تعریف قدرالسهم (نحوه محاسبه قدرالسهم)

قدرالسهم

به میزان سهم هر واحد آپارتمان (اعیان) از زمین ملک (عرصه) قدرالسهم گفته می­‌شود.

مثلا در یک ساختمان مسکونی به متراژ ۲۸۰ متر، ۵ واحد مسکونی ۱۴۲  متری وجود دارد.
نحوه محاسبه قدرالسهم هر واحد به صورت زیر می­‌باشد.

محاسبه قدرالسهم-شرکت مهندسی تکا1

اما در آپارتمان­‌هایی که متراژ واحدها متفاوت است نحوه محاسبه به صورت زیر می‌باشد.

مثلا در زمینی به متراژ ۱۰۰۰ مترمربع، شما آپارتمانی ۱۸۷ متری دارید و در کل ۵ واحد ۱۸۷ متری و ۵ واحد ۲۱۰ متری وجود دارد.

محاسبه قدرالسهم شما به صورت زیر خواهد بود.

محاسبه قدرالسهم-شرکت مهندسی تکا2

این فرمول محاسبه قدرالسهم در تمامی املاک مسکونی صادق می­ باشد و طبقه واحدها،داشتن پارکینگ اضافه یا انباری در میزان قدرالسهم تاثیری ندارد.

توجه فرمایید که محاسبه قدرالسهم در زمین های تجاری متفاوت می­‌باشد.

توجه :

و اما جهت محاسبه‌ی قدرالسهم متاسفانه هیچ قانون نوشته شده ای وجود ندارد و در قانون تملک آپارتمانها نیز به اجمال راجع به این موضوع صحبت شده است.
تمام توضیحات بالا با توجه به برداشت های وکلا از قانون می باشد اما لزوما در خصوص حل اختلاف فیمابین همسایگان از طرق قانونی نمی‌توان اقدامی انجام داد و بیشتر باید بصورت کدخدامنشانه موضوع حل و فصل شود.

شرکت مهندسی تُکا در چنین مواردی با توافق همسایگان به عنوان کارشناس خبره ی محلی جهت ارزش گذاری واحدهای آپارتمانی طبق چارتی خاص که مشخصات مختلف واحدها مثل، محل قرار گیری واحد، نور، دسترسی، آسانسور، پارکینگ ، انباری، طبقه و بسیاری موارد دیگر ارزیابی می شود و قدرالسهم هریک از مالکین بر اساس ارزش واحدشان مشخص می گردد.

در صورت تمایل جهت انجام این کار با کارشناسان ما به شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

جهت اطلاع از سرفصل‌ها و خرید پکیج کلیک نمایید.
در اینستاگرام
ما را دنبال کنید!
call
021-22826318
برای مشاوره و تعیین وقت حضوری

درباره نویسنده

177 در مورد “تعریف قدرالسهم (نحوه محاسبه قدرالسهم)”

 1. با سلام . مطلب منتشر شده در مورد قدرالسهم تعریف عامیانه آن میباشد و به لحاظ حقوقی و قانونی درست نیست. در فرمول باید به جای بنای مفید کل از ارزش کل بناها باید استفاده شود.

  1. بله
   توضیح شما درست است ولی تعریف ما برای واحدهایی است که مشخصات تقریبا یکسانی داشته باشند
   و تعیین قدرالسهم در برخی موارد باید با توجه به ارزش بنا محاسبه گردد.

   1. سجاد فرازمند

    سلام عزیزان ارزش بنا زمانی مطرح میشود که قضیه قدرالسهم به جانمایی دقیق قدرالسهم برسد.مثلا قدرالسهم واحد کوچکتر با شرایط عالی در جای خوب زمین نسبت به قدرالسهم یک واحد بزرگتر از ان در جای بد زمین است. ولی محاسبه قدرالسهم فقط برای تعیین تکلیف افراد مشاع در بنا همین کافیست که طبق معادله مدیر محترم سایت که زحمتش را کشیده انجام گردد. خدا را شاکریم که همه چیز علمی و اصولی میشود.
    فرازمند

  2. با سلام خواستم ببینم خانه ای دارای چند واحد می باشدویکجا طبق قدرالسهم برای فروش گذاشته ایم یکی از واحدها بیشتر از قدرالسهم پول خواسته از لحاظ قانونی چه کاری می توان انجام داد

  3. با سلام ، مسلما محاسبه قدرالسهم عرصه براساس ارزش ملک کاملا اشتباه است دوست عزیز چون ربطی به ارزش آپارتمان ندارد! به نظر شما کسی که توی طبقه پنت هاوس زندگی میکنه چون آپارتمانش بیشتر می ارزه باید سهم بیشتری از عرصه داشته باشه ؟ خب خیر اینطور نیست و اصل بر این است که براساس متراژ آپارتمان قدرالسهم محاسبه شود
   شما اینطور فرض کن که در اثر یک انفجار مثل پلاسکو کل آپارتمان خراب بشه حالا مالک آخرین طبقه بیاد بگه من سهم بیشتری از عرصه دارم ، در حالیکه اصلا دیگه آخرین طبقه ای وجود نداره که بیاد بگه بیشتر ارزش داره !!!

   1. این طرز تفکر شما صحیح نیست ، فرض بفرمایید یک‌واحد ۶ طبقه در یک زمان هر به ۶ شخص بفرستید می‌رسد و‌قیمت طبقه اول ۳۰ در صد کمتر از طبقه ششم قیمت گذاری و فروش می‌رود ، در این صورت قدرالسهم یکی آست ؟ یکم انصاف در قضاوت هم خوب است نه تحلیل بر اساس منافع .

  4. باسلام : لظفا بفرمایید در صورتی که بخواهیم ساختمان قدیمی را تخریب ونوسازی نماییم و یکی از واحدها حدود ۲۰ متر تراس داشته باشد . سرنوشت تراس وحق وحقوق مالک تراس چه میشود باتشکر

   1. سیدعلی شیداسب نبوی

    سلام چنانچه تراس یا بالکن مساحتش در سند به متر مربع آمده جزو مساحت آپارتمان محسوب شده و قدر السهم بغآم تعلق می گیرد در غیر اینصورت برحسب توافق یک دوم یا یک سوم محسوب می شود ودر حالت کلی فروش قدرالسهم ندارد

 2. بهرام بهرامی

  سلام قدر اسهم در زمین های تجاری چگونه هست با ذکر مثالی توضیح دهید ممنون

  1. در املاکی که تجاری و مسکونی دارد،
   مالکین املاک تجاری پس از ساخت از کاربری تجاری استفاده خواهند کرد و املاک مسکونی از کاربری مسکونی در ساختمان جدید استفاده مینمایند مگر طبق پهنه بندی جدید میزان تجاری مجاز تغییر کرده باشد.
   چنانچه ملک مسکونی باشد و بر اساس دستور نقشه جدید در پهنه تجاری باشند میتوان بر مبنای قدرالسهم زمین واحدهای تجاری را تقسیم کرد.

 3. با سلام، لطفا راهنمایی فرمایید در خصوص این مطلب که اشاره کردید پارکینگ و انباری در میزان قدرالسهم ندارد. سوال اینجاست که فرض بفرمایید ساختمان کلا دو طبقه و یا دو واحد هرکدام به مساحت ١٢٠ متر مربع و در یک قطعه زمین به مسحات ٢٠٠ متر بنا شده اند و یکی از این واحدها بدون پارکینگ و انباری است و دیگری مالک ۶ دانگ ٢ واحد پارکینگ و دو واحد انباری است. آیا قدرالسهم این دو مالک به یک میزان است؟ به نظر میرسد اینطور نباشد اگر شما فرمولی برای محاسبه در اینگونه موارد دارید بفرمایید با تشکر.

