برای تعیین تراکم، سطح اشغال، حجم قابل ساخت و طراحی ساختمان خود می‌ توانید با شماره  ۲۲۸۲۶۳۱۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

مساحت ملاک تراکم شهرداری

اصطلاح ملاک تراکم در شهرسازی در واقع به مساحت یک زمین بر می­‌گردد. همانطور که می دانید متولیان شهر تهران، بر اساس طرح تفصیلی و جامع شهر تهران، با پهنه‌بندی مناطق مختلف بر حسب دسترسی و گذرهای موجود، حجم شهرسازی شهر را تعیین کرده‌اند.

در ساخت و ساز شهری، و برای صدور پروانه ساخت (جواز ساختمانی)، تعداد طبقات و سطح اشغال ساختمان بر اساس دو عامل زیر تعیین می‌شود.

عرض گذر دسترسی اصلی ملک

مساحت ملاک تراکم زمین

 

مساحت ملاک تراکم شرکت تُکا
مساحت ملاک تراکم شرکت تُکا

بطور کلی مساحت ملاک تراکم یک زمین همان مساحت ذکر شده در سند شش دانگ است. حال اگر ملک به صورت چند آپارتمان مستقل با اسناد شش دانگ مجزا باشد، مساحت زمین بر اساس کروکی و صورت مجلس تفکیکی ملاک عمل خواهد بود.در مورد املاکی که در سند عرصه آن ها ابعاد و مساحت مشخص نشده است و اصطلاحا حدی و حدودی نامیده می شوند ملاک عمل بر اساس ابعاد و مساحت موجود ملک در نظر گرفته می شود و تراکم ساختمانی نیز به همین ترتیب بر اساس مساحت موجود برآورد می‌گردد.

نکته‌ای که باید اضافه کرد این است که گاهی زمین با وجود داشتن سند، دچار کسری ذاتی است. یعنی وقتی ابعاد سند روی زمین موجود پیاده شود، مساحت زمین از مساحت قید شده در سند کمتر شده و یا ابعاد وضع موجود با سند مطابقت نمی‌کند. این مسئله ممکن است دلایل متعددی از جمله تجاوز ملک همسایه به داخل ملک موجود و غیره داشته باشد. اصلاح این امر می‌­بایست توسط اداره ثبت انجام شود که پر هزینه و زمان بر خواهد بود. بنابراین شهرداری ابتدا به ملک، اصطلاحا ملاک می­ دهد یعنی ملاک تراکم، مساحت سند نبوده و مساحت زمین موجود خواهد بود.

کم شدن مساحت ملاک تراکم زمین نسبت به متراژ سند از یک طرف موجب کم شدن متراژ احداثی و از طرف دیگر موجب افزایش مبلغ عوارض تراکم می­‌شود.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.