شرایط مشارکت در ساخت و طرح تفصیلی منطقه ازگل


در این مقاله سعی کرده‌ایم عرف مشارکت در ساخت و لیست متریال و پهنه‌بندی منطقه ازگل را بررسی کنیم.

محدوده ازگل

از شمال به شهرک محلاتی، بلوار ارتش، از غرب به محله اراج منتهی می‌شود.
از شرق آن بلوار نیروی زمینی است و از جنوب به محله لویزان منتهی می‌شود.

دسترسی محله ازگل

ازگل با داشتن یک ایستگاه مترو در قسمت شمالی و خطوط اتوبوسرانی و دسترسی مستقیم به اتوبان امام علی، صیاد شیرازی و بزرگراه شهید بابایی از دسترسی مناسبی برخوردار است  و این مورد یکی از علل پیشرفت محله ازگل در سال‌های اخیر بوده.

تاریخچه ازگل

نام ازگل ریشه در نام فامیلی خاندان ازگلی که از ساکنان قدیمی این روستا بودند دارد و به همین علت در این محله خیابان‌هایی با نام ازگلی وجود دارد.

پهنه‌بندی ازگل

در منطقه ازگل پهنه‌های M115 ( 4 طبقه ۶۰%) و S222 (طرح موضعی ویژه) بسیار به چشم می‌خورد و پهنه G111 (پارک عمومی شهری) هم در محدوده ازگل بسیار است، بافت مسکونی ازگل عمدتاً در دسته‌بندی   R122 ( 5 طبقه ۶۰%) R112  (۳ طبقه ۶۰%) قرار می‌گیرد، همانطور که در نقشه زیر نشان داده شده.

شرایط مشارکت در ساخت و طرح تفصیلی منطقه ازگل شرکت مهندسی تُکا
شرایط مشارکت در ساخت و طرح تفصیلی منطقه ازگل شرکت مهندسی تُکا

عرف درصد مشارکت در ساخت

درصد مشارکت در ساخت و مبلغ بلاعوض برای هر ملک با توجه به شرایط ملک متفاوت است.
اما در منطقه ازگل با توجه به پهنه R122 که از لحاظ مشارکت صرفه اقتصادی دارد معمولاً درصد ۶۰ به ۴۰ به نفع مالکین گرفته می‌شود و در رابطه با پهنه‌های دیگر، با توجه به توجیه اقتصادی و میزان آورده طرفین، درصد مشارکت در ساخت مصاحبه شود.
مبلغ بلا عوض در واقع اختلاف آورده طرفین است که در صورت وجود، این اختلاف به صورت ریالی محاسبه و در ابتدای کار پرداخت می‌شود.

عرف لیست متریال منطقه

با توجه به قرار گرفتن محله ازگل در منطقه ۱ تهران عرف لیست متریال این محله می‌تواند با توجه موقعیت مکانی زمین متریال خارجی درجه ۲ باشد و در بافت‌های نسبتاً ضعیف‌تر مصالح ایرانی درجه ۱ و ۲ هم به کارگرفته می‌شود.

مزایای محله ازگل

آب و هوای مناسب و رشد قیمت زمین  و آپارتمان به دلیل رونق محله ازگل به همراه ترافیک کم و بافت مناسب برای ساخت از مزایای محله ازگل محسوب می‌شود.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.