در این مقاله سعی بر این داریم تا با آموزش مراحل عملی در بدست آوردن قیمت یک ملک کلنگی به مخاطبین عزیز شرکت مهندسی تُکا در بدست آوردن نزدیکترین قیمت، نسبت به قیمت واقعی زمین و ملک کلنگی اطلاع رسانی کنیم.

برای مالکینی که قصد فروش و یا مشارکت در ساخت را دارند و سازندگانی که قصد خرید و مشارکت دارند یا مشاورین املاک فعال در حوزه ملک کلنگی یکی از مهمترین دغدغه‌ها بدست آوردن قیمت واقعی ملک مورد نظر است، اما نکته مهم این است که املاک کلنگی و یا زمین‌ها مانند اجناس سوپر مارکتی دارای یک قیمت مصوب نیستند و بنا به عرضه و تقاضا، فوریت فروش و خرید، شرایط رکود ملک یا رونق آن تعیین قیمت می‌شود. 

اما مراحل زیر در یافتن قیمت این املاک به نسبت شرایط موجود موثر است.

  1. اولین مرحله محاسبه قیمت یک ملک کلنگی در واقع کسب اطلاعات کامل در مورد ملک است و این اطلاعات عبارتند از پهنه ملک،، عرض گذر ملک و مساحت و ابعاد دقیق ملک، بدست آوردن این اطلاعات برای محاسبه میزان تراکم و تعداد طبقات لازم است تا با دانستن قابلیت ساخت در ملک بتوان آن را با املاک مشابه مقایسه کرد و تعیین قیمت نمود.
  2. در مرحله دوم با مراجعه به سایت‌های آگهی ملک و با جستجوی املاک مشابه ملک کلنگی مورد نظر به یک قیمت حدودی راجع به ارزش ملک مورد نظر می‌رسم، نکته مهم در این بخش این است که در نظر داشته باشیم شباهت تنها از نظر موقعیت و ابعاد ملک نباشد و اطلاعاتی که در مرحله قبل بدست آوردیم را در مورد املاک مشابه در نظر بگیریم (برای مثال دو ملک 1000 متری مجاور یکی از املاک با پهنه G و دیگری با پهنه R حدود %70 تفاوت قیمت دارند).
  3. مرحله سوم پیگیریه آخرین معاملات انجام شده در محدوده ملک مورد نظر در صورت وجود است، در این مرحله در صورت وجود یک معامله در محل مشابه و تاریخ نزدیک به زمان پیگیری می‌توان یکی از دقیق ترین محاسبات برای قیمت ملک را انجام داد،با پرس و جو از اهالی محل مورد نظر و مشاورین فعال در این حوزه و یا از طریق وبسایت hmi.mrud.ir می‌توانید آخرین معاملات هر منطقه را نسبت به کد رهگیری اخذ شده با قیمت و متراژ و جزییات بیشتر مشاهده کنید، اما ممکن است بعضی از قیمت‌ها با اختلاف فاحش ثبت شده باشد که این قیمت‌ها نادرست ثبت شده است و قابل بررسی نیست.
  4. در مرحله چهارم با مراجعه به دفاتر مشاورین املاک و تقاضای خرید یک ملک کلنگی درخواست می‌کنید که ملکهای کلنگی و قیمت و شرایط ساخت آن را ارائه دهند تا با یافتن ملک‌های مشابه موجود در بازار نحوه ی عرضه و قیمت آن‌ها را بدست آورید و این قیمت‌های بدست آمده که معمولا بالاتر از قیمت واقعی ملک است ملاک خوبی برای ارزش گذاری زمین مورد نظر می‌باشد.
  5. در مرحله پنجم با دانستن دقیق تر قیمت و شرایط ملک خود به یک مشاور املاک و یا کارشناس ملکی خوشنام و قابل اعتماد مراجعه کنید و از ایشان بخواهید نظر خود را درباره ارزش ملک مورد نظر اعلام کند، این قیمت‌گذاری از این جهت مهم است که نظر فرد دیگری راجع به ملک مورد نظر را دریافت می‌کنید و از نکات ضعف و قوتی که شاید خودتان به آن توجه نکرده بودید با خبر می‌شوید.

در مورد ارزش‌گذاری قدرالسهم برای  یکی از مالکین در املاک کلنگی با توجه به تعداد مالکین و شرایط ملک قیمت ارزیابی شده می‌تواند کمتر یا بیشتر از قیمتی که معامله می‌شود باشد.

تمامی مراحل ذکر شده برای بدست آوردن قیمت یک ملک کلنگی موثر است اما توجه به قابلیت ساخت،تعداد طبقات و نوع جوازی که برای ساخت ارائه خواهد شد در ملک هایی که مورد بررسی قرار میدهیم از اهمیت بالایی برخوردار است و این بررسی نیاز به دانش ضوابط شهرسازی دارد تا با کمترین خطا بتوانیم ارزش یک ملک را محاسبه کنیم، شرکت مهندسی تُکا در پکیج آموزشی ضوابط شهرسازی و شهرداری به  صورت کامل آخرین ضوابط اجرایی شهرداری، طرح تفصیلی و مصوبات آن را به زبان ساده آموزش داده تا بتوانید برای هر ملکی میزان دقیق تراکم، سطح اشغال، طبقات و … را محاسبه کنید.

 

بیشتر بخوانید

ملک مناسب برای مشارکت در ساخت یا خرید

یکی از دغدغه‌های اصلی هر سازنده‌ای برای ساخت و خرید ملک: انتخاب پلاک مناسب با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف است! انتخاب یک ملک برای

پهنه بندی چیست؟

پهنه‌بندی در واقع دسته‌بندی اراضی بر اساس کاربری به منظور جلوگیری از تداخل کارکردها و بالا بردن کارایی محیط شهری است که توسط وزارت مسکن

شمالی و جنوبی بودن پلاک

الگوی خیابان کشی در شهرسازی اغلب شهرهای ایران بواسطه استفاده بهینه از نور خورشید به صورت شرقی-غربی می‌باشد و ساختمان‌ها در دو طرف گذرها احداث

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.