سطح اشغال و تراکم مجاز ملک

 

تعریف سطح اشغال

لغت سطح اشغال در ادبیات شهرسازی به تمامی بناهای دارای سقف سازه ای (سقف اساسی) اطلاق می‌گردد. براساس این تعریف مساحت نورگیرها و درز انقطاع ها جزء متراژ سطح اشغال محاسبه نمی شود. در بیانی ساده سطح اشغال مجاز یک ملک بر اساس طرح تفصیلی شهر تهران و بر حسب پهنه ای که ملک مورد نظر در آن واقع شده باشد، معین می شود.


 

آیا متراژ داکت تاسیسات جزء سطح اشغال است؟

داکت

داکت ها طبق توافق اداره ثبت املاک و شهرداری تهران جزء سطح اشغال محسوب نمی گردد اما در نقشه های فاز یک معماری چون فضای داکت ها پیش بینی نشده است عملا در پروانه ها جزء بنا است و مشمول اخذ عوارض می گردد.


 

چه متراژی از بالکن در متراژ سطح اشغال لحاظ نمی شود؟

 

پیش از این شهرداری تهران برای تشویق سازندگان به احداث بالکن، بخشی از متراژ بالکن ها را جزء سطح اشغال محاسبه کرد ولی در حال حاضر کل متراژ بالکن جزء سطح اشغال محاسبه می گردد.در عواض عوارض بخشی از آن اخذ نمی گردد.


 

اطلاعات سطح اشغال در دستور نقشه


مقدار سطح اشغال مجاز در شهرداری در هر طبقه به طور مجزا محاسبه و کنترل می گردد. در دستور نقشه ها سطح اشغال مجاز همکف، طبقات و زیر زمین‌ها به صورت مجزا درج شده است.


 

اثر متراژ کنسول در سطح اشغال مجاز

مساحت پیش آمدگی‌های روی گذر (کنسول ها) در کنترل سطح اشغال کسر می‌گردد. مثلا اگر سطح اشغال مجاز یک ملک ۵۰۰ متری ۶۰ درصد باشد. مقدار آن برابر ۳۰۰ متر مربع بدون در نظر گرفتن مساحت کنسول است.


 

مثال سطح اشغال مجاز

در زیرپهنه های مسکونی عام (R1) سطح اشغال در کلیه قطعات،(اعم از زیر بنای مفید و غیر مفید)، حداکثر تا ۶۰ درصد مساحت ملک طبق سند مالکیت است. در کلیه قطعات زیر پهنه های مذکور، که طول آنها مساوی یا بیشتر از ۲۵ متر و یا وسعت آنها ۱۸۰ متر مربع و یا بیشتر باشد، پیشروی طولی تا ۲ متر، با حفظ سطح اشغال و رعایت همجواری ها و حقوق همسایگی، مجاز است.

اما از تاریخ ۹۸/۱۰/۲۳ سطح اشغال قابل احداث در محدوده مجاز پیشروی تا حداکثر ۷۰% بلامانع است.


تعریف تراکم مجاز و زیربنا

تراکم مجاز ملک به جمع سطح اشغال مجاز طبقات دارای کاربری مسکونی، تجاری، اداری و غیره اطلاق می‌گردد.

در طرح تفصیلی معمولا براساس عرض گذر، مساحت زمین و پهنه وقوع ملک، درصد مجاز سطح اشغال در جدولی ارائه می شود. (برای مثال می توانید به جدول پهنه مسکونی (R) مراجعه کنید). در واقع درصد ذکر شده در جداول در مساحت ملاک تراکم زمین مورد نظر ضرب شده و عدد حاصل همان متراژ مجاز احداث بنا در طبقات ساختمان است.


مثال تعیین سطح اشغال مجاز

مثال: قطعه زمینی واقع در منطقه یک تهران به ابعاد ۲۵*۱۲ (مساحت ۳۰۰ متر مربع) واقع در پهنه  R122 بوده و گذر اصلی آن ۱۲ متر پس از تعریض است . جدول سطح اشغال و حداکثر تراکم مجاز ملک مذکور بر اساس دستور نقشه صادره (شکل ۱) به صورت زیر می‌باشد. مقدار مفید کل براساس ضوابط شهرداری و شهرسازی چقدر است؟

نمونه جدول سطح اشغال مجاز در دستور نقشه شرکت تکا

شکل ۱: نمونه جدول سطح اشغال مجاز در دستور نقشه

در زیرپهنه های مسکونی عام (R1) سطح اشغال در کلیه قطعات،(اعم از زیر بنای مفید و غیر مفید)، حداکثر تا ۶۰ درصد مساحت ملک طبق سند مالکیت است. در کلیه قطعات زیر پهنه های مذکور، که طول آنها مساوی یا بیشتر از ۲۵ متر و یا وسعت آنها ۱۸۰ متر مربع و یا بیشتر باشد، پیشروی طولی تا ۲ متر، با حفظ سطح اشغال و رعایت همجواری ها و حقوق همسایگی، مجاز است.
اما از تاریخ ۹۸/۱۰/۲۳ سطح اشغال قابل احداث در محدوده مجاز پیشروی تا حداکثر ۷۰% بلامانع است.

نمونه املاک شمالی و جنوبی
شکل ۲:نمونه املاک شمالی و جنوبی

بر اساس جدول سطح اشغال و حداکثر تراکم ساختمانی مجاز مندرج در دستور نقشه موارد زیر استخراج می­ شود:

سطح اشغال مجاز در طبقات مسکونی ۶۰ درصد ۳۰۰ متر مربع= ۱۸۰ متر مربع

تراکم مجاز =                                                                     ۹۰۰= ۱۸۰*۵

مساحت قابل ساخت (با احتساب پیشروی ۲+۶۰%) =                                                              ۲۰۴= ۱۲*۱۷

با فرض مساحت ۱۰ متر مربع کنسول روی گذر، ۳ متر مربع درز انقطاع، در حد ۲۵ متر مربع برای فضای راه پله و آسانسور و احتساب عدد ۱۲ متر مربع برای نورگیر مساحت مفید تقریبی ملک بصورت زیر محاسبه می­ شود.

