مالیات بر مسکن

مالیات بر مسکن

مالیات بر مسکن

مالیات بر مسکن

مالیات بر مسکن افزایش بها تمام شده یا کاهش آن؟
چهارشنبه هفته گذشته مورخ ۱۷/۳/۱۳۹۶ هیات وزیران مصوبه ای را اعلام کرده است که براساس آن هرگونه ساخت و فروش ساختمان اعم از اعیانی و عرصه مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.نخستین سوال نرخ این مالیات است.در پاسخ به این پرسش ابتدا ذکر کنیم که این مالیات شامل ۱۵ تا ۲۵ درصد از “سود” حاصل از نخستین فروش واحد های مسکونی خواهد بود. بنابر این اگر سازنده ای از ساخت یک واحد مسکونی ضرر کرده باشد مالیاتی به آن تعلق نخواهد گرفت. در این راستا اشخاص حقوقی و شرکت های ساختمانی ۲۵ درصد از سود خود و تعاونی های مسکن باید ۷۵/۱۸ درصد از سود حاصل از ساخت و ساز را به شکل مالیات بپردازند.

صاحب نظران در روزهای اخیر واکنش های متفاوتی به این مصوبه داشته اند. در این میان باید متذکر شد که در مقایسه با مالیات فروش واحد های مسکونی که پیش از این، معادل ۱۰ درصد از ارزش روز فروش واحد های مسکونی مقرر شده بود ،نرخ ۲۵ درصد از سود حاصل از فروش در اکثر موارد کمتر شده و مورد استقبال دست اندرکاران خواهد بود. اما تا زمانی که رکود در بازار مسکن وجود دارد، انتظار می رود دولت ضمن تقویت سیاست های حمایتی خود در بازار مسکن و از طرفی کاهش عوارض مرتبط با شهرداری و از این دست، سعی در عدم ایجاد شوک مجدد به بازار کرده و مانع شدید تر شدن رکود شود.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره حضوری، می توانید با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱تماس حاصل نمایید.

1 ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...
نویسنده : مدیریت

نوشته شده در تاریخ : 2017/06/18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با وارد کردن ایمیل خود می توایند از مطالب جدید سایت ما از طریق ایمیل آگاه شوید.

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

شرکت مهندسی تُکا | tka will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.