این مطلب در تاریخ ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ به روزرسانی شد.

برای تعیین تراکم، سطح اشغال، حجم قابل ساخت و طراحی ساختمان خود می‌ توانید با شماره  ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. 

جدول پهنه‌بندی مسکونی شهر تهران

در طرح تفصیلی تهران، برای تعیین متراژ و تعداد طبقات مجاز یک پروژه ضوابطی ارائه شده است. تراکم مجاز یک ساختمان عمدتا بسته به عرض گذر دسترسی ملک و متراژ عرصه زمین موردنظر و برخی ضوابط خاص معین می‌شود. در دسته بندی پهنه‌های تهران، وسیع ترین پهنه، پهنه مسکونی است که با علامت اختصاری R نشان داده می‌شود. در جدول این پهنه‌بندی، برای هر زیر پهنه، تعداد طبقات و سطح اشغال مجاز درج شده است. شرط اختصاص این تراکم به هر ملک داشتن عرض گذر و مساحت حداقلی است که در دو ستون انتهایی آمده است. چنانچه ملک هر یک از شروط عرض گذر و مساحت حداقل موردنظر را نداشته باشد، به ازاء هر شرط یک طبقه از تعداد طبقات مجاز آن ملک کاسته می‌شود.

برای مثال ملکی به مساحت ۲۴۵ مترمربع درنظر بگیرید که در جنوب گذری به عرض ۱۲ متر و در محدوده بالای خیابان انقلاب تا شمال تهران واقع شده است. اگر این ملک در زیرپهنه R122  باشد، بجای ۵ طبقه ۶۰ درصد، ۴ طبقه ۶۰ درصد می‌تواند بسازد. چون مساحت حداقل زیرپهنه R122 معادل ۲۵۰ مترمربع است. اما اگر همین ملک در زیرپهنه R251 واقع شده باشد، مطابق جدول پهنه بندی مسکونی شهر تهران، ساخت ۵ طبقه ۵۰ درصد مجاز است.

پهنه R 98.08.18

 

مطابق ویرایش نهایی (تابستان ۹۸) طرح تفصیلی تهران حداقل عرض گذر در پهنه R122 در شمال محور انقلاب به ۱۲ متر و حداقل مساحت قطعه R263 به ۲۰۰۰ مترمربع تغییر یافته است ولی هنوز اجرایی نشده است.

 

مرجع: طرح تفصیلی تهران – ویرایش تابستان ۹۸

 
جهت اطلاع از سرفصل‌ها و خرید پکیج کلیک نمایید.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.