این مطلب در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ به روز رسانی شد.

عبارت است از آخرین قیمت معاملاتی روز زمین (عرصه ملک) با کاربری مربوطه (مسکونی، اداری، تجاری) که در اجرای ماده ۶۴ قانون مالیات‌های مستقیم تعیین و توسط اداره امور مالیاتی ابلاغ و مورد عمل قرار می گیرند. نماد  P (نحوه محاسبه) در جداول, تعاریف و دستور العمل ها بعنوان قیمت منطقه‌ای زمین تلقی می شود.عدد مذکور در قالب دفترچه‌ای به صورت سالیانه عرضه می‌شود.

تمامی سازمان ها و ارگان ها از جمله شهرداری‌ها، قوه قضاییه، ثبت املاک، اداره مالیات و… برای برآورد قیمت املاک دفترچه مذکور را ملاک عمل قرار می‌دهند.

تبصره ۱ : در املاک و زمین های چند بر, گرانترین بر از نظر ارزش منطقه ای زمین ملاک عمل خواهد بود.

تبصره ۲ : عوارض پروانه ساختمانی در کاربری های مسکونی , آپارتمانی , تجاری , اداری , صنعتی وغیره بر اساس قیمت منطقه‌ای بر اصلی، عرصه ملک محاسبه و مورد عمل قرار خواهد گرفت.

محاسبه عوارض ساختمان‌ها در تهران توسط پنل محاسبه آنلاین عوارض مسکونی شرکت تُکا انجام می‌شود.

برای مشاوره خرید ملک مناسب می توانید با ما تماس بگیرید.

شهرداری تهران در  تاریخ های زیر نسبت به اعمال تغییرات جداول اقدام نموده است.

 

در دفترچه ارزش معاملاتی سال ۹۸ مقدار P برای هر سه کاربری (اداری، تجاری و مسکونی) مجزا است و مقدار p بر اساس قرار گیری ملک در هر نقطه از بلوک دارای هر منطقه تعیین می‌شود، ولی در دفترچه های قبل از سال ۹۸ مقدار p  برای هر سه کاربری (اداری، تجاری و مسکونی) یکسان بوده و مقدار p بر اساس قرارگیری ملک در خیابان های اصلی و فرعی در هر بلوک دارایی تعیین شده بوده است.

دوره آموزشی ضوابط شهرسازی و معماری شرکت مهندسی تُکا
جهت اطلاع از سرفصل‌ها و خرید پکیج کلیک نمایید.

درخواست مشاوره خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.

کارشناسان تُکا با شما تماس خواهند گرفت.