چند وقت پیش به پیشنهاد یکی از بچه‌های دفتر مهندسی تُکا جلسه‌ای در پاساژ رویال آدرس که توسط آقای حسین محمودی طراحی شده و سازنده آن آقای منصورزاده و درگاهی هستند، داشتیم تا با ایده جدیدشون که یک پاساژ آنلاین است به نام  آدرس کلیک  آشنا بشیم و در صورت تمایل هم از این مجموعه مغازه مجازی بگیریم!

اجرای خیلی خوب یک ایده بد شرکت مهندسی تُکا
اجرای خیلی خوب یک ایده بد 


جهت مطالعه قسمت اول بلاگ من – ساختمان‌های بنفش بسازید.

 

سه نفری به پاساژ رویال آدرس الهیه رفتیم و پس از پارک کردن ماشین توی پارکینگ زیبای پاساژ، با آسانسور وارد فضای اصلی که برای پرزنت کردن مراجعین تدارک دیده بودند شدیم. کل پاساژ تعطیل بود و فقط همین بخش بازاریابی آدرس کلیک فعالیت می‌کرد. وارد فضای شلوغی شدیم که یک ماکت ۳۰ طبقه از یک ساختمان بزرگ به زیبایی ساخته شده بود و در ورودی فضا قرار داشت. ساختمانی که دیتیلی نداشت و بیشتر حالتی بین واقعی و غیرواقعی بودن را تداعی می‌کرد. برام جای تعجب داشت و منتظر بودم ببینم واقعا ایده اصلی این کسب و کار چیست. به سمت میزی هدایت شدیم و پس از آن ۲ خانم برای مدت ۳۰ دقیقه راجع به ایده آدرس کلیک صحبت کردند. البته انقدر فضا شلوغ بود که سخت می‌شد تمرکز کرد. 

اصل داستان از این قرار بود که مغازه‌داران و صاحبین کسب و کار می‌توانند در یک پاساژ مجازی مغازه‌ای با دهانه‌های مختلف (بر متفاوت) اجاره کنند و قرار هست هر طبقه از پاساژ مختص یک صنف باشد. مثلا طبقه اول طلا فروش، طبقه دوم آجیل و … .  البته این تعاریف طوری مطرح می‌شد که اگر همین امروز مغازمونو نگیریم باختیم، فردا دیره، مغازه‌ها محدوده و  از اینجور حرف‌ها!

اجرای خیلی خوب یک ایده بد شرکت مهندسی تُکا
اجرای خیلی خوب یک ایده بد

پرسیدم ایده این کار از کجا آمده و مشاور یا مجری طرح کیه؟ پاسخ این بود که شخص مالک پاساژ رویال آدرس با توجه به سفرهای متعدد خودشون به این ایده رسیده‌اند. پرسیدم بنظرتون وقتی این ایده قرار هست در بستر وب باشد چرا باید محدودیت مغازه وجود داشته باشد و اصلا چرا مغازه‌داران باید هزینه‌های هنگفتی (سالانه بین ۷ الی ۵۰ میلیون تومان) بپردازند؟ که البته دوستان جواب خاصی نداشتند و خوب این به نظرم به نوعی ترفند فروش بوده که صرفا از بالادستیان یاد گرفته‌اند و اندکی هم به خودشان زحمت نداده بودند که راجع به آن فکر کنند. 

بالاخره توضیحات تمام شد و از دفتر فروش خارج شدیم. با خودم فکر کردم واقعا این پاساژ چگونه می‌خواهد با فروشگاهی مثل دیجی کالا رقابت کند. چطور این دوستان تصور می‌کنند پاساژگردی که خودش یک نوع تفریح به حساب می‌آید جایش را به یک پاساژ مجازی می‌دهد که حالا مثلا هر طبقه یک صنف باشد. 

مزیت اصلی این پاساژ آنلاین چه خواهید بود که حالا من صاحب کسب و کار باید سالانه اجاره هم بپردازم؟

در تبلیغات دیگر این پاساژ آنلاین به این نکته اشاره شده که شما می‌توانید ۷ روز هفته و ۲۴ ساعته خرید کنید یا مغازه را باز نگه دارید جزو مزایا ذکر شده است. خیلی عجیبه چون این یک ویژگی اساسی وب سایت‌ها می‌باشد و مزیتی نیست که این ایده روی آن تاکید دارد. البته مزایای دیگری هم دارد مثل صحبت با فروشنده و … که همه جزو پیش نیازهای یک سایت آنلاین فروش بود.

البته مراجعه کنندگان باید مواظب ظاهر فریبنده و اغوا کننده مجموعه باشند!

اجرای خیلی خوب یک ایده بد
اجرای خیلی خوب یک ایده بد

جالب اینکه در صفحه جابینجاي مجموعه آدرس کلیک در قسمت معرفی شرکت ذکر شده که بیش از ۳۰۰ نفر پرسنل دارند و مجموعه قصد دارد در سطح خاورمیانه مطرح شود و نقطه عطف صنعت تجارت الکترونیک خواهند بود. هم اکنون هم تعداد زیادی نیروی فروش، برنامه‌نویس و … استخدام می‌کند. 

واقعا اگر کمی بیشتر تحقیق می‌کردند شاید متوجه می‌شوند که خریداری که قرار هست بصورت اینترنتی محصولی را بخرد یکراست می‌رود سر همان محصول و این خاصیت فضای اینترنتی است. مزیت اصلی این ایده (Key Value) برای مغازه‌داران چیست؟ فقط ویترین‌های متنوع با هزینه‌های گزاف؟! آدرس کلیک چه دردی را دوا می‌کند؟ فلسفه وجودی آن چیست؟

البته به نظرم مجریان این طرح یک ایده بد را خیلی خوب بازاریابی می‌کنند و ممکن است عده زیادی هم تحت جو فروشندگان و فشارهای روانی قرار گیرند ولی فکر می‌کنم صاحبان این ایده هرچه زودتر باید تغییر جهت بدهند.

 قرار بود این پاساژ و قرعه کشی‌های آن اول بهمن ۹۹ شروع شود که با مراجعه به سایت متوجه شدم این کار هم یک ماه به تعویق افتاده است.

اجرای خیلی خوب یک ایده بد شرکت مهندسی تُکا
اجرای خیلی خوب یک ایده بد

احتمالا عده‌ای در این سیستم ثبت‌نام کرده و ممکن است حدود یک سال هم فعالیت نمایند اما اگر رویه همین باشد و مدیران تغییر جهت ندهند به نظرم این ایده راه به جایی نخواهد برد.

آدرس کلیک مصداق بارز اجرای خوب یک ایده بد است و امیدوارم مدیران مجموعه هرچه زودتر جلوی این ضرر را بگیرند.

بنظرم می‌آید این ایده زیاد پخته نبود و نتیجه اجرای خیلی خوب یک ایده بد چیزی جز فاجعه نیست و صرفا خواستم اینجا با مخاطبین خودم آن را در میان بگذارم.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.