مشارکت در ساخت چیست؟

مشارکت در ساخت چیست؟

مشارکت-در-ساخت-چیست

مشارکت-در-ساخت-چیست

مشارکت در ساخت یکی از انواع قراردادهای سرمایه گذاری در ساختمان است که تعریف خاصی از آن در قوانین و حقوق کشور ایران نشده و مفاد آن صرفا طبق عرف و تجربه نوشته می­ شود.

 

برای آشنایی بیشتر با این نوع قرارداد باید آنرا با قراردادهای مشابه دیگر مقایسه نمود. فرق این نوع قراردادها در نوع سرمایه، تعهدات طرفین، ضمانتهای اجرایی و مالکیت است.

 

انواع قرارداد ساخت:

  1. مدیریت پیمان
  2. مشارکت مدنی ساخت
  3. پیمانکاری
  4. مشارکت در ساخت

مدیریت پیمان:

در این قرارداد یک طرف که به نام مدیر پیمان است فقط مجری و مدیر ساخت پروژه است و بر اساس مبلغ مشخص یا درصدی از هزینه ها را به عنوان حق پیمان اخذ می کند و در انتهای کار مالک پروژه نخواهد شد. زمانبندی و مدت پروژه بسیار وابسته به هر دو طرف است.

 

مشارکت مدنی در ساخت:

زمانی که مجموعه ای قصد دارد هزینه های ساخت یک پروژه را از عموم مردم یا عده خاصی اخذ کند، از این قرارداد استفاده می شود و افراد به میزان سهمی که خریداری می کنند در پروژه شریک می شوند و این شراکت بصورت مشاع خواهد بود. خیلی از افراد این قرارداد را با مشارکت در ساخت اشتباه می گیرند که بسیار باید دقت شود.

 

پیمانکاری:

افراد می توانند برای انجام بخشی از یک پروژه از پیمانکاران مختلف استفاده کنند و هزینه کار از قبل کاملا مشخص بوده و پیمانکار پس از انجام تعهدات خود از پروژه خارج می شود.

 

مشارکت در ساخت:

این نوع قرارداد با موارد ذکر شده متفاوت است اگر به نحوی تلفیقی از مشارکت مدنی و مدیریت پیمان می شود مشارکت در ساخت. ک طرف سرمایه خود که همان ملک یا خانه ی کلنگی است در اختیار فرد یا افرادی می­گذارد که سرمایه، تخصص و تعهد به ساخت پروژه را طبق توافق طرفین دارد.

 

توجه داشته باشید که علاوه بر موارد فوق، مفاد قرارداد مشارکت در ساخت باید توسط یک تیم، متشکل از یک کارشناس فنی، مشاور شهرداری و وکیل مجرب تهیه شود.

درخواست مشاوره

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره ، می توانید با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱تماس حاصل نمایید.

 

1 ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (No Ratings Yet)
Loading...
رسول مدرس شرکت تکا
نویسنده : رسول مدرس

نوشته شده در تاریخ : 2018/06/19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با وارد کردن ایمیل خود می توایند از مطالب جدید سایت ما از طریق ایمیل آگاه شوید.

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

شرکت مهندسی تُکا | tka will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.