در این مقاله سعی کردیم عرف درصد مشارکت و مبلغ بلاعوض منطقه اختیاریه، پهنه‌های مسکونی و تجاری، پتانسیل‌های سرمایه گذاری، مزایا و دسترسی‌های این منطقه را بررسی کنیم.

محدوده اختیاریه

محله اختیاریه از شمال به اتوبان صدر میرسد و مرز جنوبی‌اش خیابان دولت و مرز شرقی آن خیابان پاسداران و مرز غربی آن بلوار کاوه می‌باشد.

تاریخچه اختیاریه

سند شش دانگ این ملک بزرگ در ابتدا به نام محمود خان قائم مقام بوده، وی یک و نیم دانگ از آن را وقف کرده چهار وم نیم دانگ دیگر را به صاحب اختیار فروخت، صاحب اختیار نام این منطقه را به اختیاریه تغییر داد و در آن یک مکتبخانه ساخت و اقدام به آبادانی این منطقه کرد.

پهنه بندی اختیاریه

عمده املاک محله اختیاریه در دسته‌بندی پهنه ی R122 (5 طبقه با سطح اشغال ۲+%۶۰) در بخش مسکونی و M113 (5 طبقه با سطح اشغال طبقه اول %۸۰ تجاری و طبقات بالا %۵۰ اداری یا مسکونی) در بخش مختلط (تجاری، اداری و مسکونی) واقع در محدوده بر خیابان اختیاریه جنوبی و میدان اختیاریه از خیابان کلاهدوز تا میدان اختیاریه و M116 (5 طبقه با سطح اشغال ۶۰% طبقه اول تجاری و طبقات بالا اداری یا مسکونی) در محدوده بر خیابان دیباجی از پارک ارغوان تا اتوبان صدر قرار دارد.

عرف درصد و بلاعوض مشارکت در ساخت

درصد مشارکت در ساخت و مبلغ بلاعوض برای هر ملک متفاوت است که بنابر توافق طرفین با توجه به هزینه ساخت و جواز،  لیست متریال و مرغوبیت ملک تعیین می‌شود، اما به طور کلی درصد مشارکت در املاک مسکونی ۶۰ به ۴۰ به نفع مالکین و در بخش های تجاری ۵۰-۵۰ مساوی است، مبلغ بلاعوض به دلیل تغییرات و تفاوت موقعیت قابل پیش‌بینی نیست اما مبلغی به عنوان بلاعوض به طور کلی در قراردادها در نظر گرفته می‌شود.

عرف لیست متریال منطقه

عمده املاک اختیاریه با متریال خارجی یا ایرانی درجه یک ساخته می‌شوند و به ندرت آپارتمان‌های بیش از ۵ طبقه در این منطقه دیده می‌شود.

وضعیت موقعیت تجاری

خیابان اختیاریه از منظر تجاری منطقه پر رونقی است و اکثر مغازه‌های آن در حال فعالیت هستند، ابعاد مغازه‌های اختیاریه عموماً ۱۰-۳۰ مترمربع است اما در سازه‌های جدید مغازه‌هایی با ابعاد بزرگ دیده می‌شود.

دسترسی محله اختیاریه: محله اختیاریه به دلیل دسترسی مستقیم به اتوبان صدر از شمال، خیابان پاسداران از شرق و بلوار کاوه از غرب موقعیت بسیار مناسبی از لحاظ دسترسی دارد و این مورد از مزایای این منطقه است.

مزایای محله اختیاریه

محله اختیاریه از نظر مسکونی و تجاری به دلیل وجود بازار روز و تجاری‌های پر رونق محله‌ای پر تردد است و برای ساخت مسکونی و تجاری مناسب است، دسترسی خوب و امنیت بالا از مزایای محله اختیاریه محسوب می‌شود.

 

منطقه اختیاریه

 

منطقه اختیاریه

 

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.