ضریب P، ارزش معاملاتی هر متر مربع عرصه املاک در شهر تهران است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور به طور سالانه تدوین و بنا به کاربری ملک ( مسکونی، اداری، تجاری) متفاوت می‌باشد. این  عدد را می توان از جدول ارزش معاملاتی تهران بر اساس ناحیه بلوک دارایی ملک بدست آورد.

اما این عدد خام بوده و برای استفاده از آن در محاسبه عوارض نیاز به اصلاح دارد. بنابراین P نهایی بکاررفته در محاسبه عوارض، تحت تاثیر ۳ ضریب است:

۱) ضریب اصلاحیه هیئت دولت: که عدد ثابت ۰،۳۶می‌باشد.

۲) ضریب گذر: این ضریب برای ملک مشرف به گذر ۱۲ متری، عدد ۱ می‌باشد و به ازای هر یک متر کم شدن عرض گذر ۰،۰۲  از ضریب آن کاسته و به ازای هر یک متر افزایش عرض گذر، ۰،۰۲ به ضریب اضافه می‌شود. حد بالای این ضریب، برای املاک مسکونی، ۰،۱۶ و برای املاک تجاری ۰،۳۶ می‌باشد.

*ملاک عرض گذر مورد نظر، عرض گذر پس از اصلاحی است.

*در مورد املاکی که بین دو گذر هستند، گذر با عرض بیشتر ملاک عمل می‌باشد.

۳) ضریب تعدیل: برای املاک با کاربری اداری یا مسکونی ضریب مورد نظر را می‌توان از جدول ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی (مصوبه­ ی۲۵۶۷ به تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۸) بدست آورد و در خصوص املاک تجاری ضریب تعدیل در نظرگرفته نمی‌شود.

به عنوان مثال ملکی که در منطقه ۱ تهران و در ناحیه بلوک دارایی ۰۶-۱ است و عرض گذر مشرف به آن ۱۴ متری می‌باشد، عدد P به شکل زیر محاسبه می‌شود:

نحوه محاسبه P شرکت تُکا

 
 
سی دی کارگاه آموزشی جامع ضوابط معماری و شهرداری تهران
جهت اطلاع از سرفصل‌ها و خرید پکیج کلیک نمایید.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.