این صورت تعیین تحقق شرایط فورس ماژور سخت خواهد بود.

معمولا مواردی چون سیل، زلزله، جنگ، طوفان، بلایای طبیعی، بیماری های واگیردار جزو فورس ماژور نوشته می شود اما دامنه فورس ماژور می تواند گسترده تر باشد و برخی افراد اعتصاب، شورش، تحریم و موارد اینچنینی را در این ماده در نظر می گیرند.

درخواست مشاوره شرکت مهندسی تُکا
جهت درخواست مشاوره کلیک کنید.

مشارکت در ساخت و علائم فورس ماژور:

در خصوص بیماری کرونا با توجه به شرایط فعلی کشور که برخی ادارات مثل بانک و شهرداری ها باز بوده و هنوز هم بسیاری از پیمانکاران در حال انجام فعالیت هستند تصمیم به وقوع فورس ماژور سخت شده و باید در مواعد مختلف این شرایط را بررسی کرد.

در این خصوص انواع تعهدات طرفین را ذکر نمودیم و بدون توجه به توافقات یک قرارداد خاص، هرکدام را بطور کلی و جداگانه بررسی کردیم. در نهایت تلاش کنید با توجه به خطر ویروس کرونا، برای جلوگیری از اختلافات قراردادی اول از همه با طرف مقابل توافق نمایید.

 1. تعهد به پرداخت بلاعوض از طرف سازنده به مالکین: با توجه به دایر بودن بانک ها جزو فورس ماژور نخواهد بود.
 2. تعهد به تحویل تحویل وکالت کاری از جانب مالکین به سازنده یا انتقال سهم از سند: این مورد هم با توجه به باز بودن دفترخانه ها و امکان پیش گیری از ابتلا به بیماری در حالت عادی جزو فورس ماژور نیست.
 3. تعهد سازنده مبنی بر اخذ جواز در مدت معین: در خصوص این ماده اگرچه شهرداری ها تعطیل نشده اند ولی می توان گفت بدلیل اینکه اخذ جواز مراحل مختلفی دارد که برخی از آن مثل تهیه ی نقشه، ممکن است به دلیل عدم فعالیت شرکت ها متوقف شده باشد، می تواند جزو فورس ماژور قرارگیرد. خصوصا در قراردادهایی که تیم تهیه نقشه دقیقا مشخص شده است.
 4. تعهد به تحویل ملک کلنگی از سوی مالکین به سازنده: امکان پذیر است و جزو فورس ماژور نیست. توجه کنید که اگر مالک به دلیل ابتلا به بیماری امکان انجام تعهد خود را نداشته باشد طبق قانون می­ تواند انجام آن را به تعویق بیاندازد.
 5. تعهد انجام عملیات ساختمانی توسط سازنده و تحویل آپارتمانهای نوساز: در این خصوص هم نمی توان حکم مشخصی صادر کرد و بسته به اینکه پروژه در چه مرحله ای باشد، باید شرایط فورس ماژور تشخیص داده شود. مثلا اگر پروژه در حال گچ کاری بوده و هیچ پیمانکاری در آن منطقه حاضر به انجام عملیات ساختمانی نباشد می توان گفت که شرایط غیر مترقبه بوجود آمده.
 6. اخذ اسناد و پایان کار: این مورد هم در حالت عادی و بطور کلی نمی تواند جزو فورس ماژور باشد.

در نهایت در هر موردی باید ۳ شرط گفته شده بررسی شود تا شرایط فورس ماژور تحقق یابد. ضمنا با توجه به امکان ادامه عملیات ساختمانی بعد از اتمام شرایط بیماری واگیر دارد، فورس ماژور قراردادها را معلق می کند و دلیل بر فسخ (انحلال) قرارداد نمی باشد.

در صورتی که در خصوص این موضوع نیاز به مشاوره بیشتر دارید می توانید از کارشناسان و وکلای شرکت مهندسی تکا کمک بگیرید.

سی دی آموزش صفر تا صد مشارکت در ساخت
جهت اطلاع از سرفصل ها و خرید محصول کلیک نمایید.جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره حضوری، می توانید با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام تُکا
1 ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 5)
Loading...
رسول مدرس شرکت تکا
نویسنده : رسول مدرس

نوشته شده در تاریخ : 2020/03/12

7 دیدگاه ها

 1. علی گفت:

  آیا بصورت عادی در قرارداد فورس ماژور ذکر نشده باشد در نظر گرفته می شود

 2. فاطمه موسوی اصل گفت:

  مرسی مطلب خیلی خوبی بود واقعا استفاده کردیم
  چطور میتونیم پیمان کار پیدا کنیم؟

 3. سهیل سپید گفت:

  آیا قرارداد پیمانکاری هم شامل این موارد می شه؟

 4. گلناز قایقران گفت:

  الهی این بلا از سرمون رد بشه
  باهم مدارا کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.