متر مربع ۱۷۴ = ۱۰ +  ۳ – ۲۵ – ۱۲ –۲۰۴= مساحت مفید هر طبقه

متر مربع ۱۸۹ = ۳ –۱۲ –۲۰۴= سطح اشغال هر طبقه

در مثال فوق ۹ متر مربع مازاد بر سطح اشغال مجاز است.

نمونه پیشروی ۲+۶۰ شرکت تکا
شکل ۳:نمونه پیشروی ۲+۶۰ شرکت تکا

خدمات مهندسی مرتبط شرکت مهندسی تُکا

طراحی نما                                     مشاوره انتخاب ملک

طراحی داخلی                                سبک سازی ساختمان

بازسازی                                        امکان سنجی پروژه

طراحی محوطه                             طراحی بهینه پارکینگ

طراحی روف گاردن                       طراحی جزئیات اجرایی

 

 
جهت اطلاع از سرفصل‌ها و خرید پکیج کلیک نمایید.
در اینستاگرام
ما را دنبال کنید!
call
021-22826318
برای مشاوره و تعیین وقت حضوری

درباره نویسنده

135 در مورد “سطح اشغال و تراکم مجاز ملک”

 1. با سلام و تشکر از توضیح کاملی که فرمودید اگر فرم زمین مشابه تصویر دارای الحاقاتی جدای از گذر بر اصلی باشد در تعیین طول بنا آن را هم باید اضافه کرد یا اینکه تصویر ضمیمه صحیح است و نیاز به احتساب آن قسمت کنار فرعی نیست باتشکر
  http://www.upsara.com/images/7ccf_1212_001.jpg

 2. سلام لطفا در مورد چگونگی محاسبه (متراژ تراکم استفاده) شده هم نمونه ای رو توضیح بدید.
  با تشکر

 3. این طرح باعث سؤاستفاده املاک وسازندگان وضعیف تر شدن قشر متوسط شده،

 4. سلام .
  ایا سطح اشغال زمین در بنا جز بنا ساختمان محسوب میگردد ؟
  لطفا پاسخ مناسب را ارایه نمایند

 5. جعفر ناصری

  با تشکر از اطلاعات که در سایت می گذارید
  یک سوال داشتم آیا قوانین جدید سطح اشغال ۶۰ +۲ را تبدیل به ۶۰ کرده و دو‌متر را حذف کرده است
  من الان ملک قدیمی دارم قرار به ساخت دارم شرکت سازنده می گوید الان شما ۶۰ +۲ هستید تخریب شروع بشه شما باید ۲ متر را که الان سطح اشغال است را باید دوباره بخرید آیا درست است؟

  1. باسلام
   از حدود ۵ تا ۶ ماه پیش که همه آیتم های فیش های عوارض شهرداری به صورت سیستمی صادر میشه، فیش عوارض بر اساس دستور نقشه شده. یعنی شما باید برای پهنه R122 5 طبقه ۶۰ درصد داشته باشین. اگه پیشروی رو به ۶۰ باضافه ۲ متر برسونین، باید با نورگیر سطح اضافه بر ۶۰ درصد رو کم کنین در نقشه ها و در حین اجرا با توجه به شرایط هر منطقه این متراژ رو دوباره به ملکتون اضافه و جریمه معادلش رو بپردازین

 6. سلام پهنه m113 و متراژ۶۷ متر فقط ۸۰درصد تجاری دادن برای گرفتن واحد روی مغازه چکار باید کنم. ممنون

  1. با سلام
   برای M113 باید حداقل متراژ زمین ۳۵۰ مترو گذرشون ۱۴ متر باشه تا ۲۸۰ درصد تراکم شامل همکف ۸۰ درصد و ۴ طبقه ۵۰ درصد بگیرن.

 7. شاهین هاشمی

  خیلی پروسه کارهای اداری مملکتمون کمه این چیزا رو هم بهش اضافه میکنن. آره تو اجرا نورگیر رو میشه پر کرد ولی اولا جلوگیری میزنه ناظر بعدش معماریت با معماری مصوب به هم میریزه بعدش تاسیسات باید عوض شه و…
  همه اینا یعنی آدم بره پولش رو بزاره تو بانک بهتره.
  آدم میره تو شهرداری حالش به هم میخوره از این همه فساد و کم کاری و برخورد بد

  1. محمود تقی پور

   سلام مالک یک واحد از یک مجموعه ۱۰ واحدی هستم ابعاد زمین ما ۲۵× ۲۶ هست خواستم در ضمن شمال و جنوبی به صورت ۲ کله گذر هم خ ۶۰ متری است خواستم بدونم چند طبقه میتونیم جواز بگیریم با قانون جدید ممنونم از راهنماییتون

 8. با سلام ملک ما حدود ۵۰۰ متر و ۳ بر است ملک جانبی حدود ۴۰۰ متر و تقریبا تمام زمین را بنا ساخته و عنوان داشته سند اصلاح نشده و به همین دلیل تمام زمین را مجوز گرفته سئوال اینجاست آیا ما هم می توانیم به اندازه انها پیشروی داشته باشیم

  1. چهار نفر مالک عرصه دو ساختمان هستیم ملک در منصقه دو شهرداری سعادت اباد است جهت تجدید بنا در شش طبقه به مشرکت با سازنده گذاشته ایم حالا سازنده میگوید شهرداری ۵ طبقه بیشتر پروانه نمیدهد خیابان شمالی ما ۱۲ متری و عرصه دونبش است. خواهشمند ام مرا راه نمایی کند چند میلیون تومان متضرر شده ام زیرا مبلغ مختصری به من داده با ۲ اپارتمان ۱۴۲ ۷۰ متری