  1. به صورت کلی محاسبه ی قدرالسهم به صورت زیر است
   متراژ زمین÷جمع کل زیر بنا×متراژ واحد
   ?پارکینگ و انباری امتیاز واحد تلقی میگردد و نه حق
   مالک واحدی که پارکینگ یا انباری دارد نسبت به مالکی که پارکینگ یا انباری ندارد درانتخاب پارکینگ و انباری های جدید یا انتخاب موضوعات دیگر(مثلا طبقه) اولویت دارد
   البته این موضوع ربطی به تراس ندارد

   1. باعرض سلام و احترام ملکی بنده دارم پشت قواره ای با ورودی ۲ متر به مساحت ۱۵۳٫۵ متر مربع ملی جلوی ساختمان من یا عرض ۸ متر به مساحت ۱۵۶ متر مربع قیمت زمین بنده متری ۶ میلیون تومان به ارزش ۹۲۱ میلیون تومان ملک جلوی ساختمان بنده به قیمت متر ی ۱۰ میلیون تومان به ارزش یک میلیاردو ۵۶۰ میلیون تومان بسبت تراکم داده شده از طرف شهرداری ۶ طبقه و۴۴% می باشد که کل مساحت احداثی با ضافه خرید ۳۶ متر کوچه میشود ۹۱۷ متر که نصف این متراژ سهم پیمانکار و الباقی سهم ملک جلوی و سهم ملک بنده ۴۵۸٫۷ است می خواستم بدانم که سهم مالک جلوی و سهم بنده از این ۴۵۸٫۷ چقدر اپارتمان میشود ممنون از راهنمایی شما

    1. با سلام
     در جایی گفتید که قدرالسهم واحد در زیرزمین در صورتی که سند داشته باشد همانند واحدهای دیگر است و در جای دیگر فرموده اید طبقه و نورگیری واحد و … در میزان سهم ازمین تاثیر دارد. لطفا در این خصوص راهنمایی بفرمایید.ممنون

 4. اگر یکی از چهار آپارتمان زیرزمین مسکونی باشد آیا قدر سهم برابربا سایر آپارتمانها دریافت خواهد کرد؟

  1. با سلام
   اخذ سند مسکونی در زیرزمین پس از پایان کار باید با رضایت همسایه ها صورت بگیرد
   و اصولا دریافت سند بدون رضایت همسایه ها تخلف است
   ولی موارد بسیاری دیده شده که سند مسکونی بدون گرفتن رضایت همسایه ها برای زیرزمین دریافت شده
   در این صورت متراژ زیرزمین همانند دیگر واحد ها در محاسبه ی قدرالسهم محاسبه می گردد

  2. با عنایت به اینکه پارکینگ و انباری جزو ملک اختصاصی شماست و کسی حق ندارد از انباری و پارکینگ شما استفاده کنه در نتیجه جزو بنای مفید محسوب شده و قدرالسهم شما اضافه میشه

   1. اضافه میکنم که اظهارات ایشان کاملا صحیح است ولی کامل نیست چون بر اساس رای های قضایی حداکثر ۱۰ درصد از مساحت انباری ها به سند مسکونی ، جهت تعیین قدرالسهم ، اختصاص یافته است .

 5. سلام نحوه محاسبه قدرالسهم درملکهای تجمیع چگونه است و این قدرالسهم چه موقع باید انجام شوند .باتشکر

 6. با سلام و تشکر. آیا صاحب آپارتمانی که واحدهای خود را به سایرین می فروشد مجاز است آپارتمان را بدون سهم زمین بفروشد؟ در صورتی که در سند این واحدها چیزی قید نشده باشد آیا همچنان قانونا صاحب سهم زمین هستند و یا خیر؟

  1. سلام
   معمولا در سند آپارتمانی عرصه(زمین) و اعیان( بنا) ذکر می شود اما می شود که فقط اعیان یا عرصه را فروخت
   مثلا در املاک اوقافی همیشه عرصه متعلق به اداره اوقاف می باشد و اعیان متعلق به خریدار و هیچ وقت هم عرصه ی ملک اوقافی قابل خریداری یا انتقال نمی باشد

 7. با سلام :
  در مورد پنت هاووس قدر السهم چگونه محاسبه میشود ؟بعنوان مثال اینجانب دراری آپارتمانی با ۱۴۶ متر و ۱۷۹ متر حیاط اختصاصی در طبقه ۵ از ساختمان ۵ طبقه میباشم که در سند تعلق آن به واحد اینجانب قید شده است(اختصاصا”).حال این مقدار حیاط را چگونه در قدر السهم محاسبه نمایم؟؟؟
  با تشکر لطفا در صورت امکان پاسخ به پست الکترونیک نیز ارسال گردد .

  1. با سلام
   در مورد تراس اختصاصی (در صورتی که دسترسی به آن فقط از واحد شما باشد و در سند هم همانطور که فرمودید متراژ آن به صورت اختصاصا ذکر شده باشد)
   اگر مسقف و از سه طرفه بسته باشد ۱/۲ متراژ معمولی
   اگر مسقف نباشد یا از سه طرف بسته نباشد ۱/۳ متراژ معمولی
   در ضمن تراسی که دسترسی به آن برای همه ی ساکنین وجود داشته باشد (مشاعات) جزو متراژ حساب نمی شو

 8. و دبا سلام…ایا طبقه واحدها در تعیین قدرالسهم تاثیری داردمثلا ساختمانی دو واحدی درچهار طبقه میشودهشت واحد وهمه یک اندازه باشد ایا طبقه دوم میتواند ادعا کندقد ر السهم بیشتری باید بگیرد

  1. با عرض سلام
   اگر یک ساختمان ۴ طبقه دو واحده بدون آسانسور متراژ همه یکسان باشه ولی فقط طبقه اول دارای دو حیاط خلوت یکی کوچک و یکی بزرگ و به اندازه دو تا خواب باشه و فقط در اختیار صاحبخانه طبقه اول باشه آیا قدر السهم طبقه اول با طبقات دیگر برابر است ؟!

 9. با سلام.
  با تشکر از توضیحات خوب شما.
  لطفا در مورد موضوع زیر راهنمایی بفرمایید.
  بنده مالک یک ملک تجاری می باشم.طبقه بالای ملک تجاری نیز متعلق به بنده می باشد. یک واحد مسکونی در پشت ملک تجاری اینجانب نیز متعلق به بنده است. طبقه بالاتر یک واحد متعلق به شخص دیگری است. اینجانب قصد تغییر کاربری واحد مسکونی پشت مغازه را دارم . مالک طبقه بالایی فروشنده است. لطفا راهنمایی بفرمایید به چه صورت قدر السهم ایشان محاسبه می شود تا بتوان از ایشان واحد مربوطه را خریداری نمود.

  1. با سلام
   راجع به سوالی که مطرح فرمودید باید از نزدیک پروژه بازدید و بررسی شود. در صورت تمایل با شرکت تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱۲۶۱۵۰۵۸۵
   ۰۲۱۲۲۸۳۷۰۶۷

 10. سلام ممنون از سایت خوبتون
  من قصد دارم واحدی بخرم که در زیرزمین واقع شده و سند هم دارد
  اگر در آینده قرار باشد که نوسازی انجام بشه یا ملک فروخته بشه، قدرالسهم این زیر زمین به چه صورت محاسبه خواهد شد

 11. سلام وقت بخیر
  ملکی واقع در اشرفی اصفهانی بالاتر از خروجی نیایش خیابان سوم واقع در منطقه ۲ می باشد.

  در حال حاضر ۴ طبقه تک واحدی ۱۱۰ متری و متراز زمین ۲۰۰ متر امکان مشارکت برای ساخت وجود دارد یا خیر,ملک ۲۵ ساله می باشد.

  باتشکر

 12. سلام
  تشکر از اطلاعات بسیار مفید شما،
  ملکی با چهار طبقه تکواحدی قدیمی که طبقات اول و دوم کامل(حدود ۲۲۰متر) و طبقه سوم (حدود ۱۸۰متر)با تراست و بالکن عقب نشینی دارد و طبقه چهارم (۱۵۰متر)هم با معماری خاصی باز هم عقب نشینی دارد. نحوه محاسبه حق السهم زمین چگونه محاسبه می شود؟
  در همین ساختمان زیر زمین نیز بعنوان یک واحد مسکونی استفاده می شود. بنده برای خرید یکی از این واحد ها اقدام نمودم چگونه می توان متوجه شد که سند برای چهار طبقه است یا زیر زمین هم سند دارد؟

  1. سلام، پاسخ سوال بنده داده نشده است . لطف می کنید با توجه به اطلاعات داده شده راهنمایی بفرمایید. تشکر

   1. باسلام
    در خصوص اینکه چگونه متوجه شویم زیر زمین سند دارد یا نه، باید صورت مجلس تفکیکی ملک را از اداره ثبت اسناد بگیرید و در آن ریز موضوعات مشخص می باشد
    اما راجع به نحوه ی محاسبه ی قدرالسهم همانطور که در سایت هم توضیح داده شده:

    متاسفانه هیچ قانون نوشته شده ای وجود ندارد.

