اخذ طبقه اضافه روی پروژه‌های ساخته شده، در حال اجرا و یا در مراحل اخذ جواز، در چه شرایطی امکان‌پذیر است؟

درگذشته به دلیل نبود طرح تفصیلی گاها مشاهده می‌شد که در یک خیابان ساختمان‌هایی با طبقات مختلف احداث شده‌اند ولی از ابتدای سال ۱۳۹۰، طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران، تحت بررسی قرار گرفت و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ نیز به تأیید شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسید و حداکثر تراکم ساختمانی مجاز، ارتفاع و تعداد طبقات منوط به پهنه ملک، عرض معبر، مساحت زمین و موارد دیگر شد.

اگر مالک بدون دریافت مجوز اقدام به ساخت طبقه مازاد کند، عملی غیرقانونی بوده، ساخت و ساز طبقه اضافه غیرمجاز تلقی می‌شود. در این صورت شهرداری طبق قانون موظف است جلوی این ساخت و ساز غیرمجاز را در هر مرحله‌ای که هست، بگیرد و پس از متوقف کردن ساخت و ساز، شهرداری اقدام به تخریب طبقات اضافی ساخته شده می‌کند.

در برخی موارد خاص اخذ طبقه اضافه طبق ضوابط شهرداری امکان‌پذیر می‌باشد که چند مورد از آن را به اختصار شرح می‌دهیم:

شرایط و موقعیت ملک

به منظور سامان بخشی به سیمای شهر تهران، اگر تعداد طبقات بیش از ۶۰ درصد ساختمان‌های اطراف، بیشتر از طبقات مجاز ملک مورد نظر باشند، طبق شرایط خاصی می‌توان طبقه مازاد را اخذ کرد.

تجمیع قطعات

 در مواردی که  قطعات با یکدیگر تجمیع می‌شوند پروژه مشمول تراکم تشویقی می شود که در این صورت می توان تراکم مازاد را در طبقه اضافه و یا به صورت توزیع تراکم در طبقات اخذ کرد که این امر در شهرداری‌های مناطق مختلف به صورت سلیقه ای اعمال می‌شود.

مساحت قطعه

 در برخی از پهنه‌ها املاکی که مساحت آن‌ها از حداقل اندازه قطعه بزرگتر باشند مشمول تشویقی  طبقه مازاد می‌شوند.

در کلیه زیر پهنه‌های سکونت عام (R1)، در قطعاتی با وسعت پنج برابر حداقل اندازه قطعه، اعطای یک طبقه تشویقی با تراکم متناظر مجاز است.

در کلیه زیر پهنه های فعالیت (S2), (S1) به استثنای اراضی و املاک با نوعیت باغ، در قطعاتی با وسعت سه برابر حداقل اندازه قطعه، یک طبقه تشویقی با تراکم متناظر مجاز است.

در کلیه زیر پهنه‌های مختلط (M1) به استثنای اراضی و املاک با نوعیت باغ، در قطعاتی که استفاده غیرمسکونی دارند با وسعت سه برابر حداقل اندازه قطعه، یک طبقه تشویقی با تراکم متناظر و در قطعاتی که استفاده مسکونی دارند، با وسعت پنج برابر حداقل اندازه قطعه، یک طبقه تشویقی با تراکم متناظر مجاز است.

بافت فرسوده

برخی از املاک واقع در بافت فرسوده در صورتی که حداقل اندازه مساحت قطعه را دارا باشند مشمول تشویقی طبقه مازاد می‌شوند.

بسیار دیده می‌شود که افرادی سودجو تحت عنوان (رابط) حق مسلم شما را به عنوان اخذ طبقه تشویقی قلمداد می‌کنند، پس برای اینکه به این دردسرها دچار نشوید، پیشنهاد می‌کنیم با توجه به اهمیت موضوع برای آگاهی از روند قانونی اضافه طبقه با کارشناسان فنی مشورت کنید.

سی دی کارگاه آموزشی جامع ضوابط معماری و شهرداری تهران
جهت اطلاع از پکیج آموزشی و خرید محصول کلیک نمایید.

مقالات اخیر

برای اطلاع از رویدادهای جدید پیج tka_eng را در اینستاگرام دنبال کنید.

برای مشاوره و تعیین وقت حضوری با شماره 02126150585 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.