  2. سلام
   یک ملک دارم به متراژ ۷۲ مترمربع ۶در ۱۲ که ۱ متر عقب نشینی دارد جهت ساخت چند درصد اجازه ساخت میدن ملک پهنه r122 وملک مجوار در طبقه اول صددرصد ساخته ولی در طبقهات دیگر یک متر حیاط دارد آیا به بند مجوز صدرصد ساخت در۴ طبقه میدن.
   با تشکر

 9. باسلام ودعای خیر
  قطعه زمین کشاورزی بمساحت ۵۶۵۱ مترمربع به زمین شهری بصورت توافقی انتقال دادم که حسب توافق بعداز طراحی و نقشه وکوچه وخیابان وفضاهای تفریحی آموزشی فرهنگی وغیره از قطعات خالص مسکونی دوپنجم سهم بنده چیه پنجم سهم زمین شهری تقاضامندم بفرمایید که چند درصد تلف می‌شود وچقدرزمین قابل ساخت باقی می ماند که حقی ضایع نگردد . ممنون وسپاسگزارم اگرممکنه دراعلام پاسخ تسریع بفرمایید

   1. سلام
    اگر حداکثر تراکم مجاز شما در پروانه ۵۰% بوده است،مجاز به افزایش آن در اجرای ساختمان نیستید.
    ولی معمولا در شهرداری مناطق تا چند درصد بسته به شرایط همان منطقه رواداری برای تخلف وجود دارد که در کمیسیون داخلی شهرداری ها با عفو جریمه تصویب می شود.

     1. با سلام
      جهت بررسی موضوع فوق میتوانید حضورا از شرکت تکا مشاوره دریافت نماِیید.
      شماره تماس: ۲۲۸۲۶۳۱۸

 10. سلام
  در مجاورت خانه ما دو خانه ۲۰۰ متری کلنگی کنار هم که دومی در نبش کوچه قرار گرفته است اخیرا توسط شخصی با هم خریداری و تجمیع شده اند. نقشه در حال ساخت طوریست که قسمت کناری ما ۲+۶۰% متر جلو آمده ولی اون قسمت سر نبش ۴متر هم بیشتر جلو آمده است و قطعا با افزایش طبقات و تکمیل روشنایی خانه ما به شدت کاهش می یابد. راهنمایی بفرمایید آیا کار ایشان قانونی است؟ خیلی ممنون

 11. فرزین بابایی

  سلام
  ملک کلنگی داریم ،ملک شرقی بعلت قرار گرفتن در نبش کوچه و اصلاحی زیاد با رضایت ما ۱۰۰ درصد سطح اشغال کرده!
  و ملک غربی بعلت طول کمتر زمین نسبت به ما ،(۶۰%+۲ )سطح اشغالش ،با توجه به ملک ما حدود یک متر جلوتر می باشد !!
  باتوجه به اینک ما بافت فرسوده هستیم و کل زمین ۱۳۹ متر می باشد ،چه باید بکنیم من اگر بخواهم شصت بعلاوه دو بسازم از ملک های مجاور عقب تر می افتم.‌‌..
  ممنون از راهنمایی شما

 12. سلام. من در شهر کوچکی با حدود ۲۰ هزار جمعیت در استان گیلان زندگی میکنم. در هنگام ساخت خانه جدیدم بجای ساختمان فرسوده قبلی، مساحتی به عرض ۲ متر در طول زمینم ( جمعا ۵۰ مترمربع) عقب نشینی کردم. بعد از گدشت بیش از ۲۰ سال، مالک خانه کلنگی روبرو در همین کوچه که عرض آن ۸ متر مربع تعیین شده اولا به میزان ۱۰۰ درصد مساحت ملک موجود از شهرداری پروانه ساخت گرفته است و مبدا عقب نشینی وی را از وسط کوچه فعلی که فقط ۵ متر عرض دارد تعیین کرده اند، یعنی با این حساب برای تعریض کوچه از ۳ متر اولیه به ۸ متر فعلی، سمت ما باید ۳/۵ متر عقب نشینی کند و سمت مقابل فقط ۱/۵ متر !!
  ما به این خط پروژه و سطح زیر بنای ۱۰۰ درصدی اعطاء شده در ۳ طبقه ( ۶ واحد ) اعتراض کرده ایم ولی متاسفانه شهرداری توجه ای به آن ندارد.
  اگر راهنمایی بفرمائید که : آیا اولا ایراد ما درست است و یا نه و ثانیا مرجع دیگری برای پیگیری داریم یا خیر، بسیار ممنون خواهم شد. با تشکر.

  1. بله من ۱۲ طبقه ۳ طبقه زیر زمین …گرفتم ….۱۰۰ در ۱۰۰ بنا بدون پارکینگ ……البته ناگفته نمونه …..تو بیابونای قم

 13. سلام وقت بخیر،
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که به ملکی با متراژ١۵٢ متر و عرض ٨و با گذر کوچه ١٠ جواز چند طبقه تعلق میگیره؟؟

  1. با سلام
   بستگی داره در چه زیرپهنه ای از طرح تفصیلی تهران باشین. مثلا برای زیرپهنه R122 به این ملک ۴ طبقه ۶۰ درصد تعلق میگیره.

 14. سلام به ملک در پهنه M116 و گذر خیابان ۱۰متری مجموعأ چند طبقه تعلق میگیرد؟(درحال حاضر همکف+۴طبقه دارد مجموعأ ۵طبقه)
  باتشکر

 15. سلام
  زمینی داریم در پهنه R112. این زمین ١٣۶ متر مربع هست که پس از عقب نشینی از دو طرف به ٩۶ متر کاهش پیدا میکند. بابت این کاهش چه مقدار تراکم اضافه داده میشه؟ آیا معیار محاسبه تراکم، مساحت پیش از عقب نشینی هست؟
  با تشکر

  1. با سلام
   ملاک تراکم با سند می باشد،شهرداری به ازای هر یک متر اصلاحی ۳ متر در آپارتمان نوساز تخفیف عوارض می دهد.