    و با توجه به شکل خاص ساختمان مذکور، نمی توان بصورت عادی محاسبه ی قدرالسهم را انجام داد.

    شرکت مهندسی تکا یا اشخاص متخصص دیگر در چنین مواردی با توافق همسایگان به عنوان کارشناس خبره ی محلی جهت ارزش گذاری واحدهای آپارتمانی طبق چارتی خاص که مشخصات مختلف واحدها مثل، محل قرار گیری واحد، نور، دسترسی، آسانسور، پارکینگ ، انباری، طبقه و بسیاری موارد دیگر ارزیابی می شود و قدرالسهم هریک از مالکین بر اساس ارزش واحدشان مشخص می گردد.

 13. سلام و با تشکر از اصلاعات بسیار خوبتان
  ملکمان کلنگى است کلاً ٢ مالک هستیم در ٣ طبقه متراژ ما ١٢٠ متر است و متراژ انها ١٧٠ متر
  متراژ زمین ٣٧٠ متر ما چقدر قدرالسهم داریم یا کلاً چند درصد از زمین داریم ؟
  متشکرم

  1. سلام ما آپرتمانی داریم ۸ واحده که ۲ واحد آن۷۰ متری وبقیه ۱۳۵ متری میباشد ومیخواهیم داخل حیاط وورودی را بازسازی کنیم .سهم خرج واحد ها چگونه محاسبه میشود

 14. شهرک پرواز

  با سپاس از مدیریت سایت و مطالب ارزنده تان.ملکی واقع در شهرک پرواز (پروانه) بلوار فردوس با ۲۴۰ متر زمین و شش واحدی ۷۳ متری با ۲۳ سال ساخت وجود دارد. اگر کسی مثلا یک واحد طبقه اول را با هدف قدرالسهم به قیمت ۳۲۵ میلیون بخرد قدرالسهمش چقدر خواهد شد؟آیا این آپارتمان ارزش خرید و سرمایه گذاری را دارد؟قیمت زمین حدودا ده تا دوازده میلیون می باشد.با سپاس دوباره

  1. با تشکر از شما
   با توجه به متراژ زمین (۲۴۰ متر) و پهنه ی املاک در بلوار فردوس که معمولا R122 می باشد، شهرداری مجوز ساخت بیش از ۴ طبقه را به شما نخواهد داد
   در این صورت به احتمال زیاد خرید این ملک بصرفه نمی باشد
   در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

  2. با تشکر از شما
   با توجه به متراژ زمین (۲۴۰ متر) و پهنه ی املاک در بلوار فردوس که معمولا R122 می باشد، شهرداری مجوز ساخت بیش از ۴ طبقه را به شما نخواهد داد.
   در این صورت به احتمال زیاد خرید این ملک بصرفه نمی باشد.
   در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  3. با سلام خدمت مدیریت محترم . می خواستم بدانم که برای متراژ کردن یک واحد اپارتمان ازطبقه دوم چگونه ازبیرون دیوار چین متراژ کنم ویا از داخل دیوار چین که گچ بری شروع می شود واینکه جاکولر واحد طبقه اول حساب می شود یانه با تشکر

 15. با عرض سلام و تشکر
  سایت فوق العاده مفید. اگر میشود بنویسید قدر سهم ارزشی و نه متراژی یک واحد مسکونی در زیر زمین بچه صورت تعین میشود
  متشکر

  1. در خصوص محاسبه ی قدرالسهم متاسفانه هیچ قانون نوشته شده ای وجود ندارد شرکت مهندسی تکا در چنین مواردی با توافق همسایگان به عنوان کارشناس خبره ی محلی جهت ارزش گذاری املاک طبق چارتی خاص که موارد مختلف مثل، محل قرار گیری واحد، نور، دسترسی، آسانسور و بسیاری موارد دیگر ارزیابی می شود و قدرالسهم هریک از مالکین مشخص میگردد.
   در صورت تمایل جهت انجام این کار با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 16. با سلام اگر زمین سند دار باشد و یکی از ۲واحد اپارتمان را بصورت قولنامه ای بفروشند ایا اپارتمان مذکور از زمین هم سهم میبرد یا خیر

  1. با سلام
   بحث قولنامه ای بودن از نظر اینکه مشخص کند چه شخصی مالک است اهمیت دارد و فرقی در محاسبه ی قدرالسهم وجود نخواهد داشت.

   1. درود
    سوالی داشتم درصورت حل نشدن مشکل مشاعات بصورت کدخدامنشانه ایا راه قانونی وجود دارد
    من دارای ۴ باب مغازه و ۳ واحد تجاری بصورت یکجا در زمینی بمساحت ۱۷۰ متر میباشم که در این متراژ ۲ باب مغازه دبگر هم بوده که چندسال پیش بفروش رسیده و وقتی گشایش معبر ساخته شد شهرداری برای ماده ۱۰۰ به کمیسیون فرستاد و پس از طی مراحل و پرداخت جریمه شهرداری ان دو ملک هنگام صدور پایانکار شکایت کرده و ادامه روند کار خوابید و بعد از ۳ سال تحت هیچ شرایطی حاضر به مصالحه نیستند با توجه به اینکه از جمع ۹ واحد صاحب ۷ واحد میباشم چطور میتوانم مشکل را قانونی حل کنم

    از راهنمایی که میکنید و وقتی که میگذارید سپاسگزارم

 17. با سلام..ملکی پنج واحدی پنج طبقه به صورت زمین در شرف فروش است
  ملک جنوبی هست و حیاط و تراس تنها مورد استفاده واحد طبقه اول میباشد
  سؤال بنده این است که آیا تراس که در سند در قسمت حدود و مشخصات قید شده “مورد استفاده این آپارتمان” در آخر صفحه هفتم
  و متراژ آپارتمان در صفحه سوم نوشته شده
  آیا در محاسبه قدرالسهم نقشی دارد یا خیر
  با توجه به اینکه اکنون مبایعه نامه ها تنظیم و امضا شده اند و تراس در محاسبه قدرالسهم نقشی نداشته
  ..در صورتیکه باید محاسبه میشده
  اکنون ما باید چه کاری انجام بدیم؟ باتشکر

  1. باسلام
   در صورتی که در سند واحد اول تراس جزو ملک ایشان نوشته شده نباشد (تراس اختصاصی) حتی اگر فقط ایشان به این تراس دسترسی داشته باشند جزو مشاعات محسوب می شود
   در غیر این صورت جزو ملک واحد اول حساب شده که عرفا اگر مسقف و از سه طرف بسته باشد یک دوم و اگر مسقف نباشد یا از سه طرف بسته نباشد یک سوم متراژ آپارتمانی محاسبه می گردد
   البته این طریقه ی محاسبه براساس عرف است نه قانون

 18. مهدی هاشمی

  با سلام و وقت بخیر، ملک کلنگی در سه طبقه و سه سند مجزا، طبقه اول و دوم متراژ ۸۰ متر و طبقه سوم ۳۸ متر درسند + ۴۰ متر بالکن بصورت قولنامه ای است، متراژ زمین ۱۳۰ متر مربع، جهت تجمیع با پلاک مجاور به متراژ ۱۲۰ متر مربع. قدر السهم زمین برای هر مالک (در زمین ۱۳۰ متر) چه متراژی است؟ ممنون از راهنماییتون

 19. با سلام وخسته نباشید
  لطفا بفرمایید طبق عرف انباری مسکونی حدودا چند درصد ارزشگذاری میشود؟
  با تشکر

 20. سلام وقت بخیر
  درحال خرید اپارتمان هستم سن بنا۱۷ساله ۴طبقه ۳واحدی که کلا۱۲واحد میشه درهر طبقه یک واحد۱۰۴متری یک واحد۱۰۶متری و یک واحد ۷۵متری
  قدرالسهم زمین شامل واحدهای ۱۰۶ متری قدرتمداران کل زمین ۵۷۰ میباشد
  و آیا درآینده بدرد نوسازی میخورد یا نه

  1. با سلام
   در املاکی که ترکیبی از مسکونی و تجاری هستند باید بر اساس ارزش قدرالسهم محاسبه شود.
   در صورت نیاز با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱۲۶۱۵۰۵۸۵
   ۰۲۱۲۶۱۵۰۵۸۹

