نمونه رای داوری در قرارداد مشارکت در ساخت

در ادامه یک نمونه رای داوری در قرارداد مشارکت در ساخت به شما نمایش داده شده است.

به نام خدا

رای داوری

موضوع: تنفیذ و تایید فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

متن: با نظر به اینکه مالکین آقای م.ل، خانم س.ل و خانم ه.ی طبق قرراداد به شماره …… مورخ …….. اقدام مشارکت در ساخت با سازندگان آقای …….. و آقای …………… نموده اند و اینجانب ر.م به عنوان داور مرضی الطرفین طبق ماده ۲۵ این قرارداد تعیین گردیده ام، در مورخ ………….. مالکین طبق اظهارنامه شماره ………………… به استناد بند … ماده… قرارداد مشارکت به عنوان ذوالاخیار اعلان فسخ نموده اند و این اعلان را از طریق اظهارنامه نامه فوق‌الذکر به اینجانب و سازندگان ابلاغ نموده‌اند.

لذا اینجانب با اظهارنامه، طرفین را برای مورخ …………… جهت رسیدگی به اختلافات و درخواست مالکین دعوت نمودم. در این تاریخ جلسه داوری با حضور مالکین  و سازندگان تشکیل گردید و مالکین خواسته خود مبنی بر تنفیذ و تایید فسخ قرارداد به استناد و شرط فسخ به دلیل عدم انجام تعهد توسط سازندگان با توجه به بندهای ذکر شده مبنی بر عدم اخذ جواز در مدت زمان ۸ ماه قید شده در قرارداد مشارکت و همچنین عودت اصل سند مالکیت ملک به شماره چاپی ….  و … را اعلام نموده‌­اند و تاکیدا اظهار نمودند که سازنده طبق بند ۱ ماده ۱۰ و متمم قرارداد ۸ ماه مهلت جهت اخذ جواز داشته است و طبق بند ۱ ماده ۱۸ نیز در صورتی که سازنده به تعهد خود مبنی بر اخذ جواز در فرجه مشخصه عمل ننمایند مالکین حق فسخ دارند.

لذا با توجه به عدم انجام تعهد سازنده، با گذشت بیش از ۸ ماه از تاریخ وکالت کاری، مالکین به عنوان دارنده حق فسخ، اعلان فسخ نموده‌اند و درخواست تنفیذ و تایید آن را به انضمام خواسته‌های صدرالذکر داشته‌اند. سازنده به عنوان خوانده در جواب مالکین مدعی شد که به دلیل پروسه اداری و موارد فورس ماژور این تاخیر حادث شده است، لذا به ایشان یک هفته مهلت داده شد تا مستندات خود را بصورت مکتوب ارائه نمایند لذا با نظر به اینکه سازنده دلیل مکتوب و مستندی دال بر اینکه تاخیر بوجود آمده خارج از اختیار ایشان بوده و جزو موارد فورس ماژور قید شده در قرارداد می‌باشد، ارائه نکرده، اینجانب به عنوان داور مرضی­الطرفین، خواسته مالکین را به عنوان خواهان وارد می‌دانم. با نظر به اینکه طبق ماده ی ۴۴۹ قانون مدنی، مالکین طبق اظهارنامه فسخ خود را به استناد شرط فسخ به دلیل عدم انجام تعهد در مدت معین اعلام نموده و طبق بند یک ماده هجده قرارداد و مستند به ماده ۳۹۹ قانون مدنی، طرفین شرط فسخ به علت عدم انجام تعهد در مدت معین، تعیین نموده‌­اند، در نتیجه با توجه به مستندات فوق‌­الذکر بدینوسیله و به استناد به مواد ۱۰، ۴۴۹، ۳۹۹ قانون مدنی و مواد ۱۹۴،۱۹۸،۴۵۴،۴۸۵ و ۴۹۰ قانون آئین دادرسی مدنی، حکم به تایید و تنفیذ فسخ قرارداد شماره ……. صادر می‌نمایم. سازندگان مکلف می‌باشد تا تمامی مدارک زیر شامل:

 1. اصل سند مالکیت ملک
 2. اصل گواهی انحصار وراثت
 3. اصل گواهی­نامه اظهارنامه مالیات بر ارث

لطفا توجه کنید که این نمونه رای فقط مختص یک قرارداد خاص بوده و استفاده از آن برای قراردادهای دیگر توصیه نمی‌شود!

در اینستاگرام
ما را دنبال کنید!
call
021-22826318
برای مشاوره و تعیین وقت حضوری

درباره نویسنده

4 در مورد “نمونه رای داوری در قرارداد مشارکت در ساخت”

 1. با سلام و احترام چهارچوب نمونه متن رای داوری بارگذاری شده بسیار مفید و موثر است . سپاس

 2. جمالی بوشهر

  باسلام
  عالی بود،اصلا بنده فکرنمی کردم داورقراردادمیتونه رای صادرکنه ،بعدکه فهمیدم نمیدانستم چگونه وچه بایدبنویسد.
  که این متن وراهنمایی های شمابزرگوارگره ازمشکلمان گشود.کمترکسی این اطلاعات رابدون درخواست وجه دراختیارمیگذارد.سرافرازوماناباشیدوازمال دنیابی نیاز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.