 16. با تشکر از پاسخ شما به سوال قبلی.
  جایی خواندم که تنها نصف مساحت راه پله و آسانسور جزو متراژ مفید حساب میشود درحالیکه در محاسبات شما در بالا، کل مساحت راه پله از ۶٠٪ در هر طبقه ؜ کسر شده است. آیا کل مساحت راه پله و آسانسور جزو متراژ مفید حساب میشود؟

  1. با سلام
   همانطور که از لفظ پیداست فضای مفید فضایی است که قابل فروش باشد.
   با توجه به اینکه پله و آسانسور جزو مشاعات است و قابل فروش نیست جزو فضای مفید محسوب نمی شود.

 17. با تشکر مجدد از پاسخ شما. پس با این حساب برای یک زمین ١٠٠ متری با تراکم ٪؜۶٠ در پهنه ی R112، ۶٠ متر فضای مسکونی بعلاوه ی متراژ راه پله و آسانسور (با فرض ١۵ متر حداقل فضای مورد نیاز)، اجازه ی سقف زدن داده خواهد شد. یعنی ٧۵ متر مسقف برای هر طبقه. آیا این محاسبات بنده صحیح هست؟
  برای اطلاع از قوانین شهرداری در مورد متراژ مجاز ساختمان توصیه میکنید به چه منبع مکتوبی مراجعه شود؟
  با تشکر از راهنمایی شما

  1. با سلام
   در خصوص سوال اول با توجه به شرایط مختلف پاسخ های متفاوتی وجود دارد،پیشنهاد می شود در کلاس های ضوابط شهرسازی ما شرکت نمایید.
   پاسخ به سوال دوم :پروانه یا پایان کار قبلی

 18. سلام وقت بخیر . آیا تعریف سطح اشغال ابتدای این صفحه ، صحیح است ؟ مگر سایه انداز طبقه اول بر روی زمین ، جز سطح اشغال نیست ؟ بنایی که در طبقه اول یک ساختمان مشاهده می­ شود و سایه آن روی زمین نمی افتد سطح اشغال احداث شده آن ساختمان است .

  1. با سلام
   هر فضایی که مسقف باشد جزئ سقف اشغال میباشد و فقط نورگیر و درز انقطاع جزئ سطح اشغال نیست.

 19. علی اسماعیلی

  با سلام.ملکی دارم ۱۹۰ متری با بر ۱۰ و گذر ۱۲ متری در جنت آباد،بالاتر از ۳۵ متری گلستان.میخاستم بدانم در طرح تفضیلی در چه پهنهای قرار دارد وآیا در حال حاضر جواز ۵ طبقه داده میشود.ممنون

  1. علی اسماعیلی

   با سلام ملک در پهنه R122 قرار دارد.آیا درست است که تعداد طبقات مجاز ساخت از پنج طبقه قرار است به چهار طبقه کاهش پیدا کند.ضمنا بیشتر ساختمانهای همسایه پنج طبقه ساخته شده.ممنون

 20. برای دو ملک ۱۰۰۰ متری که باهم تجمیع شوند و ۲۰۰۰ متر شوند در پهنه R122 چند طبقه مسکونی جواز میدن؟
  گذر ۱۲ متری است

  1. با سلام
   ۷ طبقه ۶۰ درصد به شما تعلق می گیرد ولی تغییراتی در شهرداری در حال وقوع است که از آن پس حداکثر ۶ طبقه ۶۰ درصد می دهند.

  2. سلام
   ملکی دارم بمساحت ۱۰۰متربابر۵ متر و یک متر عقب نشینی دارد و گذر ۱۰متری می شود پهنه آن R122 است و ملک ناپایداراست با ملک مجاور که آنهم همین مشخصات را دارد قصد تجمیع داریم . طرف دیگر ملک من که آنهم تجمیع نموده و ۲۰۰متراست جواز ۵ طبقه دارد می خواستم بدانم پس از تجمیع به ما چندطبقه جواز می دهند. به ما می گویند۴ طبقه چرا؟

 21. علی اسماعیلی

  با سلام ملک بنده در پهنه R122 قرار دارد.آیا درست است که تعداد طبقات مجاز ساخت از پنج طبقه قرار است به چهار طبقه کاهش پیدا کند.ضمنا بیشتر ساختمانهای همسایه پنج طبقه ساخته شده.ممنون

 22. باسلام
  برای دو ملک ۲۶۰متری و۲۷۰ متری که باهم تجمیع شوند با گذ ر ۸متری در پهنه R122 چند طبقه مسکونی جواز میدن؟

  1. با سلام
   با توجه به عرض گذر ۸ متری، ۴ طبقه ۶۰ درصد به ملک تجمیعی شما تعلق میگیرد و همچنین با توجه به تجمیع دو ملک، ۲۰ درصد تراکم تشویقی نیز شامل حال میگردد که قابل پیگیری میباشد.

