ماده مهم در قرارداد مشارکت در ساخت در تعدد مالکین

در بسیاری از مسائل دیده ایم وقتی تعداد افراد بالا می رود رسیدن به یک توافق  کار دشواری می شود و در مواردی غیر ممکن می شود. در این مقاله میخواهیم به یکی از مهم ترین بند ها در صورت تعدد مالکین یا سازندگان بپردازیم.

۱. طرف اول بدین وسیله آقای/خانم…… را به عنوان نماینده و عامل هماهنگ کننده/ نظارت کننده/ تصمیم گیرنده خود انتخاب می‌کنند و نامبرده می‌پذیرد که به عنوان نماینده مالکین عمل نماید.

۲. کلیه صورتجلسات و توافقات بعدی با حضور نماینده مالکین قابل انجام و لازم الاجرا می‌باشد و حکم حضور همه مالکین را دارد و همچنین مورد قبول مالکین می‌باشد نماینده طرف اول حق نظارت (با هماهنگی) بر پیشرفت پروژه را دارد ولی حق مداخله در مشخصات فنی و جزئیات اجرایی تایید شده را نخواهد داشت.

۳. قصور یا انحراف سازنده در اجرای مفاد این قرارداد بطور کتبی توسط نماینده طرف اول به طرف دوم قرارداد اعلام خواهد شد در صورتی که طرفین در این خصوص به توافق نرسند موضوع به داور یا مرجع قانونی ارجاع می گردد و برای طرفین لازم الاجراست.

۴. مذاکرات بعدی با حضور نماینده طرف اول انجام خواهد گرفت تمامی صورتجلسات و توافقات احتمالی فی مابین طرفین که در آینده انجام می شود جز لاینفک این قرارداد بوده و طرفین ملزم به رعایت آنها می‌باشند.

۵. سازندگان بدین وسیله آقا/خانم………. را به عنوان نماینده تام الاختیار خود انتخاب می‌کنند و نامبرده می‌پذیرد که به عنوان نماینده سازندگان عمل نمایند و هرگونه توافق کتبی یا متممی با امضای ایشان مورد قبول تمامی سازندگان می‌باشد.

۶. نمایندگان تعهد می نمایند که حق استعفا از سمت خود را بدون اجازه دیگر نمایندگان را نخواهند داشت.

لزوم این ماده

گاهی اوقات در صورت تعدد طرفین ممکن است نیاز باشد تا فرد یا افرادی به عنوان نماینده یا نمایندگان در قرارداد انتخاب شوند. وجود این ماده در قرارداد الزامی نمی‌باشد ولی پیشنهاد می‌شود که نماینده در قرارداد انتخاب شود تا روند مذاکرات با طرفین به سرعت پیش برود. هنگامی که تعدد بالا می رود همسو و هم نظر کردن افراد، کار دشواری می‌شود به همین دلیل انتخاب نماینده واجب است.

نکات

انتخاب نماینده به هیچ عنوان به معنی انتخاب ناظر پروژه نمی‌باشد. نماینده صرفا حق نظارت بر پیشرفت کلی ساختمان را دارد نه اظهار نظر در خصوص کیفیت ساخت، مگر این که در قرارداد صراحتا ذکر شده باشد.

قرارداد مشارکت یک عقد مستمر است و با توجه به خاصیت پروژه‌های ساختمانی، حوادث، تغییرات، تحریم‌ها و……. باید زمان معینی در ماه را برای گزارش پیشرفت کار و تنظیم صورتجلسه و یا متمم قرارداد اختصاص داد. اختیارات نماینده می‌تواند بسیار وسیع باشد و یا محدود به نظارت کلی می‌باشد.

 

استثناهای ماده

ممکن است به دلیل عدم وجود توافق  بین مالکین امکان انتخاب نماینده وجود نداشته باشد. در این صورت پروسه توافقات آتی کمی سخت خواهد شد.

اشتباهات رایج

  1. عدم تعیین نماینده در صورت تعدد مالکین جزو اشتباهات اساسی می باشد.
  2. در پروژه هایی که مالکین بیش از ۳ نفر باشند تفویض اختیارات بیش از اندازه یا بدون قید و بند به نماینده غالبا موجب فساد می گردد.
  3. عدم تعیین حدود اختیارات نماینده جهت نظارت یا تصمیم گیری
  4. تعیین نمایندگان به صورت زوج باعث می شود طرفین در مواردی هم نظر نباشند و تصمیم گیری سخت و زمان‌بر باشد.
در اینستاگرام
ما را دنبال کنید!
call
021-22826318
برای مشاوره و تعیین وقت حضوری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.