بستن
instagram tka
دیگر به من نشان نده

فرم هندسی ملک

فرم هندسی ملک

با توجه به اهمیت فرم هندسی ملک بر کیفیت دو پارامتر نورگیری و سطح اشغال ساختمان، که می‌تواند تاثیر بسزایی در انتخاب ملک جهت مشارکت و خرید داشته باشد، در این مقاله سعی شده است به چگونگی تاثیر گذاری فرم هندسی بر دو پارامتر نامبرده پرداخته شود:

 

۱) نور

میزان و زاویه تابش نور تاثیر مستقیم بر کیفیت نورگیری و در نتیجه بر کیفیت ساختمان ساخته شده دارد. لذا با توجه به محدودیت نورگیری مستقیم در ساختمانهای احداثی که به طور مفصل در مقاله ای با عنوان شمالی یا جنوبی بودن ملک به آن پرداخته شده است، می توان نتیجه گرفت که در مقایسه دو ملک با مساحت برابر، ملکی که عرض نورگیری (بر ملک) بیشتری دارد نور بیشتری دریافت می کند.

 

تاثیر فرم هندسی بر نورگیری ملک شرکت تُکا

تاثیر فرم هندسی بر نورگیری ملک شرکت تُکا

۲) سطح اشغال و بنای قابل احداث

فرم هندسی زمین تاثیر بسزایی بر میزان سطح اشغال و بنای قابل احداث دارد. دقت به این مهم در هنگام خرید ملک می‌تواند اثر قابل توجهی در افزایش میزان سودآوری پروژه داشته باشد و همچنین غافل شدن از آن می‌تواند امنیت سرمایه گذاری طرح را به مخاطره بیاندازد.

پیشتر در مقاله ای تحت عنوان سطح اشغال و تراکم مجاز ملک، به طور مفصل به تعریف و نحوه محاسبه سطح اشغال و بنای قابل احداث ملک پرداخته ایم. لذا با توجه به تعریف می‌توان نتیجه گرفت که دو عامل نسبت ابعادی و زاویه اضلاع ملک بیشترین تاثیر بر میزان سطح اشغال و بنای قابل احداث را دارا می‌باشد:

۲-۱) نسبت ابعادی اضلاع

دو ملک را با مساحت برابر در نظر بگیرید (همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است مساحت دو زمین ۳۰۰ متر مربع می‌باشد). در صورت پیشروی ۲ متر مازاد بر ۶۰ درصد طولی، می‌توان مشاهده نمود که سطح اشغال در ملکی که نسبت ابعادی آن کمتر است (به مربع نزدیک تر است)، بیشتر می‌باشد.

 

تاثیر نسبت ابعادی اضلاع بر فرم هندسی شرکت تُکا

زاویه اضلاع (تاثیر نسبت ابعادی اضلاع بر فرم هندسی شرکت تُکا (شکل ۲-۲))

 

در زمین های ناگونیا (ذوزنقه ای)، محل قرار گیری ساختمان در ملک می‌تواند در تعیین مقدار سطح اشغال موثر باشد. با توجه به اینکه محل احداث ساختمان در ملک توسط شهرداری از پیش تعیین شده است، لذا دقت به مثال زیر حائز اهمیت می‌باشد:

در اشکال زیر سه قطعه زمین با مساحت ۳۰۰ متر نشان داده شده است.  می توان مشاهده نمود که سطح اشغال و بنای قابل احداث در صورت قرارگیری ساختمان در ملک با فرم هندسی شماره یک نسبت به شماره سه به مقدار ۵۰ متر مربع بیشتر می‌باشد.

 

تاثیر زاویه اضلاع بر فرم هندسی شرکت تُکا

تاثیر زاویه اضلاع بر فرم هندسی شرکت تُکا(شکل ۱)

تاثیر زاویه اضلاع بر فرم هندسی شرکت تُکا (شکل ۲)

 

تاثیر زاویه اضلاع بر فرم هندسی شرکت تُکا (شکل ۳)

در خواست مشاوره شهرسازی شرکت مهندسی تُکا
جهت درخواست مشاوره کلیک نمایید.
سی دی کارگاه آموزشی جامع ضوابط معماری و شهرداری تهران
جهت اطلاع از سرفصل ها و خرید پکیج کلیک نمایید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره حضوری، می توانید با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام تُکا
1 ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (9 امتیاز, میانگین: 4٫22 5)
Loading...
نویسنده : الناز قاسمی

نوشته شده در تاریخ : 2019/08/13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.