 21. سلام
  می خواستم لطف کنید محاسبه پارکینگ را در قدرالسهم بفرمایید. در ساختمان ما دو واحد بدون پارکینگ می باشد.
  لطفا مشخص نمایید چقدر به قدر السهم واحد دیگر اضافه می شود
  سه واحد ،متراژ دو واحد ۵۵ متری بدون پارکینگ یک واحد ۷۵متری با ۲۶متر تراس اختصاصی قید شده در سند و پارکینگ
  متراژ کل زمین ۱۸۰متر

 22. سلام من مغازهای خریدم که ۱۳متر از عرصه واعبان قدرسهم داره ودر همسایگی یه مغازه ۲۶متری وبالای ساختمان ۴ واحد ۴۵متری و۱واحد ۸۰،متری وجود دارد وجود دارد قدرالسهم مغازه ۱۳متری چقدر است

  1. در املاکی که ترکیبی از مسکونی و تجاری هستند باید بر اساس ارزش قدرالسهم محاسبه شود.
   در صورت نیاز با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 23. غلامرضا قدمی

  با سلام
  در فرمول شما ، میزان برخورداری واحد بزرگتر از هزینه زمین بیشتر می باشد و در فرمول از مساحت مفید مسکونی استفاده شده است ، سوال اینجاست که تکلیف مشاعات مجتمع چه می شود؟
  از یک نظر چون نمیتوان در مشاعات دخل و تصرف نمود ، میزان مالکیت می بایست برای مشاعات بصورت مساوی باشد و در این صورت چون واحدهای مختلف از مشاعات بصورت مساوی بهره مند می شود ، قدرالسهم مشاعات از زمین می بایست بصورت مساوی در نظر گرفته شود که در اینصورت فرمول می بایست تغییر کند یعنی تفاوت عدد قدرالسهم واحدهای با متراژ مختلف می بایست کمتر از این میزان که در فرمول فوق گفته شده باشد.

  1. با سلام
   در محاسبه ی قدرالسهم مشاعات تاثیری نخواهد داشت و هر واحدی به نسبت متراژ اختصاصی خود از زمین سهم خواهد برد.

 24. سلام ممنون از سایت خوبتون
  من قصد دارم واحدی بخرم که در زیرزمین واقع شده و سند هم دارد
  اگر در آینده قرار باشد که نوسازی انجام بشه یا ملک فروخته بشه، قدرالسهم این زیر زمین به چه صورت محاسبه خواهد شد
  ایا سهمی ندارد و مشاع است یا اینکه نه مانند تمام واحدهای دیگر محاسبه می شود؟خواهشا جواب بدیین خیلی الزامیه برام!!

  1. با سلام
   گر زیرزمین با رضایت همسایه ها مسکونی شده و یا سازنده قبل از فروش دیگر واحدها زیرزمین را مسکونی کرده باشد، عملا ریسکی برای خرید آن وجود ندارد و قدرالسهم آن همانند دیگر واحد ها محاسبه خواهد شد.

 25. سلام
  بنده چهار دانگ از یک دستگاه اپارتمان ١٠٣متری را دارم میخواستم بدونم برای فروش بنده چگونه باید محاسبه قیمت کنم
  این ملک متری ۵میلیون می باشد
  میشه لطفا راهنمایی کنید
  ممنونم

 26. سلام در زمینی به مساحت ۶٢٠ متر مربع ۶ واحد آپارتمان بِنَا شده که دو واحد ١۵٠ متری و ۴ واحد ١٠٠ متری ، دو واحد إز ١٠٠ متری ها بشکلی است که انباری های آنها بمساحت هر یک ۶٠ متر مربع در طبقه زیرین آنهاست که هر دو تای آنها بصورت غیر قانونی إز داخل آپارتمانشان پله ای به أنبار زده اند و عملا بعنوان دوبلکس استفاده می نمایند ، و شهر داری هم پس إز اطلاع إز موضوع عوارض شهری را بر أساس ١۴٠ متر مربع برایشان حساب میکند بدون اینکه تغییر کاربری إز انباری به مسکونی انجام شده باشد . إز طرفی ۴ واحد های دیگر هریک ۶ متر مربع انباری دارند . سوال بنده إز جنالعالی أین أست ١- حال که قصد تخریب و ساخت داریم قدرالسهم دو واحدی که انباری اشان بصورت غیر قانونی به ملک مسکونی خود اضافه کرده اند چه مقدار إز انباری ۶٠ متری اشان به سند ١٠٠ متری مسکونی أضافه میشود ؟ ٢- حدود ٢۵٠ متر مربع حیاط مشاع با تبدیل شدن انبارهای آن دو واحد به مسکونی ( بصورت غیر قانونی ) عملا فقط زر اختیار آن دو واحد قرار گرفته شده است ، آیا ما میتوانیم راهی از زیر زمین که همین انباری ها باشد به حیاط ( که اختصاصی این دو واحد نیست ) باز کنیم و یا إز پشت بام پله اَی به حیاط باز کنیم ؟ و اگر إز شما حکمیت کتبی بخواهیم چقدر هزینه دَاوُدَ ؟ با تشکر إز راهنمایی های خوب شما .

 27. سلام ممنونم بابت انتقال مطالب مفیدتون
  بنده قصد خرید یک واحد۸۰ متری از ملکی با متراژ زمین ۷۰۰متر واقع در شهران رو دارم بنا ۲۰ واحده که۴تا۸۰متری۴تا ۷۴ متری ۶ واحد ۵۵ و ۶ واحد ۶۰ متری داره قصدم سرمایه گذاری برای آیندست ولی اطلاعاتی در خصوص ساخت و ساز ندارم به نظر شما خرید عاقلانه ایی هست و در آینده که ملک رو بکوبند و بسازند برای من مفید خواهد بود؟

  1. با سلام
   نیاز به اطلاعات بیشتری هست از منظر قیمت منطقه برای ملک آپارتمانی و زمین. اما به طور کلی شما برای سرمایه گذاری نباید روی بازسازی این ملک فکر کنید بلکه با خرید جنین ملکی تنها در بازار مسکن با رشد قیمت مسکن ضرر نخواهید کرد و سرمایه شما حفظ شده.

 28. با سلام وتشکر از سایت خوبتان
  میخواستم بدانم قدرالسهم واحدهای دوبلکس چطور محسابه می‌شود. ساختما ما ۴ طبقه دو واحدی است که دو واحد آن دوبلکس می‌باشد. آیا قدرالسهم واحدهای دوبلکس متفاوت است ؟
  ممنون

 29. درسا جدیری

  سلام و خسته نباشید
  در تجمیع دو ساختمان ۱۰۴ و ۱۹۲ متری (که ۲۵ متر از زمین بزرگ تجاری بوده)، با موافقت شریک، تجاری طبقه اول ۱۸۸ متر بزرگ شد. هزینه تغییر کاربری را سازنده با سهیم شدن در تجاری به نسبت مشخص پرداخت کرد. مالک زمین کوچک نیز پذیرفت با گرفتن ۲۰ متر مسکونی اضافی بر سهم خود، از طبقه اول که تجاری هست سهمی نبرد. حال برای محاسبه سهم مالک زمین ۱۰۴ متری، باید متراژ تجاری ساخته شده هم به عنوان کل بنای ساخته شده در نظر بگیریم؟ و یا فقط قسمت مسکونی را در این محاسبه لحاظ کنیم؟

 30. سلام و وقت بخیر. میخواستم قدرالسهم واحدی ۱۰۰ متری از ساختمان ۳ واحدی که دو واحد دیگر آن هم ۱۰۰ متری هستند که سند مسکونی دارد و فقط ۶۰ سانت زیر زمین می باشد رو بدونم. با تشکر فراوان.

  1. با سلام
   بحث فیش جدید و تهاتر با فیش پیشین در صورتی که جواز باطل شده باشه مبلغ ریالی پرداختی از فیش حاضر کم می شود. در صورتی که جواز باطل نشده باشد، می بایست شهرداری متراژ مازاد بر پروانه قبلی را اصطلاحا فیش بزند.
   مبالغ بیمه و ناظر به قیمت و تعرفه روز محاسبه می شود. اگر پرداختی قبلی به این دو سازمان داشته باشید می بایست مشابه توضیحاتی که برای شهرداری عرض کردم اقدام کنین.
   جواز های دو مرحله ای در یک توضیح کلی به صورت جواز شهرسازی و جواز تخریب و نوسازی بوده که شما با جواز شهرسازی امکان تخریب و گودبرداری ندارید و صرفا متراژ معماری خود را تثبیت می کنید.

