ماده دو قرارداد مشارکت در ساخت و آورده طرفین

ماده دو موضوع قرارداد مشارکت در ساخت عبارت است از مشارکت در ساخت 6 دانگ عرصه و اعیان ملک به مشخصات ماده … و احداث ساختمان با مشخصات ماده. ملک موصوف آورده (سرمایه) طرفین اول (مالکین) است و ارزش آن بر طرفین معلوم بوده که … درصد از كل سرمایه پروژه را تشکیل می‌دهد و سرمایه طرف دوم  پرداخت کلیه هزینه‌های اداری و اجرایی و انجام تمامی تعهدات قرارداد حاضر می‌باشد.

ارزش آن بر طرفین معلوم است و به اضافه ——– ریال بصورت مابه‌تفاوت (مابه‌تفاوت زمانی آورده هزینه‌هایی ساخت و ساز نسبت به ارزش آورده طرف دوم)/ قرض‌الحسنه اسکان که مجموع هزینه‌های ساخت و وجه نقد یاد شده ——درصد کل سرمایه مشارکت را شامل می‌شود. این قرارداد بر طبق ماده ۱۰ قانون مدنی بین طرفین منعقد گردیده است. سازنده باید مبلغ مابه التفاوت/قرض‌الحسنه قید شده در این بند را در زمان ….. بپردازد.

لزوم ماده دو قرارداد مشارکت در ساخت

در این ماده بصورت کلی موضوع قرارداد مشارکت بیان شده است. قراردادی که موضوع و سرمایه طرفین در آن مشخص نیست، ناقص است.

نکات ماده دوقرارداد مشارکت در ساخت

مورد اول: گاهی اوقات طرفین بر ذکر ارزش سرمایه خود تاکید دارند. در این صورت ممکن است در زمان امضای قرارداد سرمایه مالکین قابل ارزش گذاری باشد ولی ارزش گذاری سرمایه سازنده کار بسیار سختی است. با توجه به تغییرات قیمت‌ها امکان ادعاهای مختلف در خصوص به صرفه نبودن مشارکت و درخواست فسخ مبنی بر ادعای غَبن وجود دارد.

مورد دوم: زمان اخذ قرض‌الحسنه معمولا قبل از تخلیه ملک می‌باشد و باید بعد از تحویل آپارتمان‌های نوساز به سازنده عودت شود.

مورد سوم: زمان پرداخت مابه‌تفاوت (بلاعوض) بسیار حائز اهمیت است. اول باید دقت کنید که قرارداد مشارکت تا زمان اخذ جواز ساخت به نوعی معلق است.

برای خواندن ادامه مقاله ابتدا باید در سایت تُکا عضویت اشتراکی تهیه نمایید.

مقالات اخیر

برای اطلاع از رویدادهای جدید پیج tka_eng را در اینستاگرام دنبال کنید.

برای مشاوره و تعیین وقت حضوری با شماره 02126150585 تماس بگیرید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.