تعریف مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت قراردادی خصوصی است که طی آن یک یا چند شخص به عنوان مالک، سرمایه خود که همان ملک یا زمین است در اختیار شخص یا اشخاص دیگری می‌گذارد (سازنده) که سرمایه، تخصص و تعهد به دریافت مجوزات، ساخت پروژه و اخذ تاییده‌های لازم را طبق زمان‌بندی و توافق طرفین دارد. سازنده به به میزان هزینه‌کرد و پس از انجام پاره‌ای از تعهدات در قسمتی از ملک با مالک شریک خواهد شد.

طرف اول عرصه ملک خود را در اختیار طرف دیگر می‌گذارد و طرف دوم متعهد است به مرور زمان هزینه‌هایی را در پروژه انجام دهد. آورده (سرمایه) مالک کاملا قابل رویت می‌باشد ولی مشاهده آورده طرف دوم بسیار سخت است. به همین دلیل ریسک مشارکت در ساخت در ابتدای قرارداد برای مالکین بسیار بالاتر از سازنده است.

اما تعریفی که از مشارکت در ساخت شد نشان می‌دهد که سرمایه سازنده فقط سرمایه مالی نیست!
لطفا به نکات زیر در این خصوص توجه کنید.

بررسی قرارداد مشارکت در ساخت

سرمایه سازنده

طبق تعریف ما از قرارداد مشارکت، سازنده باید تمامی سرمایه مورد نیاز برای تکمیل پروژه را در روز امضای قرارداد داشته باشد.  اکثر سازندگان شاید حتی با داشتن کمتر از ۲۰% سرمایه و به امید پیش‌فروش واحدها اقدام به عقد قرارداد مشارکت می‌نمایند. البته از طرفی هم باید بپذیریم که با توجه به شرایط کشورمان شاید کمتر کسی حجم عمده سرمایه خود را بصورت وجه نقد نگه دارد.
دو ریسک اصلی در خصوص تامین سرمایه از سوی سازنده برای مالک ایجاد می‌شود. یکی عدم تامین سرمایه توسط سازنده و دومی پیش‌فروش غیرمجاز ایشان است. روش‌هایی برای بررسی بودجه سازندگان و جلوگیری از پیش‌فروش غیر مجاز وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
در فرهنگ کشور ما گاهی طرفین و خصوصا مالکین با خجالت خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند، که خدای نکرده به اعتبار، شأن و برند طرف مقابل لطمه ای وارد نشود. لطفا تعارف را کنار بگذارید و هر سوال و ابهامی که دارید را مطرح کنید. اساسا قرارداد جهت روزهای سخت و اختلافات نوشته می‌شود.

محاسبه سرمایه سازنده مشارکت در ساخت

تخصص سازنده

سازنده باید تخصص داشته باشد. تخصص سازنده به معنی داشتن تجربه و علم و دانش کافی در خصوص عملیات ساختمانی و مقررات جاری محل انجام پروژه و مسائل مرتبط با اخذ مجوزات از ارگان‌های مختلف است.

برای خواندن ادامه مقاله ابتدا باید در سایت تُکا عضویت اشتراکی تهیه نمایید.

ترتیب مقالات آکادمی تکا برای یادگیری در زمینه ساخت و ساز

مقالات اخیر

برای اطلاع از رویدادهای جدید پیج tka_eng را در اینستاگرام دنبال کنید.

برای مشاوره و تعیین وقت حضوری با شماره 02126150585 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.