در این مقاله سعی داریم درباره شرایط و نحوه خرید ملک و یا کالاهای دیگر با ارزهای دیجیتال بپردازیم و بررسی کنیم که طبق قوانین کشور آیا انجام این معاملات قانونی هستند یا خیر.

در حال حاضر ارز دیجیتال در سبدهای سرمایه گذاری جا باز کرده است و در سایت‌هایی مانند bithome.ch در کشور آمریکا معاملاتی اعم از مسکن یا خودرو با پرداخت ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، در ایران هم اگر به آگهی های دیوار سر بزنید آگهی‌های املاک و خودرو‌های قابل فروش با ارزهای دیجیتال را ملاحظه می‌کنید.

اما آیا این معاملات قانونی هستند؟

در حال حاضر(تیر 1400) قانون و یا مصوبه ای درباره ی نحوه معامله یا عدم معامله با ارزهای دیجیتال در کشور منتشر نشده است، بنابراین با مراجعه به کتاب عقود معین نوشته دکتر ناصر کاتوزیان به تحقیق درباره این موضوع می‌پردازیم.

نقل قول از کتاب ذکر شده “بیع عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم” و “تملیک عین در برابر هر عوض، خواه پول باشد یا کالا و خدمت، بیع است و دخالت پول در مبادله ضروری نیست.” 

و بنا بر قانون مدنی “هر مالی ممکن است ثمن باشد و قانون مدنی درباره ثمن هیچ قیدی ندارد” بنابراین هرگاه طرفین قصد کنند که یکی از دو عوض مبیع و دیگری بهای آن باشد، قراردادی که بسته می‌شود بیع است.

می‌توان از نکاتی که استاد کاتوزیان درباره بیع در کتاب عقود معین صفحه 1 تا 16 نوشته اند این برداشت را کرد که معامله املاک و خودرو یا کالاهای دیگر با ارزهای دیجیتال بر مبنای قوانین مدنی و فقه صحیح است اما با توجه به جدید بودن رمز ارزها و ناشناخته بودن ارزهای دیجیتال برای قضات و قانون در حال حاضر راه حلی برای اثبات موضوع در هنگام تعارض در دادگاه ها وجود ندارد.

بنابراین اگر قصد انجام معامله با ارزهای دیجیتال را دارید به 3 نکته ی زیر توجه فرمایید.

  1. آیا تسلط و تخصص لازم را در مورد جابه جا کردن و پیگیری ارسال ارزهای دیجیتال دارید؟
  2.  آیا از تغییرات قیمت و بی ثبات بودن قیمت ارزهای دیجیتال با خبر هستید؟
  3.  آیا از مبانی حقوقی نوشتن یک مبایعه نامه با ارزهای دیجیتال و نحوه‌ی پرداخت آن مطلع هستید؟

چرا که با توجه به اینکه در دنیای ارزهای دیجیتال ممکن است برای مثال حتی با وارد کردن یک آدرس دریافت بیت‌کوین اشتباه و یا با فراموش کردن کلمات ورودی کیف پول مبلغ هنگفتی از دسترس افراد خارج شود و پیگیری و دوباره بدست آوردن این موارد بسیار سخت و شاید ناممکن باشد.

با کمک گرفتن از افراد بی طرف و خبره در حوزه حقوق و ارزهای دیجیتال در هنگام انجام این معاملات از ریسک خود بکاهید.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.