   1. سلام
    نحوه محاسبه قرالسهم املاکی که پایینشان تجاری است و ملک و سرقفلی به فروش رفته وبالا مسکونی است به چه صورت است

 31. سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدتون
  من یه واحد ٧٣ متری در یک مجتمع بیست واحدی که ۵ طبقه ۴ واحدی می باشد خریداری کرده ام که طبقه چهارم مجتمع می باشد به چه طریقی میشه متوجه شد که قدرالسهم دارد یا ندارد

 32. با سلام وتشکر از راهنمایی خوبتان
  دریک آپارتمان سه واحدی که هر واحد دارای انباری مخصوص به خود هستند یک طبقه زیر زمین با مساحتی معادل یک طبقه وجود داردکه سند مستقل غیر مسکونی دارد(انباری) ومالک بخشی از آن هیچ مالکیتی از واحدهای مسکونی ندارد.قدر السهم ایشان چگونه محاسبه می شود؟
  باتشکر

 33. با سلام وتشکر از راهنمایی های خوبتان
  دریک آپارتمان ۳ واحدی که هر واحد مالک یک باب انباری خاص خود است ُ یک طبقه زیر زمین وجود دارد که دارای سند مستقلی است که کاربری مسکونی ندارد وانباری است. زیر زمین فوق به نام کسی است که هیچ سهمی از واحدهای مسکونی ندارد. لطفا بفرمایید که قدر السهم این زیر زمین چگونه محاسبه می سود.
  با تشکر

 34. با سلام
  ساختمانی با ۵ طبقه دو واحدی که واحدهای یک سمت به دلیل وجود نورگیر کوچکتر از واحدهای سمت دیگر است. اکر بنا باشد زمین این ساختمان فروخته شود به همه واحدها سهم یکسان تعلق میگیرد یا خیر ؟

  با سپاس

 35. سلام .من یک واحد آپارتمان نوساز خریدم.که بنا شمالی است ودر هر طبقه ۲واحد میباشد .وکلا.۹واحد و۵طبقه ومن در طبقه سوم.خواستم بدونم شماره واحد من چند میشه.و شمارش از کدوم طرف شروع میشه شرق یا غرب؟

 36. مجید میرزایی

  با سلام و خسته نباشین.. عرض میکنم ما صاحب زمینی به مساحت ۱۷۸۸ متر بودیم که به صورت مشاع بود.. این عرصه شامل یک ساختمان ویلایی احداثی در وسط عرصه و سه باب مغازه در کنار کوچه ۱۶ متری.. ملکیت مغازه متعلق به خودمان میباشد.. اما بالای این مغازه ها یک آپارتمان احداث کرده و به صورت قولنا مه ای فروخته ایم.. راه پله ورودی این آپارتمان مجزا و مستقل است.. ما طبق قانون تعیین تکلیف ( ۱۴۷ سابق) مغازه ها را جدا کرده و سند تک برگی دریافت کردیم.. حال ایا صاحب فعلی این واحد میتواند ادعایی منجمله ادعای قدرالسهم یا هر چیز دیگری نسبت این سند جدید داشته باشدکه این سند را باطل کند..ممنون

 37. مجید میرزایی

  لازم به ذکر است که مغازه ها جدا کرده و برای ملک مسکونی سند جدید گرفته و حتی برای سند جدید دستور نقشه برای ساخت نیز در یافت شده

 38. با سلام
  احتراما خواهشمند است در خصوص تعیین مقدار قدر السهم طبقات زیر زمین با متعلقات مساوی با بقیه طبقات راهنمائی فرمائید
  با تشکر

 39. با سلام سوالی داشتم در مورد میزان قدر السهم هر فرد بر حسب ۵۰ درصد سازنده و ۵۰ درصد مالکین
  ما ۴ ساختمان با واحدهای ۶۸و ۶۹ و ۷۴ و ۶۶ متری هستیم که مشارکتی اقدام به ساخت با یک سازنده کرده ایم و طبق نقشه ۱۵ واحد و در هر طبقه سه واحد در پنج طبقه که ابعاد واحد ۷۰.۴۰ و ۷۸.۱۸ و ۷۵.۹۶ میباشد که جمع این متراژ در ۵ ضرب میشود ولی از توضیح شما نتونستم بفهم الان مثلا ۷۴ متری چقدر سهم میبره طبق متراژ مفید بنا
  لازم به ذکر متراژ کل بنا با اعمال راه پله و آسانسور و … ۱۵۰۰ متر است

  1. سلام ممنون از سایت خوبتان
   ۳واحد در ۳طبقه هستیم با یک طبقه پارکینگ و انباری قصد مشارکت داریم طبقه همکف که ما هستیم به دلیل و جود راهرو از ایوان ۱۰متر از طبقه دوم و سوم در سند کم دارد در محاسبه قدرالسهم از منظر اعیان سهم من از کل عرصه ۹۶ متر و لی همسایه ها ۱۰۲متر می شود ولی از منظر ارزش ملک با عنایت به اینکه ملک آسانسور ندارد و دسترسی به باغچه حیاط برای ما راجت تر است پاسیو و حیاط خلوت هم مشاعی ولی ما درب ورودی بهبداریم هر دو داریم واستفاده میکنیم ملاک کدوم باید باشد بعد از چند سال هنوز به توافق نرسیده ایم همسایه ها ملاک قدرالسهم را اعیان می گویند ولی من طبقه همکف بودن و امکانات و دسترسی راحت و ارزش ملک می دونم چاره چیست؟ممنون

 40. سلام سوال بنده در مورد ساختمانی است قدیمی که دو طبقه و یک طبقه زیر همکف که از طرف حیاط همسطح حیاط است و کلا ۶ واحد است طبقات بالا هرکدام ۱۳۷ بطور تقریبی و دو واحد زیر همکف کوچک است مجموع مساحت دو آ اپارتمان ۱۳۸ ،متر میباشد اکنون ساخته شد بصورت مشارکتی با سرانه ۵۵مالکیت و۴۵سازنده اکنون قدر السهم چگونه محاسبه میشود عرصه زمین ۵۷۶ ،متر است واکنون ۲۰ واحد شد ه در ضمن قبل از ساخت پارکینگ در حیاط بود و مشاع برای همه در سند قید شده بود و الان علاوه بر اینکه آ نها دو آ اپارتمان دارم و ۵ آ اپارتمان نیز مازاد است که باید بین سازنده و مالکیت تقسیم شود معیار محاسبه چگونه است با توجه به مشاع بودن در گذشته
  با تشکر منتظر نظر شما هستم

   1. ناشناس
    با سلام سوال بنده این است ملکی دارای یک طبقه به متراژ ۱۰۰ متر میباشد که ساخت آن بصورت مشارکتی در سال ۱۳۸۲ ساخته شده مالک زمین مبلغ ۱۵ میلیون تومان آورده و شخص دیگر ۶ میلیون تومان با توجه به به آورده های دو طرف سهم الشرکه دو طرف که مبالغی را جهت ساخت بصورت مشترک آورده اند چقدر است.ممنون از راهنمایی شما

 41. سلام ، یک سوال داشتم در مورد ملکی که دو مالک دارد ، به نسبت نیم دانگ و پنج و نیم دانگ.
  اگر قرار باشد که مالک بزرگتر با شرکتی قرارداد ساخت امضا کند بدون دخالت و پرداخت هزینه مالک کوچکتر. قرارداد بین دو مالک به چه صورتی باید تنظیم باید گردد؟
  مثلا مالک کوچکتر پس از اتمام کامل پروژه سهم خود را کارشناسی کند یا قبل از شروع به ساخت؟