 23. سلام بنده ملکی دارم به مساحت ۲۸۶ متر که در طرح چهل بازه مشهد قرار گرفته چند قطعه جلوتر از ملک بنده یک ملک ۶۰۰ متری وجود دارد که ۷ سقف ساخته شده ایا من هم میتوانم همین تعداد سقف بسازم .عرض معبر ۲۰ متر و ملک شمالیست .سطح اشغال ۵۰ درصده و تراکم ۱۳۵ درصد میباشد عرض ملکم هم ۱۴ متر است با تشکر از پاسخگویی شما

 24. سلام
  ملک ما به مساحت ۵۲۰متر هست که ۳طبقه ۲ واحدی داخل ان که هر واحد ۱۰۰متر هست
  سه تا اپارتمان کنار هم هستش که هر واحد از این ۱۸واحد سند مجزا تک برگی داردولی حیاط این سه ملک مشاع هستش که بعد از دوندگی این حیاط را هم جدا کردیم
  حالا برای جواز ساخت این ۵۲۰متر که گذر ان به خیابان اصلی۴۵متری و کوچه پشت ۱۲متری شهرداری از ما ۲۵درصد از ملک را میخواهد بگیرد وگرنه جواز۳طبقه میده
  راهنمایی میکنید باید چه کار بکنیم

 25. سلام ملکی دارم با مساحت ۱۲۳متر کاه اصلاحیه خورده شده ۸۳ متر

  1. زمین ما ۴۰۰ متر میباشد برای ساخت محندس کارشناس بیست متررو خورده مگویت کم شده به ان اصلاحیه خورده به نفع ملک هست یا خیراح

  2. اصلاحی دومتر زمین چند درصد اضافه بنا تعلق میگیرد زمین ده در چهل میباشد

 26. با سلام.
  آیا تمام مساحت راه پله و آسانسور جزو متراژ مجاز احداثی (بر اساس درصد تراکم) در هر طبقه حساب میشود؟ یا برعکس، اینکه به عنوان مثال ۶۰درصد تراکم در هر طبقه فقط فضای مفید داخل آپارتمان را شامل میشود.
  با تشکر

 27. سلام
  مساحت زمین ما ۳۳۰متر و ۳۳*۱۰می باشد و زمین کنار ما
  ۱۹۰متره۱۰*۱۹می باشد الان ۶۰درصد ساخت به ما دادند
  عقب تر ۶۰درصد ساخت زمین کناره و شهرداری می گوید باید رضایت زمین کناره را بگیرید تا ۷۰درصد ساخت بگیری
  ولی ۷۰درصد ساخت ما میرسه به همجوار ۶۰درصد ساخت زمین کناره

 28. سلام
  در پهنه R122 و متراژ زمین ۲۴۹ مترمربع چند طبقه مسکونی بر اساس قوانین جاری امکان اخذ جواز وجود دارد؟
  با تشکر

 29. سلام
  ملک ۱۶۰ متری که ۶۰ متر هم تجاری دارد دوبر با گذر ۱۵ متر و ۸ متر در پهنه R122 چه متراژ و چند طبقه میتونه جواز بگیره
  اگر با ملک ۱۲۰ متری مجاور تجمیع بشه ابعادش ۲۰*۱۴ میشه در اینصورت چطور
  ممنون از راهنمایی شما

 30. با سلام لطفا توضیح دهید در معبر ۲۵ متری و در زمینی ب ابعاد ۱۲*٣١که ۱۲ بر خیابان است حداکثر مساحت مجاز ساخت و طبقات چیست؟ باسپاس

 31. با عرض سلام و تشکر از مشاوره خوبتان
  ملکی را با این مشخصات خریداری نموده ایم و در مبایعه نامه نوشته شده متراژ سند ۳۲۴ متر و متراژ موجود حدود ۳۰۰ متر و کل وجه پرداخت گردیده و در حال حاضر سند بنام من زده شده است . حال با مراجعه به شهرداری متوجه شده ایم در قبض عوارض نوسازی نوشته شده مساحت زمین ۲۸۸ متر . آیا میتوانیم نسبت به دریافت مبلغ مابه التفاوت ۱۲ متر اقدام و مطالبه وجه کنیم ؟
  با تشکر

 32. سلام، می خواستم بدونم ساختمانی که مجوز ۵ طبقه روی پیلوت رو داره می تونه اونو شش طبقه روی زیرزمین بسازه؟یعنی همکف واحد باشه،زیرزمین پارکینگ،خلاف نیست؟

  1. با سلام
   خیر امکان تبدیل همکف به مسکونی مطابق با ضوابط وجود ندارد مگر با نظر مساعد شوارای معماری شهرداری که اصلا قابل پیش بینی نیست.

 33. با سلام ملکی دو نبش با پهنه R122و با متراژ۵۲۸ با عرض گذر ۱۲ چند طبقه جواز ساخت میدن؟با تشکر

 34. با سلام
  تجمیع ۳قواره با متراژ ۳۰۵+۳۴۱+۳۲۰ جمعا ۹۶۶متر در منطقه ۲،ناحیه ۵ با گذر ۱۲ و جهت ملک شمالی چه امتیازاتی در ساخت دارد؟…قواره ها در بافت فرسوده و ناپایدار قرار ندارد…همچنین طول بر ۳قواره کلنگی ۳۰متر میباشد
  آیا به این تجمیع ۷طبقه تعلق میگیرد؟
  حق مکتسبه رو هم توضیح بدید ممنون میشم

  1. باید بدونیم پهنه بندی ملک چیه که ببینیم آیا ۷ طبقه تعلق میگیره یا نه حقوق مکتسبه برای تجاری برای ملک های مسکونی متراژ مسکونی مفیدی هست که در پایان کارشون قید شده اینم ملک خیلی خوبیه برای اینکه بکشونیمش دفتر و کارهاشو بکنیم ببین با چه درایتی میتونیم کارشو جذب کنیم .
   برای اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید. ۰۲۱٫۲۲۸۲۶۳۱۸

 35. نوروز کشاورز

  بنده منزلی دارم به مساحت ۱۶۰مترمربع که طبقه هم کف آن با ۱۱۳ متر زیر بنا ساخته شده بنده تاچند طبقه مجاز به ساختن منزل می باشم

 36. سلام.ما ۳ تا ملک هستیم که جمعا ۲۳۰ متر میشه داخل کوچه ۴ متری که با اصلاح کوچه میشه ۶ متری .الان چون پشت این ملک ها گاراژ هست اومدن دستور نقشه پهنه sدادن سوالم اینه که میشه این ۳ تا ملک رو مسکونی ۵ طبقه گرفت…خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید کلی از سرمایمون همین خونست و الان سازنده ای بخاطر اینه پهنه s دادن نمیاد بسازه…

  1. با سلام
   ابتدا به ساکن باید دستور نقشه اخذ نمایید و پس از آن با ارسال دستور نقشه به شرکت تکا راهنمایی مقدور خواهد بود.

