بستن
instagram tka
دیگر به من نشان نده

فرق مشارکت در ساخت با قرارداد سرمایه گذاری و ساخت

فرق مشارکت در ساخت با قرارداد سرمایه گذاری و ساخت

فرق مشارکت در ساخت با قرارداد سرمایه گذاری و ساخت شرکت مهندسی تُکا tka-eng.com

فرق مشارکت در ساخت با قرارداد سرمایه گذاری و ساخت شرکت مهندسی تُکا tka-eng.com

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که فرق مشارکت در ساخت با سرمایه گذاری در ساخت چیست؟

می دانیم که قراداد مشارکت در ساخت جزو عقود نامعین است (تعریفی از آن در قوانین کشور وجود ندارد) اما آثار آن توسط قضات یا داوران با توجه به شباهت به عقود معین قضاوت و داوری می­ شود.

مثلا یکی از آثار قرارداد مشارکت بیع است که مالک قسمتی از عرصه را به نام سازنده می کند.

اصطلاح سرمایه گذاری در ساخت نیز جزو عقود معین کشور ما نیست و نمی توان برداشت مستقیمی از آن نمود اما با توجه به مفاد یک قرارداد می توان به دو شیوه آن را تفسیر نمود.

  1. در قالب عقد مضاربه
  2. در قالب مشارکت مدنی

در قانون مدنی ما بحث سرمایه گذاری فقط در خصوص عقد مضاربه مطرح شده است.

ماده ۵۴۶ قانون مدنی: مضاربه عقدی است که به موجب آن احد متعاملین سرمایه می دهد با قید این که طرف دیگر با آن تجارت کرده و در سود آن شریک باشند. صاحب سرمایه را مالک; و عامل، مضارب نامیده می شود”

در خصوص این تعریف و مقاسیه آن با قرارداد مشارکت در ساخت باید به تفاوت های زیر توجه کرد:

  1. مضاربه عقدی است که در آن مشارکت کار و سرمایه نقدی برای تجارت صورت می­ گیرد ولی در قرارداد مشارکت سرمایه شامل نقدی و غیر نقدی است.
  2. سرمایه مضاربه از سوی یکی از طرفین تامین می شود ولی در قرارداد مشارکت هردو طرف مسئول تامین سرمایه هستند.
  3. عامل در مضاربه ضامن خسارت وارده به سرمایه نیست ولی در قرارداد مشارکت معمولا سازنده ضامن خسارت خواهد بود.
  4. مضاربه عقدی جایز است و طرفین حق برهم زدن آن را دارند ولی شرایط قرارداد مشارکت ایجاب می کند که لازم باشد و طرفین حق برهم زدن آن را بدون دلیل نداشته باشند.

اما مورد دومی که ممکن است به ذهن خطور کند مشارکت مدنی در ساخت است.

تعریف مشارکت مدنی طبق دستورالعمل اجرایی مشارکت مدنی شورای پول و اعتبار مورخ ۱۳۶۹/۰۱/۱۹ : “مشارکت مدنی عبارتست از درآمیختن سهم الشرکه نقدی و یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی متعدد به نحو مشاع، به منظور انتفاع طبق قرارداد

در واقع مشارکت مدنی برگرفته از شرکت مدنی می باشد و تعریف شرکت نیز طبق ماده ۵۷۱ قانون مدنی این است: ” شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شی واحد به نحو اشاعه”

باید بدانیم که شرکت می تواند بصورت تجاری و یا مدنی باشد. شرکت های تجاری موضوع بحث ما نبوده به علت اینکه بحث ساخت و ساز بطور صریح جزو اعمال تجاری در قانون تجارت ما نیست.

شرکت مدنی زمانی تشکیل می شود که دو یا چند حق مالکیت با هم درآمیزد. در حقوق کنونی مالکیت های جزء اصالت خود را از دست می دهد و در یک مالکیت جمعی و مشترک ادغام می شود.

مثلا زمانی که پدر در خانواده فوت کند تمامی ورثه بصورت مشاعی در املاک پدر سهم خواهند داشت که اصطلاحا شرکت مدنی بصورت قهری صورت گرفته است.

یا ممکن است دو نفر مشترکا زمینی را خریداری نمایند و هریک سهم مشخصی داشته باشند. که به آن شرکت اختیاری گویند.

نکته مهم در شرکت مدنی این است که هر مالک در ذره ذره مال مشاع سهیم خواهد شد حتی اگر یک هزارم از یک دانگ مالی را سهم داشته باشد.

تست مشارکت در ساخت

در خصوص شرکت مدنی با مشارکت در ساخت می توان مقایسه زیر را انجام داد:

  1. عقد مشارکت در ساخت را نمی ­توان طبق عقد شرکت منعقد نمود زیرا عقد شرکت جایز است (قابلیت ذاتی فسخ دارد و با فوت و محجوریت منحل می شود) ولی قرارداد مشارکت در ساخت باید عقلا لازم باشد و اصل بر لزوم قراردادهاست.
  2. در عقد شرکت همه شرکا در کل سرمایه سهم مشاعی دارند در صورتی که در قرارداد مشارکت در ساخت سازنده پس از انجام پاره ای از تعهدات و به واسطه انتقال رسمی در قسمتی از ملک سهیم می شود و در ادامه در صورت وجود تقسیم نامه سهم مفروز خواهد داشت.

اختلاط قرارداد مشارکت با عقد شرکت سبب می ­شود تا سازنده از روز اول نسبت به کل سرمایه ای که متعهد است در پروژه هزینه کند مشاعا سهیم شود و این صد در صد به ضرر مالکین خواهد بود.

اگر در خصوص اصطلاحات و عناوین ذکر شده در قراردادتان ابهام دارید حتما مشاوره بگیرید.

درخواست مشاوره شرکت مهندسی تُکا
جهت درخواست مشاوره کلیک نمایید.
سی دی آموزش صفر تا صد مشارکت در ساخت
جهت اطلاعات بیشتر از محصول و خرید آن کلیک نمایید.جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره حضوری، می توانید با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام تُکا
1 ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 5)
Loading...
رسول مدرس شرکت تکا
نویسنده : رسول مدرس

نوشته شده در تاریخ : 2020/04/14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.