 42. سلام ساختمان ما دارای زمین ۱۲۸ میباشد که طبقه اول شامل یک واحد ۷۵ متری و یک مغازه ۲۵ متری و یک مغازه ۱۹ متری و یک زیر پله ۱۴ متری هست و طبقه بالا یک واحد ۱۲۰ متری هست و از این مغازه ها ملکیت مغازه ۲۵ متری و زیر پله ۱۴ متری برای واحد ۱۲۰ متری هست ولی سرقفلی مغاره ۲۵ متری و زیر پله ۱۴ متری فروخته شده و مغازه ۱۹ متری ملکیت و سرقفلی ان برای صاحب مغازه میباشد الان تصمیم بساخت هست میخواستم بپرسم قدر سهم واحد ۷۵ متری و واحد ۱۲۰ متری با توجه به مالکیت مغاز ۲۵ متری و زیر پله ۱۴متری چقدر و چطور محاسبه میگردد و ایا مغازه ۱۹ متری که هم سرقفلی و ملکیت ان برای خودش میباشد چقدر قدر سهم دارد و ایا بعد از ساختن از واحد های مسکونی هم سهم میبرد یا نه ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 43. سلام ممنون از سایت خوبتان
  ۳واحد در ۳طبقه هستیم با یک طبقه پارکینگ و انباری قصد مشارکت داریم طبقه همکف که ما هستیم به دلیل و جود راهرو از ایوان ۱۰متر از طبقه دوم و سوم در سند کم دارد در محاسبه قدرالسهم از منظر اعیان سهم من از کل عرصه ۹۶ متر و لی همسایه ها ۱۰۲متر می شود ولی از منظر ارزش ملک با عنایت به اینکه ملک آسانسور ندارد و دسترسی به باغچه حیاط برای ما راجت تر است پاسیو و حیاط خلوت هم مشاعی ولی ما درب ورودی بهبداریم هر دو داریم واستفاده میکنیم ملاک کدوم باید باشد بعد از چند سال هنوز به توافق نرسیده ایم همسایه ها ملاک قدرالسهم را اعیان می گویند ولی من طبقه همکف بودن و امکانات و دسترسی راحت و ارزش ملک می دونم چاره چیست؟ممنون

 44. با سلام و خسته نباشید
  بنده در یک ساختمان ۱۶ واحدی زندگی میکنم
  که ۱۰ واحد از ۱۶ واحد دارای پارکینگ است
  ایا هزینه تعمیر جک برقی درب پارکینگ به عهده تمامی واحد میباشد یا فقط به عهده ۱۰ واحدی که دارای پارکینگ هستند؟
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  با تشکر از شما استاد گرامی

   1. ما ساختمان سه طبقه ای داریم با ۳۳۰ متر زمین که سه خانواده در اینجا زندگی می کنند همسابه ما هم در همین شرایط یعنی با۳۳۰ متر زمین می خواهد با ماتجمیع کند و بسازد می خواستم بدانم مناسب ترین مبلغی که باید به ما بدهد چقدر است و
    و چند متر آپارتمان باید به هر یک از ما بدهد امید وارم منظورم را خوب رسانده باشم با تشکر

 45. سلام وقت.بخیر آپارتمانی در طبقه چهارم_بدونه آسانسور پارکینگ/انباری/ارزانتر از بقیه خریدم در حالت مشارکت میگن اختلاف نواقص را در نوسازی که رفع میشه به بقیه بپردازم مگر فقط متراژ ملاک قدرالسهم متعلقه نیست؟
  محاسبه عادلانه نواقص چگونه است؟

 46. سلام وقت بخیر مازمینی تجاری به متراژ ۵۷۰ متر عرصه و۶۵مترعیان با سنده سه دانگ سه دانگ هستیم ودر صورت تقسیم عیانی آن در یک سه دانگ میماند چگونه میتوان ارزش گزاری کرد و آیا شهرداری دوباره به آن یکی سه دانگ مجوز ساخت می دهد یا نه ودر صورتو دادن مجوز هزینه آن هم باید بین شرکا تقسیم شود یا نه با تشکر

 47. حسن ص صبوریان

  درود
  زمین ۲۹۴ متر – اعیان ۴ واحد ۱۷۰ متری در چهار طبقه ( بدون پیلوت) همراه باتراسهای یکسان فقط واحد طقه چهار در طبق ۵ یک واحد انباری مسکونی به متراژ ۳۲ متر در سندش قید شده و موجود است قدمت ساختمان ۴۵ ساله
  بفرمایید
  قدرالسهم زمین هریک از طبقات (۱،۲،۳،۴) را؟
  آیا در ساخت ساختمان جدید طبقه ۴ میتواند مدعی باشد همان ۳۲ متر انباری را در طبق ۵ داشته باشد؟
  البته طبقه همکف هم یک واحد انباری ۳۲ متری در زیر زمینی دارد که در سندش قید نشده ولی حق استفاده از حیاط به طبقه اول داده شده است که در بنچاق اصلی قید شده

 48. در ساختمان ما برای هر ۲ ماشین یک فضای ۲۳ متری مشترک درنظر گرفته شده است و وسط ۲ ماشین مرزی وجود نداره و ماشین کنار بنده بیشتر اوقات مرز خودش رو رعایت نمیکنه و باعث مشکلات پارک خودرو برای بنده میشه ..
  میخواستم بدونم با استناد به سند که محل و متراژ پارکینگ مشخص شده میتونم مرز بین ماشین خودم و ماشین کناری، یک جدا کننده مثل دیوار یا حائل و … بکشم که هم از تجاوز به بخش بنده جلوگیری بشه و هم درب های خودرو به هم نخوره؟؟؟؟؟

 49. سلام خسته نباشید ملک مسکونی به متراژ ۱۸۰ متر مربع به صورت دوبلکس برا فروش گذاشتم تو ملک ما فقط یه نود متری ساخته شده و ملک ما یعنی دو واحد بیشتر ساخته نشده یه واحد معمولی یکی دوبلکس واسه فروش دوبلکس ارزش گذاری ملک به چه نحویه مگه کل متراژ یه قیمت نداره یا قسمت دوبلکسش فرق داره میشه راهنمایی کنید ممنون

 50. سلام.خسته نباشید.یک آپارتمان قدیمی سازوکالتی با دو طبقه با متراژ برابر ,که طبقه همکف به حیاط راه دارد وطبقه بالا دسترسی به حیاط ندارد وپشت بام در اختیاراوست.حالا برای اخذسند از اداره ثبت ,طبقه پایین مدعی شده که چون حیاط دراختیار اوست ملکش باارزش تر است وحق السهمش۴دانگ وطبقه بالا دو دانگ است.خواستم راهنمایی کنیدکه ادعای درست دارد.ممنون

  1. با سلام
   در جایی گفتید که قدرالسهم واحد در زیرزمین در صورتی که سند داشته باشد همانند واحدهای دیگر است و در جای دیگر فرموده اید طبقه و نورگیری واحد و … در میزان سهم ازمین تاثیر دارد. لطفا در این خصوص راهنمایی بفرمایید.ممنون واینکه آیا اختیار داشتن حیاط مشا برای واحد امتیاز حساب شده و در محاسبه قدر السهم تاثیر دارد؟؟

 51. با سلام
  ۱- تراس غیر مسقف که در سند مالکیت نوشته شده است به چه میزان در قدر السهم زمین محاسبه می شود؟
  ۲- پارکینگ اختصاصی که در سند مالکیت نوشته شده است به چه میزان در قدر السهم زمین محاسبه می شود؟
  ۳- اگر ملکی دارای دو واحد کلنگی که طبقه همکف و اول آن دارای زیر بنا های متفاوت با یکدیگر باشند و حیاط مشترک ،آیابا تخریب ملک و محاسبه قدر السهم طبقه هم کف بودن یا اول بودن نیز موثر است و طبق عرف بر اساس زیر بنا قدر السهم از زمین برای دو مالک همکف و اول مشخص می شود؟

 52. محسن بیانی

  سلام وقت بخیر.
  در ساختمانی که چند مالک دارد و قدرالسهم هر کدام از مالکین از زمین (درصد صاحبخانه ها از زمین) با هم فرق میکند، این رقم بلاعوض و سهمی که هر صاحبخانه بعد از ساخت دریافت میکنند چگونه محاسبه میشود؟؟

 53. سلام زمین ۱۰۰۰ متر دوبلوک در ان هست یکی ۳ واحدی ۴۰ ساله و دیگری۹ واحدی ۲۷ ساله که همزمان پایان کار گرفته شده با متراژهای کاملا متفاوت ایا در فروش ملک باید از فرمول سایت پیروی شود؟

 54. سلام سه طبقه هستیم یکی از واحد ها ۱۰۰ متر انباری دارد در مشارکت یا فروش انباری چگونه محاسبه میشود؟

 55. ۱۶۱ ده هزارم سهم از ۱۷۱ هزارم سهم از یک سهم از ۹۶ سهم به مساحت کل ۱۷۸۳۰۰۰۰ مترمربع چقدر می شود

