این مسئله در حال حاضر دغدغه بسیاری از مالکین املاک کلنگی می‌باشد و تصمیم‌گیری برای آن‌ها در مورد  اینکه ملک کلنگی خود را بفروشند یا مشارکت در ساخت انجام دهند بسیار دشوار شده است. امیدوارم خواندن این مطلب بتواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند.

در سال‌های اخیر به علت نوسانات شدید قیمت بازار مسکن، مالکین آگاه به جای فروش ملک کلنگی تصمیم به مشارکت در ساخت با سازندگان می‌نمایند. چون مالکی که ملک کلنگی خود را می‌فروشد و به جای آن آپارتمان خریداری میکند متضرر می‌گردد. می‌گویید چطور؟

بطور مثال:

قیمت ملک کلنگی مسکونی  درمنطقه‌ای از  فرمانیه ۲۸ میلیون تومان می‌باشد. اگر مالک، ملک کلنگی که ۳۰۰ متر متراژ دارد را  بفروشد حجم کل مبلغ دریافتی ایشان ۸٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان خواهد بود.

و او با این مبلغ می‌تواند ۳۸۱ متر آپارتمان نوساز با قیمت متری ۲۲ میلیون تومان در همان منطقه خریداری کند.

محاسبه کنیم اگر مالک همین ملک بخواهد مشارکت در ساخت انجام دهد صاحب چند متر آپارتمان نوساز می‌شود؟

اگر درصد قرارداد مشارکت در ساخت مالک ۶۰% در ۵ طبقه ملک باشد، متراژی که به بعد از ساخت به ایشان تعلق می‌گیرد ۵۴۰ متر می‌باشد و همچنین متری ۳ میلیون تومان بلاعوض دریافت خواهد کرد، که مبلغ آن کلا ۹۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان خواهد شد.

در نتیجه حدودا ۱۶۰ متر آپارتمان به اضافه ۹۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان ارزش افزوده برای مالک بوجود خواهد آمد.

مالکین عزیز باید برای عقد قرارداد مشارکت در ساخت از مشاورین مجربی که تمامی مسائل حقوقی، ضوابط شهرداری و مسائل فنی مسلط می‌باشند بهره ببرند و از تجربیات ایشان استفاده کنند تا از قرارداد خود منتفع گردند. در غیر اینصورت قرار داد مشارکت در ساخت آن‌ها به مسائل جبران‌ناپذیری برمی‌خورند و برای آن‌ها مسئله ساز می‌شود.

قرارداد مشارکت در ساخت برای مالکین کلنگی بسیار سودمند تر از فروش می‌باشد ولی به دلیل عدم برابری اطلاعات و تجربه سازنده و مالکین، معمولا ریسک مشارکت در ساخت برای مالکین بیشتر خواهد بود.
اگر مالکین از کارشناسان مشارکت در ساخت مشاوره بگیرند و سطح معلومات حقوقی خود را بالا ببرند میزان ریسک مشارکت در ساخت کم خواهد شد.

 

 

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.