بستن
instagram tka
دیگر به من نشان نده

استعلام های پروانه ساختمان قبل از خرید یا مشارکت

استعلام های پروانه ساختمان قبل از خرید یا مشارکت

استعلام های پروانه ساختمان

استعلام های پروانه ساختمان

در خواست مشاوره اخذ پروانه شرکت مهندسی تُکا
جهت درخواست مشاوره کلیک نمایید.

در هنگام خرید ملک جهت مشارکت یا ساخت بررسی استعلامات زیر حائز اهمیت می‌باشد و عدم کنترل آنها می‌تواند خسارات جبران ناپذیری از جمله عدم صدور پروانه ساخت را به همراه داشته باشد.

انواع استعلامات:

  • کمیسیون ماده ۵
  • کمیسیون ماده ۷
  • کمیسیون ماده ۱۲
  • کمیسیون ماده ۱۰۰
  • حریم خطوط فشار قوی برق
  • حریم نهر و قنات
  • حریم راه آهن و مترو
  • حریم تاریخی، میراث فرهنگی، اماکن نظامی و فرودگاه

کمیسیون ماده ۵: کمیسیون ماده ۵ توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بررسی می گردد و وظیفه آن تدوین و تفسیر قوانین مربوط به طرح تفصیلی می باشد. در صورتی که متقاضی صدور پروانه ملکی خاص درخواست تراکم یا کاربری مغایر با  طرح تفصیلی داشته باشد، پیشنهادش در این کمیسیون بررسی خواهد شد. این کمیسیون متشکل از شهردار،رییس شورای شهر، نماینده وزارت خانه های کشور راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، نیرو و نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

کمیسیون ماده ۷: کمیسیون ماده ۷ یا آئین نامه اجرایی اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها زیر مجموعه شهرداری می باشد. این کمیسیون در ساخت و ساز های شهری دو وظیفه مهم را بر عهده دارد:

۱) تعیین باغ یا غیر باغ بودن ملک که به فرم الف نیز معروف است:  این کنترل در مرحله پیش از صدور دستور نقشه برای املاک بالای ۵۰۰ متر مربع صورت می پذیرد.

۲) کنترل تداخل درختان موجود در ملک با نقشه پیشنهادی ساخت و رسیدگی به وضع درختان موجود از طریق سوابق ملک که به فرم ب معروف است: این کنترل به منظور بررسی تداخل درختان موجود در ملک با نقشه پیشنهادی ساخت صورت می پذیرد.
لذا در صورت تداخل درختان با پلان معماری، با توجه به نوع و سن درختان رای هایی از قبیل جابجایی درختان، سربرداری و حتی تغییر نقشه صادر می‌گردد.
نکته حائز اهمیت در کنترل این مرحله بررسی کامل سوابق فضای سبز ملک نیز می‌باشد که شامل تعداد درختان داخل ملک و بر گذر است.
در صورتیکه تعداد درختان موجود در فضاهای نامبرده از تعداد قید شده در سوابق فضای سبز کمتر باشد، مالک مشمول پرداخت جریمه نقدی و همچنین کاشت نهال می گردد. در برخی مواقع متخلف به دستگاه قضایی معرفی می گردد.

کمیسیون ماده ۱۲: متولی کمیسیون ماده ۱۲ قانون زمین شهری سازمان مسکن و شهرسازی استان است. وظیفه این کمیسیون تعیین نوع زمین از نظر وضعیت و در قالب سه دسته بایر، دایر و موات می باشد.

زمین دایر: اراضی دارای ساختمان و تاسیسات و دیوارکشی متناسب با ملک و یا املاکی که باغ و مشجر و یا زراعی باشد را دایر می گویند.

زمین بایر: به اراضی فاقد ساختمان و تاسیسات می گویند که سابقه دایر بودن را داشته اند.

زمین موات : املاکی هستند که فاقد ساختمان و تاسیسات باشد و هرگونه سابقه عمران و آبادی و یا باغ و کشاورزی نداشته اند. لازم به ذکر می‌باشد که این دسته از اراضی متعلق به دولت می‌باشد.

زمین های مواتی که علیرغم مقررات قانون لغو مالکیت اراضی موات شهری بدون مجوز قانونی از تاریخ ۱۳۵۸/۰۴/۰۵ به بعد احیا شده باشد همچنان در اختیار دولت است.

سی دی کارگاه آموزشی جامع ضوابط معماری و شهرداری تهران
جهت اطلاع از سرفصل ها و خرید پکیج کلیک نمایید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره حضوری، می توانید با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام تُکا
1 ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (3 امتیاز, میانگین: 3٫67 5)
Loading...
ساسان پولکی شرکت تکا
نویسنده : ساسان پولکی

نوشته شده در تاریخ : 2019/12/10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.