محاسبه آنلاین عوارض شرکت تُکا
Read More
محاسبه آنلاین عوارض مسکونی

عوارض پروانه ساختمان

هرگونه بهره­ مندی از امکانات و خدماتی مستلزم پرداخت هزینه یا در اصطلاح عوارض مرتبط با آن است. در کشور ما نهادهای مختلف بر اساس مجوزهایی که قانون اساسی و قوانین مصوب دولتی تبیین می­ کند برای خدماتی که به شهروندان ارائه می­ کنند، برآورد هزینه کرده و از متقاضیان اخذ می­ کنند. در این میان شهرداری‌ها به‌عنوان نهاد ارائه‌دهنده خدمات شهری عوارض گوناگونی حسب خدمت ارائه‌شده اخذ می­ کنند. در اینجا ما به عوارض مرتبط با پروانه ساخت و نوسازی می­‌پردازیم که در ادامه یک­ به ­یک بررسی می‌­شود.

عوارض زیربنا

یکی از اقلام عوارض پروانه­ های ساختمانی، عوارض زیربناست. این عوارض بر اساس متراژ ناخالص کل زیربنای ساختمان، تعداد واحد و  پارکینگ­ های تأمین‌شده تعیین می­‌شود. رابطه زیر نحوه محاسبه عوارض زیربنا را مشخص می­‌کند.

1formul11

قیمت منطقه‌ای

عوارض مازاد بر تراکم پایه مالی

تراکم پایه مالی معادل ۱۲۰ درصد متراژ ملاک تراکم (معمولاً متراژ سند) تعریف می­‌شود. این به آن معنی است که به‌صورت پیش‌فرض تمامی املاک تا ۱۲۰ درصد متراژ ملاک تراکم خود را بدون پرداخت عوارض به شهرداری می­‌توانند بسازند. به بیان دیگر تا ۱۲۰ درصد ایجاد سطح اشغال معاف از پرداخت عوارض می­‌شود. حال اگر مبنای ساخت یک زمین را ۶۰ درصد در هر طبقه فرض کنیم، تا ۲ طبقه عوارض شامل پلاک نمی­‌شود. مازاد بر این متراژ و سطح اشغال مشمول پرداخت عوارض خواهد شد.

میزان اصلاحی که بر اساس رعایت عرض گذر و معبر شهری به ملک تعلق می­‌گیرد، درواقع از متراژ سند کم می­ کند. لذا به‌صورت تشویقی ۱٫۸ برابر این متراژ از پرداخت عوارض به شهرداری معاف می­ شود.

فرمول محاسبه عوارض مازاد بر تراکم پایه مالی قدری پیچیدگی دارد به همین دلیل فرم اتوماتیک محاسبه تقریبی آن در سایت به زودی قرار داده خواهد شد.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.