 56. سلام .اگر حق استفاده از حیاط در سند قید شده باشد . قدرالسهم زمین چگونه محاسبه میشود

 57. باسلام در یک مجموعه با یک مغازه ١٧ متری و ۴ اپارتمان ٨۶ متری نحوه فروش حیات مشاع همه ی مالکان به یکی از مالکان چکونه است از نظر قیمت گذاری

 58. با سلام درمنطقه ۱۵بلوار ابوذر پل ششم ساختمان ۳طبقه دو واحدی در ۲۲۰یا۲۴۰متر زمین بعد از اصلاحی زمین بماندسه واحد ۷۵متر سه واحد ۶۵متر در صورتی که واحدهای ۶۵ متری دارای پخی ودوواحد طبقه اول در پیلوت قرار دارند آیا قدر السهم مانند بقیه واحدها محاسبه میشود در ضمن دوواحد در پیلوت دارای سند میباشد.وسهم هر واحد در نوسازی طبق قدرالسهم چقدر میباشد. با تشکر از کارشناسان شرکت تکا

  1. با سلام
   طبق قانون قدرالسهم هر واحد بر اساس متراژ باید محاسبه شود که در این صورت قدرالسهم واحدهای ۷۵متری در زمین ۲۲۰ متری می شود ۳۹٫۲۸ و قدر السهم واحدهای ۶۵متری می شود ۳۴٫۰۵ متر مربع

 59. سلام بر شما و ممنون از پاسخگوییتان به پاسخهای هموطنان
  – ساختمانی داریم ۳ طبقه دارای ۷ واحد (یک واحد طبقه زیر همکف) بدون آسانسور
  – بعضی واحد ها پارکینگ دارند بعضی ندارند متراژ انباری ها هم متفاوت است متراژ انباری و پارکینگ هم دقیق در سند واحدها ذکر شده
  – واحد زیر همکف یک بالکن بزرگ دارد که استفاده اش برای اوست ولی در سند مالکیتش ذکر نشده

  سوالات:
  ۱- قدر السهم واحد ها چگونه محاسبه می شود؟ فقط متراژ واحدها؟ یا پارکینگ و انباری هم که در سند ذکر شده در قدر السهم تاثیر دارد؟
  ۲- بالکن واحد زیر همکف در اولویت یا قدرالسهمش تاثیری دارد؟
  ۳- با توجه به آسانسور نداشتن ساختمان(و ارزش پایینتر طبقات بالا) نحوه انتخاب طبقات در ساختمان جدید چگونه است؟

 60. باسلام.من یک ساختمان قدیمی دارم باسند شش دانگ الان شهرداری بهم میگه باید حق مالک پرداخت کنی چه طوری محاسبه میشه ۱۶۰متر

 61. محمدوکیل زاده

  سلام ممنون از شما
  نحوه محاسبه قدراسهم،برای اپارتمان،بعد از نوسازی
  چگونه است،مثلا حالا بند یک واحد ۸۲متری دارم،بعد از
  نوسازی چند متر بمن تعلق میگیردمتراژکل زمین۱۱۴۴متراست۱۸واحدهستیم متراژ متفاوتاست

 62. مهدی حلاج زاده

  سلام:آپارتمانی خریداری نموده ام که بعد از ثبت در دفتر خانه متوجه شدم حیاط بصورت اختصاصی در سند طبقه همکف میباشد اکنون ایشان اصرار به ساخت دارد و قدر سهم خود با حیاط محاسبه می نماید و می گوید حیاط اعیانی میباشد خواهشمندم مرا در خصوص قدر السهم از حیاط راهنمائی نمائید. با تشکر

 63. این فرمول مناسب و صحیح بنظر میرسد بعلاوه حدود ۵۸ متر مازاد باقی میماند که مربوط به واحدهای ۲۱۰ متری است و به تناسب به انها اختصاص می یابد

 64. سلام
  ضمن تشکر بابت توضیحات شما، در صورت امکان لطفا توضیحی در رابطه با قدرالسهم واحدی که در زیر همکف (زیرزمین) واقع شده است را نیز بفرمایید.

  به طور مثال:
  سه واحد ۱۰۰ متری + یک واحد ۱۵۰ متری در زیر همکف در عرصه ۲۰۰ متری
  طبق فرمول بالا ، قدرالسهم واحدهای ۱۰۰متری میشود ۴۴٫۴۴ متر و واحدی که در زیر زمین واقع شده هم ۶۶٫۶۶ متر
  در اینصورت چه تفاوتی بین دیگر واحد ها با واحد زیرزمین وجود دارد؟ در صورتی که از نظر ریالی تفاوت زیادی وجود دارد به شکلی که واحد ۱۵۰ متری واقع شده در زیرزمین از لحاظ قیمت برابری میکند با واحد ۱۰۰ متری
  یعنی اگر در این ملک تخریب و نوسازی انجام پذیرد ، واحد زیرزمین ( که قیمت خیلی پایین تری نسبت به سایر طبقات دارد ) نسبت به سایر واحد ها قدرالسهم بیشتری خواهد داشت و دقیقا از سایر واحد ها سهم بیشتری ، که به نظر به شدت ناعادلانه خواهد بود

  پیشتر بابت پاسخ شما تشکر میکنم
  سپاس

 65. با سلام
  سوال من هم مانند دوست قبلی است در اپارتمان نوسازی انجام دادم و متراژ واحد خودم مقداری اضافه شده بعد از دریافت پایانکار بایستی نقشه تفکیکی بگیرم و قدر سهم زمین بعدا معلوم شود . ایا می شود با رضایت محضری اعلام نماییم حاضر به اضافه شدن سهم عرصه نمی باشم و به این صورت با سایر مالکین توافق نماییم . حالا اگر جواب مثبت باشد و دفتر خانه یا اداره ثبت اعلام نمایید حتما بایستی قدر سهم تغییر کند چه راه حلی دارم که با توافق قضیه حل بشه.
  کلا” آیا با رضایت و توافق می توان قدر سهم را تغییر داد ایا مبنای حقوق دارد .
  ممنون ۱۳۹۷/۱۲/۱۰

 66. سلام خیلی سایتتون عالیه سوالم اینه که ساختمان ما اپارتمانها شمالی و جنوبی پایان کار همه واحدها ١٠۵متری بوده بعدا سازنده ٢۵متر خلاف میکنه وواحدهای جنوبی بزرگتر شده ایا قدرسهم بر اساس ١٠۵متر حساب می شود و یا متراژ ١٣٠متر جدید البته تو سند هم ١٣٠متر قید شده

 67. علیمراد محمدی

  باسلام و احترام.بنده دارای یک واحد آپارتمان با زیر بنای ۱۱۸ متر طبق سند در زمینی به مساحت ۲۵۰ متر مربع هستم.همسایه اینجانب در همین زمین دارای آپارتمان دوبلکس به متراژ ۱۹۳.۵طبق سند و صورت مجلس تفکیکی شامل ۱۲۲متر ور طبقه همکف و ۷۱.۵ متر در طبقه تحتانی(زیرزمین)میباشد.
  سوال۱،آپارتمان دوبلکس چند درب ورود و خروج میتواند داشته باشد؟و آیا ارتباط دو واحد ایشان قانونا باید از طریق راه پله داخلی باشد یا میتواند زیرزمین یک درب و همکف درب دیگری داشته باشد؟
  سوال۲،قدرالسهم ۱۱۸ متری اینجانب از این زمین ۲۵۰ متری چقدر است؟

 68. سلام یک اپارتمان ۴ طبقه تک واحد مترازیک سان ولی طبقه چهارم پارکینگ ندارد ولی در حیاط طبق سند می تواند بگذلرد .اسانسور ندارد
  ایا قدرالسحم همه یک سان است متشکرم

 69. با سلام
  در جایی گفتید که قدرالسهم واحد در زیرزمین در صورتی که سند داشته باشد همانند واحدهای دیگر است و در جای دیگر فرموده اید طبقه و نورگیری واحد و … در میزان سهم ازمین تاثیر دارد. لطفا در این خصوص راهنمایی بفرمایید.ممنون

 70. سلام
  ما در ساختمانی هستیم که طبقه اول برای ماست و دو طبقه دیگری برای یک نفر (همسایه ما ) میباشد
  این همسایه ما میخواهد خانه بکوبد و از بسازیم .
  حالا اندازه سهم ما چقدر می باشد
  البته همه هزینه ساخت با ایشان است .

