عوارض پذیره و عوارض کاربرد تجاری چیست؟

عوارض پذیره و عوارض کاربرد تجاری

جهت اخذ پروانه تخریب و نوسازی در ساختمان‌های اداری، تجاری و صنعتی در شهرداری تهران علاوه بر عوارض مازاد تراکم، آموزش‌وپرورش، ایمنی، پسماند و غیره که در ساختمان‌های مسکونی پرداخت می‌شود، عوارضی تحت عنوان عوارض پذیره و عوارض کاربرد از مالک اخذ می‌گردد.

براساس طرح تفصیلی جدید کل تهران شامل چهار پهنه اصلی مسکونی (Residential)  مختلط (Mix) خدماتی (Service) فضای سبز (Green Space) تقسیم می شود.کاربری های مجاز در پهنه های مذکور در دفترچه طرح تفصیلی شهرداری تهران به طور مفصل توضیح داده شده است.با توجه به نیاز سرانه شهری به برخی خدمات عمومی قانونگذار پیشنهاد به احداث برخی کاربری های مورد نیاز شهری از جمله آموزشی، بهداشتی – درمانی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی، تفریحی و تاسیسات و تجهیزات شهری، در برخی از املاک به صورت پراکنده نموده است. به طور مثال در صورتی که ملکی در پهنه مسکونی R باشد، ممکن است یکی از کاربری های هفت گانه مذکور از جمله کاربری آموزشی را داشته باشد. در این حالت برای صدور پروانه با کاربری مسکونی وزارت آموزش و پرورش باید عدم نیاز به ملک مذکور را اعلام کند. نکته مهم این است که کاربری های املاک در سایت شهرداری تهران اعلام نشده است. به خواننده گرامی توصیه می شود قبل از هرگونه معامله نسبت به اخذ دستور نقشه به روز یا استعلام طرح تفصیلی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر اقدام نماید.

همچنین می توانید از مشاوره تلفنی ۰۲۱۲۲۸۲۶۳۱۸ یا حضوری شرکت تُکا استفاده نمایید.

در تعاریف شهرسازی عنوان دیگری به نام کاربرد تعریف شده است. لفظ مذکور تعریف مشخصی ندارد، هنگامی که ملکی قصد استفاده غیر مسکونی از ساختمان را در هر یک از چهار پهنه مذکور داشته باشد (ازجمله تجاری یا اداری) عوارضی تحت عنوان عوارض کاربرد و پذیره به آن تعلق میگیرد این دو مورد مازاد بر عوارض تراکم هستند. عوارض کاربرد بر اساس متراژ مفید اخذ می‌گردد درحالی‌که عوارض پذیره برای متراژ ناخالص محاسبه می‌گردد.

در اینستاگرام
ما را دنبال کنید!
call
021-22826318
برای مشاوره و تعیین وقت حضوری

درباره نویسنده

10 در مورد “عوارض پذیره و عوارض کاربرد تجاری چیست؟”

  1. سلام خسته نباشید منظور از پذیره در عوارض چسیت لطفا توضیح دهید

  2. سلام خسته نباشید منظور از پذیره در عوارض چیست لطفا توضیح دهید

  1. با سلام
   عوارض پذیره تجاری یا اداری برای متراژ کل هر طبقه و نه متراژ مفید محاسبه می شود که بسته به نوع کاربری و طبقه مربوطه ضرایب متفاوتی دارد.

 1. سلام ، قیامت کردید با این توضیحاتتان . بالاخره عوارض پذیره چی بود !!!؟؟؟

 2. سعید ضیا

  سلام ملکی که مسکونی هستش و به عنوان تجاری از اون استفاده بشه هر سال هزینه ای به شهردای باید پرداخت بشه به عنوان پذیره . اگر ملکی رو اجاره کرده باشید برای کار و ساختمان تجاری نباشه باید هر سال هزینه پرداخت بشه به شهردای
  صاحب ملک هم هنگام قولنامه باید ذکر کنه که بجز اجاره ماهیانه هزینه پذیره هم داره . اگر مستاجر قبول کنه که مشکلی نیست
  اما معمولا اینجور ملک ها اجاره بالایی دارن و هزینه پذیره رو مالک روی اجاره میشکه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.