 37. سلام وخسته نباشید
  دو تا سوال داشتم
  بهار خواب در خانه ی ویلایی جز متراژ خانه محسوب میشه؟
  در خانه های حیاط شمالی یک طبقه که در سمت شمال همسایه ندارن باز هم باید از بر زمین بنا فاصله داشته باشه؟ اگر بله چند متر
  مرسی از زمانی که میگذارید

 38. سلام روزتون بخیر
  دوزمین به متراژ۱۱۵٫۵ وعرض ۸ اگر بخواددرمنطقه ۸ درکوچه ای با عرض ۶ تجمیع بشه شهرداری چند طبقه وچند واحد به چه متراژی درهرطبقه مجوز ساخت میدهد
  وبه کسی که مالک یکی از این زمین است چند واحد چند متری وچند پارکینگ وانباری تعلق میگیرد.درضمن سازنده خودش مالک یک قطعه از این زمینهاست.
  وماتوی چه مواردی میتونیم دخالت داشته باشیم .
  بیزحمت اگرمتنی دراین رابطه هست برای بنده ارسال کنید
  متشکرم از وقتی که برام گذاشتید

  1. با سلام
   با توجه به حجم اطلاعات ورودی و درخواستی، پاسخ به سوالات شما در صورت اخذ دستور نقشه ممکن خواهد بود. لازم به ذکر است با شرکت در کلاسهای ضوابط سهرسازی و مشارکت در ساخت که توسط شرکت تکا برگزار می گردد،می توانید به اطلاعات خود در این زمینه بیافزایید.

 39. سلا م خسته نباشید
  بنده قطعه زمینی به مساحت ۱۹۰۰ متر مربع عرض ۴۰ طول ۴۷ متر میباشد خیلی سال هست زمین را دارم
  آدرس زمین منطقه ۲۲ میدان موج از غرب با برجهای ۲۱ طبقه ایزد یار و از جنب با فاز دو ایزدیار همسایه هست
  میخواستم جهت اخذ مجوز پروانه ساخت اقدام نمایم
  می خواستم بدونم چند طبقه مجوز ساخت میدهند
  و هزینه تراکم چقدر میباشد ممنون میشم راهنمایی نمایید
  با تشکر قریشی

 40. باسلام ملکی در سال گذشته با اخذدستورنقشه در پهنه r122 امکان ساخت پنج طبقه صادر شده ولی در حال حاضر و در سال ۹۸ همان پهنه تبدیل به r112 شده و شهرداری میگوید سه طبقه میتوانید بسازید ایا امکان دریافت مجدد پنج طبقه وجود دارد راه حل چیست؟

 41. سلام
  بنظرم مثالتان ایراد دارد زیرا مساحت زمین را ۳۰۱ متر و گذر را ۱۲ متر فرض کردید.
  با این حساب پهنه آن R131 میشود نه R122 یعنی شش طبقه مسکونی میدهند نه پنج تا روی پیلوت!

 42. سلام خسته نباشید,مساحت کل ملک ۲۸۳،بر۹.۵ در کل ۷ واحد,چند طبقه چند واحدی داده میشود؟
  ,سپاسگزارم

 43. سلام
  زمینی به متراژ ۱۰۰ متر دارم که در تقاطع خیابان ۱۸ متری و کوچه ۸ متری واقع شده. جهت اخذ پروانه برای تمام عرصه و بصورت پیلوت با سه طبقه مسکونی اقدام نموده ام . موافقت کمیسیون ماده ۵ برای تمام عرصه (پیلوت شامل پارکینگ و تجاری و سه طبقه مسکونی ) نیز گرفته ام . حال شهرداری رضایت همسایه های شمالی و شرقی را میخواهد . از همسایه شمالی رضایت گرفته ام ولی همسایه شرقی رضایت نمیدهد . با توجه به اینکه ساختمان من سایه اندازی به همسایه شرقی ندارد آیا لزومی به اخذ رضایت همسایه شرقی هست؟
  با تشکر

 44. سلام ما دو تا ملک داریم به متراژ ۱۷۰ متری . میخواییم تجمیع کنیم که پهنه ی آن R122 گذر ۱۰ متری . میخواستم جواز ۶ طبقه میدن ؟ در منطقه ۴ ؟؟؟

 45. امین حسام پور

  سلام خدا قوت واقعا جای دست مریزاد داره اطلاعات خوب مفید بروز ، زحمتی براتون داشتم لطف بفرمائید همینجا پاسخ بدید ممنون میشم
  ملکی دارم۳۲۴ متر مربع در حال گرفتن دستور نقشه ۱۲ متر در ۲۷ که عرض گذر ۱۶ تعیین شده در پهنه r122 متاسفانه یا خوشبختانه اصلاحی داره در طرح تفصیلی جدید از عرض و عرض ملک میشود۹ونیم بدون احتساب درز انقظاع با ۵ طبقه ابتدا خواستم بدونم موضوع یک به ۳ که تشویقی شهرداری است در هر طبقه محاسبه میشود یا همان طبقه اول ، دوم اینکه آیا با این مساحت ۳ واحدی در هر طبقه اجازه می دهند یا نه؟ و اینکه چگونه است که شهرداری زمین شما را اصلاح می کند و ناقص و افزایش بنا به همان مساحت نمی دهد
  جهت استحضار از عرض ۲و نیم به طول ۱۵ متر اصلاحی دارد با سپاس فراوان