 71. با سلام،

  مجتمعی ۱۴ واحدی به متراژ کل ۷۰۰ متر هستیم. واحد ما ۱۱۵ متر زیربنا دارد. اگر قرار باشد اینجا کوبیده شده و از نو ساخته شود، آیا حقیقت دارد که طبق فرمول محاسبه قدرالسهم به ما فقط یک واحد ۴۵ متری میرسد؟ یعنی ما به جای ۱۱۵ متر فعلی، فقط و فقط یک واحد ۴۵ متری نوساز دریافت میکنیم و دیگر هیچ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر.

 72. با درود فراوان
  ملکی داریم ک در حدود ۴۰ پنجاه سال پیش در یک روستا خریداری شده است وبعد چند سال به شهرتبدیل شده است . در همان زمان دیوار حریم و خانه در ان ساخته شده است.دیوار حریم خانه با همسایه که مالک قبل بوده یکبار بر اثر سیل تخریب شده است و دوباره بازسازی شده است.برای سنداقدام کردیم مشخص شده حدود ۷۰ هشتاد متر اختلاف متراژ قدیم با متراژ جدید وجود دارد.در صورتی ک مالک تا زنده بوده است هیچ شکایتی نسبت به اضافه رمین نداشته وما هم هیچ اطلاعی از اضاف بودن نداشته ایم.الان وارثین مالک قبلی ادعای زمین اضافی دارند. یک مسیررودخانه ک الان به خیابان تبدیل شده است از جلو منزل میگذشته که مقداری از ان از رودخانه گرفته شده است و الان در طرح شهرداری جهت عقب نشینی میباشد.بنظر شما مشکل چگونه قابل حل میباشد. لازم به ذکر است که در زمان قدیم وسیله اندازگیری به دقت الان نبوده است و به وسیله پا یا طناب اندازگیری میشده است. با تشکر

  1. با سلام باید تمام اسناد و مدارک دو ملک بررسی شوند. برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸_۰۲۱ تماس بگیرید.

 73. باسلام بنده مالک دوطبقه ساختمان ویلایی قدیمی سند شیش دنگ آستانه هستم که شامل یک طبقه زیرزمین که فقط دستشویی وحمام دارد آشپزخانه ندارد و طبقه بالا هم که کامل می‌باشد سرویس واشپزخانه دارد میخواستم بدونم برای گرفتن پایانکار جدید به نام خریدار آیا طبقه زیر زمین هم واحد حساب میشود یعنی یک واحدی حساب میشود یا دو واحدی چون آشپزخانه نداردطبقه زیرزمین.

  1. اگر در پایانکار قبلی وجود داشته باشد یا زمان احداث ساختمان قبل از سال ۱۳۴۹ باشد متراژ زیرزمین جزو بنا محسوب میشود.

 74. سلام ملک سه طبقه با متراژ ۱۳۰ موجود هست و کل زمین ۵۰۰ مترهست
  طبقه همکف در سند قید شده است که ۱۳۰ متر اعیان و حق السهم ۲۷۰ متر هست
  الان حق السهم طبقه هم کف چطوری محاسبه می شود براساس آنچه در سند قید شده است یا طبق فرمول بالا مساحت کل تقسیم بر سه میشه؟

 75. سلام
  با تشکر از راهنمایی شما اساتید عزیز
  اینجانب دارای ملک کانگی به متراژ ۵۰۰متر میباشم.که درقسمت اعیانی ملک مغازه ای به متراژ ۱۵ مترداشتم.سالها قبل مغازه را با ملکیت فروخته ام.مغازه فاقد انباری و پارکینگ میباشد.و در قولامه قید کرده ام خریدار حق استفاده از مشترکات در ساختمان را ندارد چه قبل وچه بعد از تنظیم سند قطعی.اعم از راه پله،پارکینگ،پشت بام،تاسیسات،حیاط که لازم الاجرا می باشد.حال قصد ساخت ملک را دارم .آیا در قسمت مسکونی سهم دارد مغازه.در سند قید شده قدر السهم از عرصه،عیان و مشترکات طبق قانون تملک آپارتمان.آب،برق،گاز،تلفن مغازه جدا میباشد.ففط با دیوارهای ۳ طرف وسقف با مسکونی مشترک می باشد.
  با سپاس فراوان از محضر شما

  1. برای احداث مجددا مغازه، باید برای آن پارکینگ تامین شود و باید دسترسی واحد تجاری برای عدم مزاحمت برای واحدهای مسکونی ایجاد شود. برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۲۶۳۱۸_۰۲۱ تماس بگیرید.

 76. پویا حبیبی

  با درود و احترام
  قصد خرید واحدی به متراژ ۱۴۹ متر مربع در زیرمین از یک ساختمان ۵ واحدی دارم.
  ۴ واحد دیگر در ۲ طبقه به متراژ هر واحد ۱۸۰ مترمربع می باشند. در واقع جمع متراژ کل ۵ واحد ۸۶۹ متر مربع می باشد.
  متراژ زمین ۵۶۰ مترمربع و بر ساختمان ۱۵ متر می باشد.
  ملک جنوبی و حیاط تنها در اختیار واحد زیرزمین که بنده قصد خرید دارم، می باشد.
  هر واحد دارای ۱ پارکینگ می باشد.
  همچنین یک انباری در حیاط موجود هست که در اختیاره واحد زیرزمین هست ولی در سند قید نشده.
  لطفا اعلام بفرمایید قدرالسهم واحد زیرزمین، طبق فرمول محاسبه می شود و یا شرایط متفاوت هست؟
  لطفا میزان قدرالسهم واحد زیر زمین را بفرمایید.
  با تشکر از سایت بسیار خوب شما

 77. سلام ، قدر السهم درملک تجاری، مسکونی چگونه هست، ساختمانی مسکونی-تجاری کله، با متراژ زمین ۳۶۱/۵ متر ، که یک واحد تجاری به مساحت ۱۲ متر و ۴ واحد مسکونی به مساحت ۱۰۰ متر، دارد، واحدهای مسکونی انباری ندارند و هر واحد مسکونی و مغازه برای خود در مشاع انباری ساخته اند، و هیچ یک از واحدهای مسکونی هم در سندشان پارکینگ یا انباری قید نشده است. هنگام ساخت و ساز، سهم هر واحد مسکونی و واحد تجاری چقدر است؟ لازم به ذکر است، واحد تجاری هم در سند، دارای قدرالسهم از عرصه و اعیان ذکر شد است، هنگام ساخت و ساز، به واحد تجاری چقدر تعلق میگیرد؟ فرمول آن به چه صورت است؟
  با ذکر مثالی توضیح دهید
  سپاسگزارم

 78. سلام. اگر یک واحد در سندش ذکر شده باشد حیاط اختصاصی دارد. تکلیف قدرالسهم آن چگونه مشخص میشود؟ممنون

  1. با سلام
   ما ملکی 6 واحدی در سه طبقه که در طبقه همکف یک واحد و طبقه اول و دوم هر کدام دو واحد و طبقه سوم یک واحد به طوریکه روبروی واحد طبقه همکف پارکینگ و روبروی واحد طبقه سوم پشت بام است.
   را مشارکت در ساخت کردیم , با توجه به اینکه هر کدام از واحدها متراژ متفاوت دارد بعد از ساخت برای محاسبه قدرالسهم هر واحد وتسویه واحدها باهم
   باتوجه به اینکه بعد از ساخت در هر طبقه مجموع متراژ دو واحد روبرو متفاوت است
   , آیا باید برای تسویه حساب واحدها باهم قدرالسهم رو از زمین حساب کنیم و قبل و بعد ساخت تسویه کنیم یا هر دو واحد روبرو قبل ساخت باهم در متراژ جدید نوساز تسویه کنند .
   با تشکر

 79. سلام ، در یک مجتمع ۶ واحدی ، دو واحد آن هر یک حدود ۷۰ متر مربع انباری دارند که بصورت غیر قانونی ( در سند تفکیکی ساختمان ، کار بری این انبار ها ، انباری ذکر شده است ) از این انبارها استفاده مسکونی می‌کنند ، سوال من این است که آیا در تعیین قدرالسهم ، میزان این انبارها را چقدر باید حساب کنیم‌؟ منظورم این است که چند در صد از این انبار ها را باید به سند مسکونی آنها اضافه نماییم ، لطفا پاسخ فرمایید ، با تشکر از شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.