در این مقاله سعی بر این داریم تا با بررسی نقش میانجیگر در اختلافات و دعاوی ملکی به عنوان روش جایگزین برای اقدام حقوقی به حل اختلافات ملکی کمکی کرده باشیم.

امروزه در کشورهای پیشرفته کمپانی های مختلف و افرادی که در حوزه ساخت و ساز فعال هستند به دلیل خصوصی ماندن مورد اختلاف و هزینه‌های مالی و زمانی کمتر در روش میانجیگری، این روش را جایگزین اقدام حقوقی و رفتن به دادگستری نموده اند.

مهندس آریا بختیاری
مهندس آریا بختیاری
کارشناس در حوزه قراردادهای مشارکت در ساخت و حل اختلاف و داوری در پروژه های عمرانی
Read More
روش میانجیگری در واقع وارد کردن شخص ثالثی با دانش فنی و حقوقی در حوزه اختلاف و توانایی حل مسئله است تا با بررسی مسائلی که بین طرفین گذشته است و انطباق آن با اظهارات طرفین در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب برای دو طرف و تنظیم توافقنامه ای بر پایه نتیجه مورد نظر اقدامات لازم را انجام دهد.

بررسی نقش میانجیگر در این مقاله به چگونگی انجام میانجیگری و یافتن نقطه‌ای در مورد اختلاف طرفین است که هر دو طرف راضی به انجام توافق باشند مربوط است چرا که رای میانجیگر بر خلاف رای داور و قاضی در صورتی یکی از طرفین راضی نباشد قابلیت اجرایی ندارد و این وظیفه میانجیگر است که با بررسی شرح ماوقع و مدارک و اسناد موجود و پیش بینی راه حل ها و مزایا و معایب این راه حل ها، طرفین را نسبت به شرایط موجود و شرایط برون رفت از آن با کمترین هزینه و در کمترین زمان توجیه کند.

در حالت تئوری انجام عمل میانجیگری ساده به نظر می‌رسد اما در عمل با توجه به جزئیات، میانجیگری بسیار مشکل و حتی در گاهی مواقع غیر ممکن است زیرا برای رسیدن به یک توافق پایدار طرفین باید دارای انعطاف باشند تا از مواضع خود اندکی عقب نشینی کنند و گاهی با توجه به شخصیت افراد و عدم درک درست از شرایط به وجود آمده طرفین با پافشاری در موضع خود باعث حل نشدن موضوع اختلاف می‌شوند.

نقش میانجیگر در دعاوی ملکی و مشارکت در ساخت شرکت مهندسی تُکا

 برای تفکیک وظایف میانجی گر می توان به 5 مرحله زیر اشاره کرد.

  1. بررسی مدارک و اسناد کامل پروژه و تمامی قراردادها و توافقات کتبی و اظهارنامه‌های طرفین و اسناد و مدارک شهرداری و شهرسازی.
  2. مذاکره با دو طرف به منظور کسب اطلاعات تکمیلی و یافتن نقطه نظرات مشترک و خط قرمزهای هر یک از طرفین.
  3. یافتن راه حل های موجود برای برون رفت از اختلاف و بررسی هر یک از راه حل ها از لحاظ قابل انجام بودن و مزایا و معایب آن 
  4. انتخاب بهترین راه حل به نحوی که در کمترین زمان و با کمترین هزینه مورد قبول طرفین قرار بگیرد.
  5. تهیه و تنظیم توافقنامه به نحوی که تمامی موارد اختلاف را فیصله دهد و در آینده هیچ ادعایی بر خلاف مفاد آن قابل ارائه نباشد و گرفتن تایید و امضای طرفین و شهود.

بنابراین شخص میانجیگر باید دارای 4 توانایی و دانش باشد.

  1. دانش فنی و حقوقی به منظور بررسی اسناد و مدارک و قرارداد های موجود بین طرفین
  2. توانایی مذاکره و استخراج اطلاعات مفید از اظهارات طرفین.
  3. توانایی تحلیل و بررسی داده و حل مسئله.
  4. دانش حقوقی و توانایی تنظیم توافقنامه به صورتی که تمامی توافقات شفاهی مکتوب شود و برای اقدامات آینده همراه با ضمانت اجرایی برنامه ریزی شود.

شرکت مهندسی تُکا با تجربه 12 ساله در حدود 150 پرونده میانجیگری را مورد بررسی قرار داده و آمادگی پذیرفتن نقش داوری و میانجیگری را در پروژه‌های ساختمانی و موارد حل اختلاف را داراست.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان می‌توانید از طریق دکمه زیر اقدام کنید  و یا با شماره 02126150585 تماس فرمایید.

بیشتر بخوانید.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.