 46. رضا محمدزاده

  سلام یک زمین سه نبش که از جنوب عرض کوچه زیاده و ۶ سقف ساخته از پشت سر یعنی شمال یک کوچه ۶متریه که سایه ی این ساختمان جدید میافته روی ساختمان روبروش. از هرکی می پرسم می گه تراکمش رو از طرف کوچه ی عریضتر بعنی جنوبی گرفته. آیا این گوچه ی ۶ متری که بین ساختمان ما و اونهاست محدودیتی برای تعداد طبقاتش ایجاد نمی کنه؟

 47. سلام.
  ما یه منزل مسکونی در به حیاط داریم بر رو خیابان ۲۴ متری.
  در ضلع شرقی اون یک نانوایی با سطح اشغال ۱۰۰ % ساخته شده و روی اون یه طبقه مسکونی ساخته شده. در واقع هم نانوایی و هم مسکونی به اندازه ی کل مساحت زمین ساختمان بنا کردند.
  در ضلغ غربی منزل نیز یک مغازه ساخته شده که سطح اشغال اون هم ۱۰۰ درصد هست.
  سوال من اینه که آیا ما هم می تونیم با توجه به پیشروی هایی که همسایگانمون انجام دادند برای تغییر کاربری منزل از مسکونی به تجاری، با سطح اشغال ۱۰۰ درصد اقدام کنیم؟ یعنی ما هم می تونیم به اندازه ی اونها بسازیم یا خیر؟

 48. سلام ملک ما در پهنه R212منطقه یک واقع شده ما این ملک را تجمیع کردیم کل زمین ۱۹۲متر شده که با عقب نشینی ۱۷۷ مانده گذر ما ۱۲ متری و۴ متری دوکله است الان برای صدور عوارض ۲۰درصد پیشروی چون ملک قولنامه ای هست میگن عوارض باید پرداخت کنید ان هم چندین برابر خواستم بدونم پهنه ما یک بافت روستایی ایا باید عوارض مثل عوارض پهنهR122 پرداخت کنیم عوارض فرق میکنه آخه برای پیشروی حدودا۲۰درصد متری ۵میلیون. عوارض میخواد

 49. سلام خدمت شما
  یک زمین به متراژ ۱۲۵ متر مجوز صددرصد از شهرداری گرفتم با زیر زمین تجاری مغازه و دوطبقه با دو تا پارکینگ
  سوال این هست چقد زیر بنا کلش میشه لطفأ جواب بدید
  ممنون

 50. سلام یه سوالی داشتم
  این قانون ۶۰+۲ اون ضربدر ۲ رو برداشتن؟؟؟ ما الان زمینی بگیریم ۲۱۰ متری مثلا اون ضربدر ۲ رو نمیدن بهمون؟؟؟

 51. باسلام
  ۱۲۰۰ متر زمین داریم که ۳۰*۴۰ میباشد و بر زمین ۴۰ متر هست. گذر ۱۲ متری میباشد.ملک در منطقه یک تهران میباشد.
  میخواستم بدونم چه میزان تراکم و چه تعداد طبقه برای ساخت تعلق میگیرد.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 52. باسلام و عرض تشکر بابت مطالب خوبی که ارائه کردید من یک واحد (طبقه دوم) یک ساختمان با زمینی به متراژ ۳۰۰مترو پروانه ساخت ۱۸۵ متر رو خریداری کردم و الان که میخوام واحد رو تحویل بگیرم میبینم صاحب زمین با هماهنگی کسی که وکالت ساخت دارد انتهای نمای جنوبی ساختمان رو دیوار چینی کرده و عملا صد متر از زمین رو جداگانه داره ساخت وساز میکنه به طوری که جلو واحد من رو اشغال کرده و مانع رسیدن نور شده خواستم راهنمایی بفرمائید قانونی چیکار باید کرد اصلا مجاز به این کار بوده اند ممنون

 53. با سلام وخسته نباشین به شما.من یه ملکی دارم به متراژ ۲۳۶ بابر۱۲گذر ۱۰در صادقیه با پهنای r122 باتوجه با اینکه همه ساختمونا تو این کوچه فقط ۴ طبقه مسکونی دارن البته ۷یا ۸ سال ساختن میخواستم بدونم اگه این قانون حذف طبقاتو اگه ازاد کنن میشه ۵تا مسکونی گرفت یا نه ممنون میشم راهنماییمون کنین ؟

  1. سلام با توجه به اینکه متراژ شما فعلا به ۲۵۰ نرسیده امکان اخذ طبقه ۶ وجود ندارد مگر اینکه ۶۰% از املاک واقع در خیابان شما ۵ طبقه و بیشتر باشند که آنهم باید از شهرداری مرکز اقدام نمود

 54. محمد ایمانی

  سلام ،ملک مسکونی دارم به متراژ ۶۴۰ متر که ۳۰ سال پیش حدود ۲۲۰ متر آن با پروانه مسکونی ساخته شده، الان قصد دارم حدود ۲۷۰ متر از این ملک که کاملا جدا از ساختمان قدیمی هست و حدود ۱۰ متر حاشیه از خیابان اصلی دارد را آپارتمان سازی کنم.
  آیا بدون تفکیک ملک و عدم پرداخت سهم خدمات شهرداری (ماده ۱۰۱)، می توان با توجه به قانون ۶۰ درصد ساخت، که حدود ۱۶۰ متر دیگر امکان ساخت بنا به این ملک تعلق می گیرد، از این قانون استفاده کرد و درخواست صدور پروانه داد؟ اگر راه دیگری وجود دارد؟ لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

