در فرهنگ لغات ساخت و ساز لغت شناسنامه فنی با دو ماهیت کاملا متفاوت در سازمان نظام مهندسی و شهردار ی تهران مطرح شده است.

تعریف شماره یک شناسنامه فنی (در سازمان نظام مهندسی): در مباحث فنی و خصوصا مستندات سازمان نظام مهندسی تعریف شناسنامه فنی دفترچه‌ای است شامل مشخصات فنی ساختمان که توسط مجری ذی­صلاح ساختمان تهیه و تنظیم می‌شود. دفترچه شناسنامه فنی در این تعریف مشابه با شناسنامه یا کارت ملی اشخاص است که پس از اتمام عملیات ساختمانی و در طول عمر ساختمان مشخصات فنی ساختمان را هویدا می‌کند.

تعریف شماره دو شناسنامه فنی (در شهرداری تهران): در شهرداری تهران شناسنامه فنی به ماهیتی کاملا متفاوت از تعریف فوق اطلاق می‌شود. با توجه به اینکه متاسفانه تا سال ۹۶ قانون و شرایط کنترلی مشخص برای پیش فروش آپارتمان وجود نداشت، موارد بسیار زیادی از کلاهبرداری و پیش فروش یک آپارتمان به چند نفر در ساخت و سازهای عادی و مشارکت در ساخت رخ داده است. لذا در سال ۹۶ شهرداری تهران به اهتمام قوه قضاییه اقدام به تنظیم سازوکارهای باز دارنده از کلاهبرداری­‌های کذایی نمود.

سابق بر این در حالت عمومی در ساختمان‌های در حال ساخت، پس از صدور پروانه تنها سندی که روی ملک مادر قابل استناد بود، سند عرصه ملک مادر و یا سند آپارتمان‌های قدیمی تخریب شده بود. بنابراین پیش فروش آپارتمان صرفا از طریق مبایعه­نامه دستی بین فروشنده و خریدار صورت می‌پذیرفت. با عنایت به این که مبایعه­نامه در هیچ مرجع و سازمانی ثبت نمی‌شد، فروشنده می‌توانست یک آپارتمان را به چند نفر واگذار کند. به همین دلیل پیش خرید آپارتمان جزء سرمایه‌گذاری­های پر خطر محسوب می‌گردید. همچنین در برخی موارد از قراردادهای مشارکت در ساخت شخص سازنده اقدام به پیش فروش آپارتمان‌های سهم خود و حتی سهم مالک به غیر و به تعداد می‌نمود.

در روال جاری همزمان با چاپ پروانه اوراقی برای پیش فروش آپارتمان توسط شهرداری تهران صادر می‌­گردد که این اوراق برای هر آپارتمان انحصاری است. بدین ترتیب شخصی که قصد پیش خرید آپارتمان را دارد می‌بایست اوراق مذکور را از فروشنده آپارتمان طلب کند. اوراق مذکور به منزله سند پیش فروش آپارتمان است.

ناظر پروژه متعهد است که پس از صدور پروانه مانع از هر گونه تغییر در آپارتمان‌ها شود و در صورت تغییر، موارد را به اطلاع مراجع ذی‌ربط برساند.

در صورتی که آپارتمانی را همراه با سند پیش فروش، پیش خرید نمودید باز هم خطر فروش آپارتمان به غیر وجود دارد. به این ترتیب که شخص فروشنده می‌تواند به روش قدیم و صرفا با مبایعه نامه آپارتمان مذکور را به یک خریدار نا­آگاه بفروشد.

 

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید ویدئو زیر را مشاهده کنید.

 

 
سی دی کارگاه آموزشی جامع ضوابط معماری و شهرداری تهران
جهت اطلاع از سرفصل‌ها و خرید پکیج کلیک نمایید.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.