 55. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم مساحت مفید یعنی همون متراژ ساختمونی که درش مستاجر هستم چقدره چون سند تفکیکی نداره و نمیتونم متوجه بشم چقدر هستش
  شماره شناسنایی ملک این هست ملک در تهران محله داراباد با شماره شناسنایی : ۵۲۱۱۴۰۳۴
  زمین تا جایی ک تونستم از سایت تهران من اطلاعات درارم ۱۵۴٫۸ مساحتش هست و زیر پهنه r122 عرض گذر پورابتهاج ۱۸ متری حداکثر تراکم ۲۴۰ درصد
  و مساحت کل زده ۵۶۶٫۶۴ متر در ۵ طبقه سال ۸۸ پروانه تغییر نقشه گرفته با این مساحت ک گفتم
  در همکف پارکینگ و ۴ طبقه بنا مسکونی هستش
  ابعاد زمین ۷٫۲۴ و ۶٫۲۴ یعنی طول شرق و غرب ۲۴ ، جنوب به گذر ۷ و شمال به پلاک ۶
  خیلی واجبه برام لطفا اگر متراز دقیق این واحد رو تونستین برام درارید که با این وضع اجاره ها مالک ازم سو استفاده نکنه و پول متر بیشتر بگیره از اجاره
  ممنونم

 56. سلام . سطح اشغال ملکی که دارای ۵۹۵ متر مربع زمین و بنایی به مساحت ۴۰۰ متر مربع در همکف دارد ویک زیر زمین به مساحت ۷۶ متر مربع در خارج از بنای احداثی و در حیاط قرار گرفته است چقدر است ؟ به عبارت دیگر آیا مساحت زیر زمین واقع در حیاط که خارج از بنای اطلی قرار دارد و کاریرد پست برق دارد ،در محاسبه سطح اشغال منظور میشود ؟ تاریخ ساخت ملک سال ۱۳۵۰ می باشد .

 57. احمد بهشتیان

  با سلام ، زمینی ۱۰۰ متری در سال ۹۰ساخته شده و طبق مجوز قانونی ، و دریافت پروانه ساخت که شامل یک پارکینگ و دو واحد آپارتمان ، مناسفانه ورودی پارکینک یک متر بیشتر نیست و ناظر ساختمان شهرداری طبق نقشه اجرا کرده ، صاحب ملک بعد از مدتی چون ورودی پارکینگ نداشته ، پارکینگ را تبدیل به واحد نموده ، ضمن اینکه این مللک پس از ساخت پایان کار هم در یافت نموده، سوال اینکه جهت تفکیک و در یافت سند جدا ، چه اقداماتی باید انجام داد

 58. یک سوالی برام پیش اومده از کجا باید طرح تفضیلی رو بگیریم که اینقدر دردسر نکشیم و جریمه ندیم.؟ سایتی سامانه ای چیزی هست؟ مثلا در شهرستان ها طرح تفضیلی رو باید از کجا دانلود کرد؟ شهرداری طرح تفضیلی تصویب شده رو میده به ما؟
  با تشکر

 59. سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفید و آموزنده.
  ایا ضتبطه و بخشنامه خاصی برای سایه اندازی املاک مجاور در تهران وجود دارد؟در صورتی که پاسخ مثبت می باشد لطفا شماره و عنوان بخشنامه را؟ممنون

 60. سلام ، وقت بخیر ، زمینی داریم که نسبت به ملک های دو طرف طول دراز تر و عرض کمتر دارد ، پهنه ی آن m116 هست و تا 50 درصد سطح اشغال میدهند ، اگر این 50 درصد ساخته شود ملک حدود 6 متر عقب تر از دو ملک کناری قرار میگیرد ، آیا راهی مبنی بر همباد کرد نما ها میباشد که در واقع با پاسیو این اتفاق نیفتد ؟ یعنی 50 درصد بشود 60 یا 70 درصد تا نما ها همباد شود ؟؟

 61. سلام
  برای ملک با مشخصات زیر آیا 6 طبقه جواز ساخت می دهند؟
  منطقه 5 پهنه ملک: R131
  بافت فرسوده می باشد
  مساحت زمین 400 متر مربع
  ملک شمالی جنوبی
  بر سمت شمال 5 متر و منتهی به میدان با فضای باز
  بر سمت شرقی 40 متر به گذر 16 متری و بوستان(درب ورودی ساختمان)
  بر سمت غربی 40 متر به مجتمع مسکونی 80 واحدی
  حیاط سمت جنوب و منتهی به برج (ورودی از بر شرقی)

 62. سلام
  زمین به متراژ ۲۲۵۰ متر پهنه R120 بر ۴۱ و گذر ۶ متری
  ممنون میشم بفرمایید حداکثر طبقات و تراکم رو

 63. خدا را شکر که خوشتان آمد
  پس بگذارید اعیانی ما در عرصه و پهنای شما بماند که خوشحالی شما باعث خوشحالی ما میشود ، امیدارم در آینده بتوانید سطح اشغال بیشتری از عرصه را داشته باشید.

 64. علی اصغرحسینی

  باسلام وتشکرازراهنمایی های شما
  من درشهرگلبهارزمین ۶۰۰متری دارم که تراکمش متوسط می باشداما می خواهم فقط یک طبقه بسازم شهرداری میگه بایدپایین راکلا پیلوت بزنیدتابرای یک طبقه پروانه صادرشودایااین قانونی است یانه

 65. سعید سیلاوی

  س. خانه فرسوده وکنگی. ۱۰۰ متری عرصه گذ ر ۱۴ وروبرو اتوبان ۶۰ متری وسند شش دونگ همکف تجاری ومسکونی مختلط وارتفا چند متر وتوان ساخت وساز وپروانه بگیرم

  1. علیرضا شفیعی

   سلام، برای محاسبه تراکم ساخت، کد شناسایی ملک و یا زیر پهنه ملک هم مورد نیاز هست. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان با شماره 22826318 تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.